Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Illes Medes - Cova de la Vaca

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Moře - jeskyně
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
25 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
20 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
nehodnoceno
(hodnotilo 0 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - 14°C 17°C 19°C 19°C 21°C 21°C 20°C - -
Popis lokality TECHNICKÉ ÚDAJE 
 
Úroveň potápěče: dvě hvězdy 
Maximální hloubka: 25 m 
Doporučená doba ponoru: 40 minut plus dekompresní zastávka 
Doporučené vybavení: kompas, svítilna 
Neprovádět za následujícího směru větru: JV, V  
 
 
Bóje č. 4 v Illes Medes rezervaci 
 
 
Tento ponor je velice vhodný pro dvou-hvězdičkové potápěče, kteří se začínají potápět v jeskyních, tak i pro nadšence podmořského fotografování. Tato jeskyně nebo spíše tunel je tak široká, že je snadno vidět na její vzdálený konec. Oba východy jsou v mělkých vodách a jsou i proto prosluněné. Společně s velkým množstvím gorgónií, které se zde nacházejí, nám toto nabídne vhodné pozadí pro fotografování. Trasa ponoru křižuje Punta de la Galera od jihu k severu, a proto je při zanořování nutné si dát pozor na severní větry, které uvnitř jeskyně, poblíž jejího severního otvoru, tvoří proud.  
 
JAK SE DOSTAT K LOKALITĚ 
 
Připlout na jižní pobřeží Meda Granu, do jižní oblasti Punta de la Galera, kde se nachází dvě bóje (4a a 4b) umístěné správci rezervace. Plaváním k výběžku od bóje a po cca. 20-ti m se zanořit do 11-ti m a tam se vyvážit. 
 
ORIENTACE PŘI PONORU 
 
Když se dostaneme ke stěnám Punta de la Galera, plaveme směrem na východ (skalní stěnu po naší pravici) a hledáme otvor do jeskyně. Ve skutečnosti je tu více vchodů do této veliké jeskyně, která je rozdělena různými sloupy a stěnami, ale abychom dodrželi navrhovanou trasu ponoru, hledáme nejzažší otvor směrem na východ. Vzhledem k velikosti tohoto otvoru jej můžeme považovat za „hlavní vchod“.  
 
Vplaveme-li tímto otvorem, můžeme náš ponor vést nejdříve na pravé straně jeskyně a při zpáteční cestě se vracet po straně druhé. Plaveme tedy podél prvních děr, které jsou přibližně ve stejné hloubce, a bez zastavování míříme k poslední z nich. Tu poznáme bez problémů, neboť její rozměry jsou oproti jiným znatelně větší - 10 m vysoká a u vrcholku 6 m široká. Její tvar je nepravidelný. Uvnitř se držíme podél její pravé stěny. Když se po pár metrech rozhlédneme kolem, budeme moci obdivovat či popřípadě vyfotografovat pohled proti světlu na další otvory a stěnu pokrytou gorgóniemi. Mezi potápěči v l´Estartitu se vypráví, že před nějakým časem byly gorgónie tak veliké, že nebylo možno vejít do jeskyně.  
 
Pokračujeme dále do jeskyně a pokud si ji pořádně prohlédneme, uvidíme na pravé straně průchod. Jeho stěna je paralelní se skalní stěnou, která se již od hlavního vchodu zvětšuje. Průchod není nijak zvlášť zajímavý; pokud ovšem jeskyni navštívíme častěji, může to pro nás znamenat další alternativu.  
 
Plaveme dále k otvoru, který je na severní stěně Punta de la Galera a již odtud můžeme sledovat jeho obrovské rozměry. V tuto chvíli je dobré si uvědomit, že ponor na této lokalitě se doporučuje pouze za severního větru, kdy jsou bóje a první část ponoru dobře chráněny. Přesto je možné zaznamenat v jeskyni proudy směrem od severu a to zejména, když se přiblížíme k severnímu otvoru u výběžku. Zde vedeme naši trasu ponoru od jihu k severu. Pokud jsme s tímto seznámeni není třeba se ničeho obávat. Pokud je ovšem moře rozbouřené, v žádném případě nevystupujeme.  
 
V případě, že je vše v pořádku, vyplaveme z velkého otvoru, který je cca. 12 m vysoký. Zde navštívíme skalní stěnu, která se pne po naší pravici. V tuto chvíli plaveme cca. 25 m nad mořským dnem, které je pokryto velkými skalami. Některé skály mají i 2 m v průměru a stejně jako na Tascons, můžeme okolo nich najít groupers. Ani tady ovšem nebývají obyčejně přátelští. Na tomto místě svítí slunce jen po ránu a proto je tu po zbytek dne stín. Pod skalními výčnělky je dále možno spatřit scorpion fish , hojnost červených korálů a možná i hejno sardinek nebo bogue , které sem vlivem východní polohy Punta de la Galera v souostroví zavede proud.  
 
Po uplynutí 20 minut od doby zanoření, se začneme vracet. Před tím se ještě podíváme ke skalní stěně na druhé straně vchodu. Po té se vrátíme do jeskyně a plaveme podél pravé stěny. Až se jeskyně začne rozvírat podíváme se do komínu, který se tyčí nad námi. Tento komín nemá východ a stoupá do 5-ti m pod hladinou. Pokud nemáte problémy s vyvažováním, můžete se jít podívat k vrcholku, kde najdete tlusté červené korály, promíchané s porostem Leptopsammia. Rozdíl mezi červenou a žlutou určitě stojí za tu podívanou.  
 
Po opětovném klesnutí pokračujeme v předešlém směru, stěnu po naší pravici, až se setkáme s jinou stěnou, která rozděluje jeskyni. Plaveme buď okolo velkého tunelu mezi dvěma stěnami a nebo si zvolíme jinou alternativu, neboť světlo již proniká skrz východy, které nás dovedou ven. Když doplaveme ke druhé křižovatce, velice blízko východu, můžeme si zvolit jakýkoliv otvor, kam proudí denní světlo, na cestu ven. Po té si najdeme vhodné místo na dekompresní zastávku a ukončíme ponor.  
Vloženo 10.03.2004. Údaje naposledy změněny dne 10.03.2004
Stavy lokality Bohužel žádné hlášení stavu lokality nemáme k dispozici.