Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Costa del Montgrí - Illa Farriol

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Moře - zátoka
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
20 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
20 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
nehodnoceno
(hodnotilo 0 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - 14°C 17°C 19°C 19°C 21°C 21°C 20°C - -
Popis lokality TECHNICKÉ ÚDAJE 
 
Úroveň potápěče: jedna hvězda 
Maximální hloubka: 20 m 
Doporučená doba ponoru: 30 minut 
Doporučené vybavení: svítilna 
Neprovádět za následujícího směru větru: SV, V  
 
 
Costa del Montgrí, 2,6 námořních mil od přístavu l´Estartit 
 
 
Lokalita Illa Farriol se nazývá podle zátoky, která je jedním z tradičních výletních míst lodí z l´Escala, tak i z l´Estartit. Trasa ponoru, kterou navrhujeme, vede okolo ostrova, s návštěvou tunelu v 16-ti m, který lze navštívit jen pouze pokud náš průvodce toto z hlediska našich zkušeností uzná za vhodné. Zkušenější potápěči můžou samozřejmě tuto trasu vést v hloubce, kterou jim jejich kvalifikace povoluje. Toto místo je vhodné pojmout jako celodenní výlet a spojit návštěvu bohatého mořského života a se zábavou pro naše nepotápějící se přátele. 
 
JAK SE DOSTAT K LOKALITĚ 
 
Zátoka a ostrov Farriol jsou o něco více na sever od Cap Castell. Když mineme La Foradada, měl by se před námi vynořit první ostrov a následně za ním přístav. Nejlepší zakotvení je blízko u severního pobřeží ostrova, které je nejvíce chráněno. Toto místo je také, kromě častých návštěv výletních lodí, chráněno od neustálého lodního provozu. Mimo letní sezónu je možno nechat loď v přístavu (což je i mnohem příjemnější pro naše přátele) a na ostrov doplavat. 
 
ORIENTACE PŘI PONORU 
 
Po zakotvení lodi se přiblížíme k severnímu pobřeží ostrova, kde se zanoříme. Ponor povedeme proti směru hodinových ručiček a při zanoření na dno do 15-ti m, což nám naše kvalifikace povoluje, necháváme skalní stěnu po naší pravici. Po zanoření si povšimneme izolovaných skal u naší skalní stěny. Mezi skalami na mořském dně můžeme vidět skupinky posidonia a na jejich vršku bílé gorgónie, které si prohlédneme, aniž bychom se u nich zdrželi.  
 
Po čtyřech až pěti minutách najdeme ve stěně skály velkou díru, která je právě v naší vytyčené hloubce 15-ti m. Otvor je cca. 4 m vysoký a 5 m široký a vede do tunelu, který se vine pod ostrovem. Pokud se rozhodneme jít skrz, plave průvodce jako první a ukazuje nám cestu. Více zkušenější potápěči plavou jako poslední. Tunel je 16 m dlouhý se vchodem v 15-ti m a východem ve 20-ti m, což je hraniční hloubka povolená pro jedno-hvězdičkového potápěče. Ponor vedeme proto blízko stěny tunelu, což nám pomůže lépe se udržet, abychom nevířili sediment. Pokud náš průvodce neuzná z hlediska zkušeností skupiny za vhodné jít skrz tunel, povedeme náš ponor okolo ostrova a do obou vývodů tunelu si pouze posvítíme, abychom případně našli wreathy-tuft tube-worms. 
 
Z tunelu vyplujeme na jihovýchodní straně ostrova, což je nejužší část ostrova. Zde vystoupáme do 18-ti m, a vzhledem k 25 m hlubokému dnu si stále kontrolujeme hloubku. Vplaveme dále do oblasti, kde se před námi rozprostřou poházené kameny, což bylo způsobeno vlastním zborcením. Zde nalezneme různé druhy ryb jako například white seabream a green a brown wrasse , ačkoliv v nevelkém množství.  
 
Pouze pro zajímavost, pokud bychom mohli vystrčit hlavu z vody těsně nad hladinou a podívat se skrze krátký tunel, uviděli bychom skrz něj na druhou stranu ostrova.  
 
O něco dále než bychom mohli nalézt conger eel či haddock , nalezneme dva výběžky, za nimiž klesneme do 20-ti m. Zde si prohlédneme bílé gorgónie, které jsou často obklopeny Atlantic pomfret a blunt-headed holy-fish . 
 
Poté vystoupáme do 8-mi m, kde je to jak zajímavější, tak i bezpečnější. Připlaveme k severu ostrova, kde jsme započali ponor, a zkoušíme rozpoznat okolí, abychom vyplavali co nejblíže lodi. Pokud se nám toto nedaří, můžeme použít kompas nebo se snažit zorientovat podle slunce. 
 
Vloženo 10.03.2004. Údaje naposledy změněny dne 10.03.2004
Stavy lokality Bohužel žádné hlášení stavu lokality nemáme k dispozici.