Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Novi Grad - vrak Coriolanus

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Moře - vrak
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
29 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
8 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Velmi pěkná
(hodnotilo 16 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - 10°C 15°C 17°C 17°C - 17°C 20°C - -
Obrázky lokality
Foto z vraku (2019) - obrázek poslal Kábela Ladislav
Popis lokality

Vrak lodi Coriolanus leží nedaleko městečka Novi Grad (jižně od Umagu). Potápění na vraku je za příplatek a dnes Vás na něj doveze kterékoliv Dive centrum na Istrii. Někteří místní provozovatelé potápěčských center ani nevědí, jak se vrak správně jmenuje a tak se někdy můžete setkat s označením ~Korelánus~, ~Corilanus~, případně s jinou zkomoleninou původního jména ~Coriolanus.~ (Pozn. Jindra Böhm)

Anglická loď CORIOLANUS typu Shakespeare byla za druhé světové války nasazena k odposlouchávání radiového provozu protivníka. Velel jí poručík N. HUNT. Dne 14. května 1945, pár dní po té, co v tomto regionu skončila válka, najela loď asi 6,5 míle severozápadně od Poreče na minu a během několika málo minut se potopila. (Některé prameny uvádí datum potopení lodi 05.05.1945).

Počátkem čtyřicátých let postavili britové celou řadu těchto lodí . Úkolem lehce vyzbrojených rybářských lodí bylo zásobovat britské ostrovy a bojové skupiny po celém světě. Označení ~třída SHAKESPEARE~ dostal tento druh lodí proto, že všechny nesly jména postav z divadelních her W. Shakespeara. Coriolanus byl jednou z prvních takzvaných rybářských lodí, které se podílely na studené válce a byly prošpikované nejmodernější odposlouchávací technikou.

HMS Coriolanus měla za sebou úspěch ze dvou operací v průběhu 2. světové války: operace TORCH (invaze spojenců v Africe r. 1942) a operaci HUSKY (invaze na Sicilii 1943). Bohužel, o přesné úloze lodi HMS Coriolanus v těchto operacích chybí podrobnější informace, neboť britské vojenské archivy ještě stále nejsou ochotny některé informace poskytnout. Také poslední úkol lodi HMS Coriolanus na její poslední plavbě není zcela znám. Měla loď hlídat jugoslávské pobřeží, nebo měla odposlouchávat radiový provoz nových pánů této části Balkánu, anebo byla na cestě na sever, kde se přiostřila situace kolem Terstu bezprostředně po skončení války?

Ať už bylo úkolem poručíka Huntse cokoliv, neměl možnost se svou lodí úkol splnit. Okolo 14:00 hod. prorazila vzduch mocná exploze. Loď, která najela na minu se potopila během několika minut. O obětech není nic známo. Italští potápeči však ve vraku našli ještě počátkem roku 1995 lidské pozůstatky. Vrak byl jugoslávskými úřady prohlášen za uzavřený vojenský prostor.

Teprve od roku 1994 se na vraku smí potápět. Místo, kde se vrak nachází, je označeno bójkou. Podél lana, kterým je bójka přikotvena, se zanoříte až na palubu CORIOLANU. Lano bójky končí blízko podstavců pro kulomety. Vrak leží vzpřímeně v hloubce 29 metrů na písečném dnu a je velmi dobře zachován. Loď je asi 50 metrů dlouhá a 8 metrů široká. Na zádi lze vidět velkou černou díru, kterou do trupu prorvala mina. Průzkum trupu lodi nelze doporučit, protože prostory jsou poměrně úzké. Opatrnost se doporučuje i na zádi lodi, kde jsou zbytky rybářských sítí, které se o vrak zachytily.

Na vraku žijí kolonie mušlí a velká hejna ryb. Jenom nezapomeňte při tom všem prohlížení hlídat čas a občas kouknout na váš počítač. Případnou dekompresi si musíte doslova ~odviset~ na laně bójky. Široko daleko není už k vidění vůbec nic, co by vám čas na dekompresní zastávce mohlo trochu zpříjemnit.

Text Jindřich Böhm, Fotografie uveřejněny s laskavým svolením autora Herwig Strauss - Rakousko

Vloženo 25.07.2001. Údaje naposledy změněny dne 16.09.2013
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
11.07.2019 11:00 28 25 28 16 10 10
0 Celkem mě tento vrak mile překvapil. Nečekal jsem že bude až takhle zachovalý a že na něm bude tolik k vidění. Chtěli jsme pro to dát hned druhý den ještě jeden ponor ale bohužel nám to nevyšlo, kvůli malé obsazenosti lodě. Ponor jsme uskutečnily přes dive centrum Zeus Faber jižně od města Novigrad za cenu 400 Kuna. cca 1440kč. Fotky z ponoru ke shlédnutí zde: https://kabelik.rajce.idnes.cz/Vrak_lodi_HMS_Coriolanus_Chorvatsko_Istrie_pobliz_mesta_Novigrad_viditelnost_byla_kolem_10m._11.7.2019 (Zapsal Kábela Ladislav)

10.09.2018 11:00 28 28 25 16 8 10
0 Velmi hezky ponor, vychytaly jsme zmenu proudeni, takze temer bez proudu, viditelnost hezka, vrak zachovaly, Do diry od miny se da vplout. (Zapsal )

04.07.2016 10:00 30 30 26 19 8 6
0 Bylo bohužel po větrné noci, trochu více zvlněné moře, viditelnost klesla na 6m. (Zapsal Dvořák Libor)

08.05.2014 11:35 28 22 18 14 12 10
0 Dva ponory na vraku a naprosto super. Prolezli jsme co jsme zvladli. Na vraku zrejme bydli zelvy, ale videli jsme je jen z lode na hladine... (Zapsal Fišer Adam)

08.09.2013 10:00 27 25 22 16 15 5
0 Můj první vrak na volném moři. Bohužel viditelnost nic moc, od 11m vrstva špíny a pod ní kolem těch 5m (místy i méně), takže vrak při sestupu skoro nebyl vidět. V lanovnicích schvaní úhoři, ve střílnách humři, spousta ryb všude okolo. Vrak jako takový je fajn, jednoduchý ponor s možností průniku dovnitř. Bohužel viditelnost nepřála - jendoznačně nejhorší viditelnost kterou jsem v moři zažil. (Zapsal )
Žádná blízká lokalita nebyla nalezena.