Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Starý Klíčov - Lomeček

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Sladká - lom
Nadm. výška
488 m.n.m
Max. hloubka
10 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
6 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Velmi pěkná
(hodnotilo 175 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
2°C 2°C 4°C 6°C 9°C 12°C 17°C 16°C 16°C 11°C 6°C 3°C
Obrázky lokality
Celkový pohled - obrázek poslal Kříž Václav
Popis lokality

Bývalý amfibolitový lom (amfibolit je tvrdá hornina, směs metamorfovaných vyvřelin), těžba ukončena 1988. Rozměry přibližně 200 x 20 až 50 m. Od roku 1996 je v pronájmu potápěčského klubu Marine Domažlice. Dříve uváděný název je Maledivy, dnes už oficiálně Lomeček.

Okolo lomu vede fixní lano, okružní cesta trvá asi 15 minut. Vyplatí se ale udělat několik zastávek. Hlavní atrakcí je ponorná kabina Atlantis, která se sem po důkladné renovaci přestěhovala z Ejpovic (viz Reportáže). Je to patrně největší keson či kabina v Česku. Vzduch bývá pravidelně vyměňován kompresorem z hladiny (před dýcháním z atmosféry kabiny nutno ověřit). O kus dál leží vrak motorového člunu. Vyplatí se koukat i pod něj, třeba narazíte na sumce dlouhého bezmála dva metry, který zde bydlí. U jihovýchodního, hlubšího konce lomu, se drží hejno kaprů, karasů, tolstolobiků a amurů. Možná zahlédnete i jesetera a sumce - albína. Krom toho lze potkat štiky, candáty a různou drobotinu - okouny, raky, škeble...

Pohodlný vstup z plovoucí plošiny. Na dně je i malá plošina pro výcvik. Pohodlné převlékání pod zastřešenou terasou 10x16 m.,v zimních měsících vytápěná klubovna s možností občerstvení Příjezd nejlépe z Domažlic. Jede se kolem autobusového nádraží směrem na Mrákov doleva, zahnout doprava na Starý Klíčov, před Novým Klíčovem doleva na Štítovky a nakonec zahnout na polní cestu vedoucí nahoru. Po cestě jsou směrovky na koupaliště Lomeček.

Od roku 1996 má lom pronajatý klub Marine Domažlice, který zde poskytuje zázemí pro potápěče. Okolí lomu je ozdobeno řadou monumentálních dřevěných soch a celkový prostor upraven do podoby parku.

Před návštěvou lomu je nejlepší kontaktovat správce Zdeňka Zrůsta na telefonu +420-608 828 007. Vstup je placený.

Vloženo 25.07.2001. Údaje naposledy změněny dne 27.04.2017
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
23.06.2020 13:00 8 24 14 11 5 3
0 Tento ponor se opravdu povedl. Viditelnost je, vzhledem k období, velmi dobrá a teplota vody víc než přijatelná. Na tomto ponoru ovšem byl ovšem nejúžasnější fakt, že se nám po dobu celého ponoru ryby přímo motaly pod ploutvema. A jaké ryby - jeseteři!!! A bylo jich opravdu hodně a někteří se i vraceli, takže jsme je prostě nedokázali spočítat. A že nekecám, tady máme nějaký záznam: https://youtu.be/tDIaVHEENQk Minulý týden jsme zkusili také Velkou Ameriku a Bořenou Horu. VA byla hodně velká tragédia a BH byla OK. Viditelnost přijatelná, ale živého jsme tam viděli jen poskrovnu. A tak Lomeček ve Starém Klíčově pro mě zůstává mým absolutním favoritem. M. (Zapsal )

20.04.2020 13:00 8 22 6 5 8 8
0 Ahoj, jsem instruktor potápění s více než 1000 ponory, ale tohle byl můj první ponor v ČR. Čekal jsem absolutní hrůzu s viditelností ne delší než na konec ruky, ale byl to úžasný zážitek. Lomeček je navíc úžasné místo, které vypadá jako umělecký park - i když na léto ho ještě asi trochu vyšperkují. Největší radost jsem měl z jesetera, který se kolem mě mihnul a nakonec jsem zjistil, že jich tam žije prý minimálně pět. Takhle to tam vypadalo: https://youtu.be/DuKlaWyJiC8 Když jsem teď kvůli koronaviru zavřený doma v ČR, je asi ideální příležitost poznat české lokality. Určitě vyrazíme i na další místa. Mějte se a hodně vzduchu a vody nad hlavou. M. (Zapsal Sant Marek)

12.01.2020 10:44 9,1 1 3 3 8 10
0 Po včerejšku si to trochu sedlo, přece jen tu včera bylo hodně lidí. Narazili jsme opět na kapry, karasy, amura, štiku, plotice, cejna, okouny, tolstolobiky a jesetery a dokonce jsme narazili i na candáta. Neměl moc náladu se kamarádit. I tak byl ponor vynikající. Celkově byl víkend úžasný. Potkali jsme zde spoustu zajímavých lidí a dokonce dvě legendy v podobě české - Hugo Habrmana a moravské (slezské) Viktora Vrbovského. Co víc si přát? :) (Zapsal Plaček Ondřej)

11.01.2020 12:10 8,4 3 3 3 6 8
0 Poprvé na této lokalitě a splnění si dávného snu. Po příjezdu jsme zjistili, že viditelnost není taková, v jakou jsme doufali. Minuli jsme ji o necelý týden. Bohužel, jak se led začal rozpouštět a v předchozí dny pršelo, začaly se uvolňovat nečistoty nejen z ledu do vody a pomalu klesaly na dno. I tak byla voda pořád velice slušná. Obeplavali jsme atrakce a zaměřili jsme se na místní faunu. U člunu líně ležel jeden z jeseterů, zbytek party kroužil kolem. Kolem stromů kroužili tolstolobici s kapry. V čele byl veliký amur. V druhé vlně za nimi se vydalo veliké hejno perlínů. Na kraji v levé části břehu se pohybovali jelci které vyháněla štika. Byli jsme naprosto ohromeni množstvím ryb a těšili jsme se na další ponor. (Zapsal Plaček Ondřej)

22.06.2019 12:58 8,3 28 22 14 4 6
Zapsal Boháč Martin
Žádná blízká lokalita nebyla nalezena.