Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Konětopy

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Sladká - pískovna
Nadm. výška
180 m.n.m
Max. hloubka
14 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
1 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Velmi pěkná
(hodnotilo 4 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
3°C 2°C 3°C 5°C 6°C 10°C 13°C 12°C 14°C 12°C 8°C 3°C
Obrázky lokality
Pohled na těžební soupravu - obrázek poslal Šraier Zdeněk
Popis lokality

Pískovna se nachází u obce Konětopy (ale v katastru Čečelic), za křižovatkou na Byšice a Všetaty. Příjezd od Brandýsa n. L. nebo Kostelce n. L. přes Dřísy. V obci Konětopy uhnout doleva a pak po dobré polní cestě až k pískovně. Místní název je Choboty.

 

Těžební prostor mají v nájmu Vojenské stavby (v likvidaci). Rekreační využití, potápění a podobně je neoficiální - oficiálně je do prostoru zákaz vstupu.

Sací bagr a pontony s dopravníkem jsou poškozeny, těžba již neprobíhá. Vojenské stavby plánují lokalitu zavézt a tím `rekultivovat`, okolní obce proti tomu bojují.

 

Zarybněno - při ponorech běžně k vidění okouni, líni, hrouzci, sumeček americký, v noci hojní ježdíci... V druhé polovině léta je v posledních letech pravidelně k vidění medúzka sladkovodní.

 

Nepravidelné dno s jemným sedimentem v hlubce 13-16 m, nejlépe je pozorovat život v malé hloubce kolem břehů. Velmi vhodné pro noční ponory - spousta života. Během prázdnin jsou vhodné ranní ponory - koupači rychle zkazí viditelnost u břehů.

 

16.10.2003

Již týden vlastní pískovnu soukromá firma xxx a jejich nezkorumplovaný hlídač nekouří, nepije, nejí a asi si ani nic nekupuje. Zkrátka nepustí.

 

16.12.2007

Pískovna je obehnána 2-3 metry vysokým plechovým plotem, je celkově nepřístupná, na plotě je několik nápisů, že objekt je hlídán psy.

 

26.08.2010

Na lokalitě je spousta koupačů, v plotu díry.

 

17.7.2011

Lokalita přejmenována na Jezero Čečelice, resp. koupaliště Camp Jezero Čečelice. Nejvýraznější změny jsou možnost oficiálního vstupu a velký polostrov vybíhající z (asi východního břehu jezera - lokalita má nyní tvar nesouměrné podkovy (serverní část je širší, z východu je pak asi část původního jezera zavezena). U vjezdu (v severním cípu, příjezd ze silnice Konětopy - Čečelice) nějaká infrastruktura - kanceláře, občerstvení, mezi vjezdem a vodou ohrazené parkoviště, v blízkosti vody toho naštěstí moc není. Vzhledem k pozdní hodině (po 20:00) výše vstupného nezjištěna, v areálu bylo prakticky vymeteno, zjevně ale bylo otevřeno. Sice se tam motal bagr, jeho úkolem ale bylo odvést několik málo modrých igelitových pytlů na odpadky. Při odjezdu potkán syn majitele, pan Miloš Feigl junior, dle kterého je lokalita opravdu v provozu a uvítá jakékoliv návštěvníky vč. potápěčů, kterým prý nabízí hloubky snad až kolem 20m (?) a utopený bagr. Údajně možné i ubytování přímo na místě, pro jakékoliv další info lze kontaktovat přímo majitele pana Miloše Feigla na tel. 603421830.

 

Květen 2012

V rámci dlouhodobějšího utváření názoru na tuto lokalitu se mi podařilo dohledat (poněkud ponuré) informace o jejím osudu po roce 2003, během kterého se stihla (pod názvy "Čečelické jezero" a "České moře") proslavit tentokrát nikoliv mezi potápěči, ale zejména mezi ekology a právníky. Kdyby to někoho zajímalo, nějaké povídání lze nalézt např. na

http://arnika.org/cecelicke-jezero-ceske-more

http://www.viaiuris.cz/index.php?p=msg&id=237

 

Pokud by pak někoho zajímaly poznatky ze tří krátkých návštěv (z toho dvou nadvodních) v letech 2011-2012, jsou asi takové, že lokalita dostala celkem zabrat a jako nejaktuálnější problém se stalé jeví kalivá zavážka, která je sice zasypána vrstvou písku, tu ale na úrovni hladiny vlny rychle likvidují a v nepříznivých případech při styku s odhalenou zavážkou zvedají kal (stejně jako nohy případných koupačů; aktuální pokusy o nápravu spočívají ve zpevňování této části břehu vším, co je po ruce). V r. 2011 jsem zde pak zahlédl vodní skůtr, který měl v kombinaci s výše uvedeným poměrně fatální důsledky na viditelnost. Dle vyjádření personálu z května 2012 se zde nicméně od loňska skůtr nevyskytoval a mělo by to tak zůstat i nadále. Pokud se to potvrdí, nemusela by lokalita v porovnání s ostatními jezery v oblasti zas tak marná, obzvláště kdyby se podařilo nějak zkulturnit zavážkou tvořené břehy (dle mého názoru by nebylo od věci zasypat je dostatečně silnou vrstvou štěrku, na který je ale potřeba vydělat, což při (ne)atraktivitě současných břehů pro koupače nemusí být jednoduché).

 

Dobrou zprávou se pak zdá být, že zatím nejsou vážné indicie, že by se z pískovny měl stát rybník pro intenzivně kaprofilní sportovní rybolov (byť zde údajně nějaké ryby byly vysazeny, a to bohužel včetně kaprů), a v severozápadním rohu jezera (hned u chatek) je místo označené cedulí s nápisem "Vyhrazeno pro rybáře a potápěče" a (alespoń mi) bylo po deklaraci zájmu potápět (podpořené vystoupením z místa řidiče v mokrém neoprenu) umožňěno zajet do těchto míst i s autem. Více než dobrodružnost kombinace rybářů a potápěčů pak bude potápěčům vadit fakt, že i zde je z nějakého důvodu část břehu tvořena zavážkou a vstup/výstup ze břehu/na břeh není moc příjemný (vyskytují se zde naštěstí pramice, přes které to lze obejít).

 

Zdá se pak, že to, jak moc zde myslí na potápěče (momentálně možná nejvíc ze všech jezer v oblasti), může mít přímou souvislost s tím, jak moc potápěčů (a málo koupačů) tuto lokalitu navšťěvuje. V této souvislosti nemusí být od věci být při návštěvě pořádně vidět a na zjištěné nedostatky hlasitě upozorňovat.

 

28.10.2014 pokus o ponor se nezdařil, brána zavřená, na znonek nikdo nereaguje, udané tel. číslo nikdo nabere ! Možná jsem to měl zkusit v létě. K. Toman

29.5.2015 dnes jsem telefonicky hovořil se správcem. LOKALITA JE OPĚT UZAVŘENA A HLÍDÁNA! NIKOHO TAM NEPUSTÍ! Čeká se prý na rozhodnutí stavebního úřadu.

 

 

Vloženo 25.07.2001. Údaje naposledy změněny dne 29.05.2015
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
21.09.2014 10:30 9 21 19 18 6 1
0 Videny meduzky, obri kapri, sumecci, slapadlo. Celkem pekne. (Zapsal )

28.08.2014 14:00 12 24 20 12 4 2
0 Video zde : https://vimeo.com/104820873Medůzky nespatřeny. (Zapsal )

10.08.2014 09:00 8 27 24 10 6 4
0 Hezký kochací ponor, do 5m na tuto dobu hezká viditelnost, okolo a pod pět metrů jílové mléko. Hezké místo pro potápění okolo výběžku na zadní straně pískovny, vysoké kytky, kameny, hodně ryb. Spatřeno: několik majestátních kaprů, několik skoro ochočených sumečků, excelentní okouni a hejna menších rybek. (Zapsal Schmirler Michal)

30.07.2014 19:00 10 28 12 6 3
0 Celkem pěkné potápění kousek od Prahy. Pod vodou, zvlášť v malé hloubce spousta rostlin a ryb. Na místě nový provozovatel, nakloněný potápěčům - kontakt zde http://jezerocecelice.cz/ (Zapsal )

30.06.2004 01:00 11 16 20 10 6 4
  Zbylo tady cca 15m volneho mista, jinak je vsechno oplocene. Podle rybaru, kteri tu vytahuji ryby, ma byt cela lokalita zasypana:-(, nevim jestli to je pravda, ale podle jejich snahy si asi srandu nedelali. (Zapsal )
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Cítov - Baraba Česko Sladká - pískovna 18 km / 304°
Kojetice Česko Sladká - lom 10 km / 246°
Konětopy - stará pískovna Česko Sladká - lom 1 km / 130°
Lhota (u Mělníka) - jezero Lhota Česko Sladká - pískovna 4 km / 154°
Ovčáry Česko Sladká - pískovna 4 km / 210°
Praha - Vltava pod Karlovým mostem Česko Sladká - řeka 27 km / 218°
Praha - Vltava pod Vyšehradem Česko Sladká - řeka 29 km / 214°
Tišice - Mlékojedy Česko Sladká - pískovna 7 km / 261°