Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Hranická propast

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Sladká - jeskyně
Nadm. výška
245 m.n.m
Max. hloubka
404 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
12 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
nehodnoceno
(hodnotilo 0 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - - - - - - 19°C - - -
Popis lokality

Hranický kras je vyvinutý v ostrůvku devonských vápenců v okolí města Hranic na Moravě.

 

Město se správně jmenuje jen `Hranice`, název `Hranice na Moravě` se nyní používá jen u Českých Drah, aby si to cizinci nepletli se státními hranicemi. Pravdivější verze tvrdí, že se tyto Hranice pletly drahám s `Hranicemi v Čechách`, což je pidizastávka někde u Aše, která se normálně také jmenuje jen Hranice. Od roku 1276 se nazývaly Hranice latinsky `Alba Ecclessia`, což znamená `Bělokostelí`, do němčiny se to překládalo jako `Mährische Weisskirchen`, a tak se také v minulém století a naposledy za Protektorátu Böhmen und Mähren Hranice jmenovaly. Název vznikl zřejmě od kostela postaveného z bílých t.j. vápencových kamenů.

 

Propast leží na pravém břehu řeky Bečvy v Národní přírodní rezervaci `Hůrka u Hranic` na katastru města Hranice. Propasti se dříve říkalo jednoduše Propast nebo Propasť. Němci ji později začali nazývat podle pověsti Gevatterloch (což značí česky Kmotrova díra). Prý se tam propadla zem pod kočárem, který jel na křtiny, kde kmotrem měl být ďábel. (Pověst se vyskytuje v mnoha značně odlišných variantách.) V první polovině 20. století někdo utvořil v literatuře nové `vtipné` jméno `Macůška`, podle Jurendeho poznámky: `Das Gevaterloch, eine Mazocha im kleinen.` [Kmotrova díra, Macocha v malém.] Tento tvar se místními obyvateli nepoužívá. Někteří autoři vytvořili novotvary Kmotrova tůň, Kmotrův důl, Kavčí propast, Teplická propast, Zbrašovská Propast, Propast u Hranic, Propast u Hranic na Moravě nebo Hranická Propast. Úplně správně je to tedy jen Propast nebo Propasť, ale to by se mohlo plést s jinými (např. Macochou). Vhodný název je Propast u Hranic, což ale někdy dělá problémy, neboť v cizí literatuře název něk (Kdysi se mně jeden cizinec písemně dotazoval: Jak se jmenuje ta propast, co leží někde u vašich hranic?).

 

Vžil se název Hranická Propast (zkratka HP), mezi potápěči familiárně zkracováno na Hranická.

 

Hloubka suché části propasti je 69,5 m. Pod hladinou je propast zmapována do hloubky -170 m (Říha, 2005, viz reportáž), ponor byl do hloubky -185 m (Starnawski, 2000) a prozatím nejhlubší rekordní ponor dne 19.1.2012 do hloubky -196 m (Starnawski s desetičleným týmem českých a polských potápěčů - ZO CSS 7-02, -217 m (Starnawski 21.6.2012, olovnice dosáhla až na -373 m, což činí celkem spolu se suchou částí(69,5m)úctyhodných 442! m a ani tato hloubka nemusí být konečná). Robot (ROV) Hyball byl v hloubce -205 m (1995). Dna nebylo dosaženo.

 

Celková potvrzená hloubka suché i mokré části je 274,5 m, (69,5+205), což činí Hranickou propast nejhlubší propastí ve Střední Evropě.

 

Jakékoli rekreační a poznávací potápění je vyloučeno. Lokalita je na základě výjimky povolené usnesením vlády přístupná pouze pro účely speleopotápěčského průzkumu a to pouze členům ZO ČSS 7-02 Hranický kras a případně dalším speleopotápěčům v jejich doprovodu.

 

Při nelegálním vstupu nehrozí pouze postih, ale kromě běžných komplikací jeskynního prostředí také otrava oxidem uhličitým, který je ve vysoké koncentraci nad hladinou a v suchých prostorách.

 

Stručně řečeno: pro normálního smrtelníka, byť s kvalifikací pro potápění v jeskyních, je téměř vyloučené na této lokalitě smočit ploutev.

 

Další info najdete na strankách ZO ČSS 7-02 Hranický kras Olomouc

http://www.hranickapropast.cz.

http://www.dailymail.co.uk/wires/ap/article-3816038/Worlds-deepest-underwater-cave-Czech-Republic.html Drop the cave

 

Vloženo 25.07.2001. Údaje naposledy změněny dne 03.10.2016
Stavy lokality Bohužel žádné hlášení stavu lokality nemáme k dispozici.
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Jasenice - lom Česko Sladká - lom 16 km / 95°
Olšovec Česko Sladká - lom 8 km / 339°
Opatovice u Hranic Česko Sladká - lom 3 km / 186°