Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Baia - Archeological diving site

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Moře - vodní atrakce
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
5 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
8 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Velmi pěkná
(hodnotilo 1 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - - - - - 28°C - - - -
Obrázky lokality
historické mozaiky - obrázek poslal Holubová Tereza
Popis lokality

Mělké ponory s nutným průvodcem a dobrou viditelností pro nadšence historie, archeologie, nebo alespoň milovníky Indiana Jonese smiley

Lokalita se nachází v zátoce Baia, 25 km západně od Neapole. Celá oblast se též nazývá Campi Flegrei (z řečtiny „Hořící pole“) dle místní vulkanické činnosti. Cca 3km pod dnešním městečkem a zátokou se nachází sopka Solfatara, která je podle místních silnější a nebezpečnější než Vesuv, i když na rozdíl od něj nemá tvar majestátní hory. Zátoka Baia a přilehlé zátočiny jsou též bývalé krátery.

Oblast byla oblíbenou volnočasovou oblastí za starověkého Říma, kam jezdila smetánka římské společnosti, včetně císařů a senátorů. Rezidenční oblast s luxusními vilami okolo přístavu vzkvétala v 2.st.př.n.l.- 2.st.n.l. Kvůli postupnému pomalému posouvání země v lokalitě způsobenému vulkanickou činností se cca v 16.st. část vcelku propadla pod vodu zátoky. Fenomén se nazývá bradyseismus a kromě této lokality se prý vyskytuje už jen v Japonsku. V současnosti se celá oblast posledních 12 let naopak posouvá o několik cm směrem vzhůru.

Výsledkem je, fenomenální archeo prohlídka přístupná jen potápěčům. Narozdíl od jiných takto cenných památek jste ale součástí expedice a na exponáty si můžete i sáhnout. V zátoce nachází celkem 8 památkově chráněných archeologických podvodních lokalit se základy starověkých římských vil, lázní, ulic apod. s krásně dochovanými mozaikami podlah, mramorovými prahy, sochami, popadanými sloupy atp. Vše po staletí chránil mořský písek, který je zavál a i dnes se po prohlédnutí na konci ponoru zahrabávají, aby na nich nerostly řasy apod.

Jednou z lokalit je „Vila s bránou“ (Villa a protiro), zhruba uprostřed zátoky- luxusní starověká vila s mnoha pokoji, podél níž vede ulice. Vila má nádherné černobílé mozaiky- v jídelně černobílé ornamenty s šestiúhelníky po obvodu, v tělocvičně unikátní mozaika s lidskými postavami- dvěma zápasníky v nadživotní velikosti. K tělocvičně přiléhají soukromé lázně, kde je poznat sauna/pára se „schody“, na kterých se sedělo a kterými vedou průduchy, kudy se hnal nahoru horký vzduch (dodnes fungují, když pod ně dáte automatiku) z pece podobné peci na pizzu. Podél ulice vila měla několik menších místností- asi obchodů s perfektně dochovanými prahy z bílého a šedého mramoru.

Další lokalitou jsou „Terme di Cacus“, veřejné starověké lázně na východní straně zátoky. Ty jsou zajímavé mozaikami, které jsou mnohobarevné.

Pro ponor je nutné mít povolení od správy přístavu a archeologické lokality- nejjednodušší cestou je jít s některým z místních dive center.  Památky se nachází do 5m, takže není mezi dvěma ponory nutné měnit lahve. Ponory jsou ze člunu. Je zde velmi dobrá viditelnost, takže je možné je vidět i z hladiny/při šnorchlování. Výhodou ponoru ale je, že se člověk může dostat přímo k nim, sáhnout si na ně, odhrabávat písek a objevovat mozaiky a další části města vlastníma rukama.

Kvůli umístění lokality poblíž Neapole a tomu, že dodnes je zde velmi používaný přístav a živé městečko, lze doporučit příjezd na lokalitu hned ráno před dopravní špičkou. Před příjezdem si ověřte u vašeho dive centra, zda a kde mají parkování a kolik stojí (5- 10 EUR na celý den). Městečko má velmi úzké ulice, kde se nedá příliš snadno otáčet. V kombinaci s jihoitalským přístupem k řízení a typicky vysokými teplotami vzduchu (srpen 35 stupňů Celsia) je mnohem příjemnější vědět přesně, kam jedete zaparkovat.

V létě je voda velmi teplá (srpen 28 stupňů Celsia)- lze doporučit jen velmi tenký a krátký neopren či lehké krátké oblečení do vody, určitě bez haubny. Tenké rukavice se hodí na odhrabavání písku z mozaiek, ale dá se i bez nich. Pokud máte jen tlustý neopren a nechcete si půčovat, tak se dalo jít i v dlouhém 6mm, ale bylo to skutečně zbytečně tlusté a teplé. Veškeré vybavení se dá bez problému zapůjčit, jen se malinko prohnete v peněžence. Nezapomeňte si dostatečnou zásobu vody k pití.

 

Vloženo 22.08.2021. Údaje naposledy změněny dne 22.08.2021
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
20.08.2021 13:30 5 35 28 28 5 8
0 Zapsal
Žádná blízká lokalita nebyla nalezena.