Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Lago di Como - Nobiallo

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Sladká - jezero
Nadm. výška
198 m.n.m
Max. hloubka
425 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
10 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Výnikající
(hodnotilo 1 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - - - - 12°C - - - - -
Obrázky lokality
Vstup na lokalitu - obrázek poslal Holub Ondrej
Popis lokality

Jezero Como je nejhlubší jezero v Evropě mimo Norsko (více viz Wiki). 

Konkrétní lokalitu jsme našli jen díky náhodnému setkání s technickými potápěči, kteří se zrovna balili k odjezdu. Jde o netradiční, neoznačenou lokalitu mimo „vyšlapané stezky“. Lokalita disponuje malou kamenitou pláží pod stromy pod mostem, kam není vidět. Nastrojit se tak dá přímo u vody. U vlezu je provizorní lavička od místních potápěčů. Lokalita nedisponuje žádným zázemím. Místní jí nazývají jen „Nobiallo“ podle vesničky poblíž.

Příjezd na lokalitu: Lze dojet autem. Z hlavní silnice je nutné prudce zatočit mezi dvěma tunely. Pokud přijíždíte od severní části jezera, je lepší tunel projet, vrátit se a prudce odbočit hned za tunelem doprava. Dříve tam byla závora, ale nyní lze zajet a v klidu zaparkovat vedle asfaltky, po které jezdí cyklisté. Je zde místo pro cca 4 auta.

Vlez od silnice k vodě:  Je velmi schovaný, od bývalé závory cca 10m směrem k hlavní silnici. U rohu zahrady domu mezi plotem a vysokým stromem je nepatrná stezka. Jde o pěšinku, kde se protáhnete mezi plotem a stromem, dále je ale vyvázaná lanem a všechno tak lze snadno nanosit cca 15m dolů k vodě. U vody je pohodlný prostor k nastrojení ve stínu pod stromy.

Pod vodou: Po zanoření je zde pozvolný sestup k hraně cca v 15m, dál sráz padá do více než 100m (dle informací místních). Stěna je plná kavern a jeskyněk s krápníky. Podle místních jsou nejkrásnější útvary kolem 50m (neověřeno). Vynoření je snadné, jelikož je vlez přímo u vtoku potoka a strouha a vyplaveniny vás navedou spolehlivě už od 15m přímo k lavičce.

Vloženo 06.07.2021. Údaje naposledy změněny dne 27.07.2021
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
06.07.2021 12:24 19 29 24 12 15 10
0 Měli jsme jen neopreny 5ky a žádné rukavice, takže hloubky necháváme na sucháč. Prý to ale stojí za to. Den nám přál, žádný déšť a nad vodou krásně. Ponor jsme pojali explorativně, co nám dovolila zima v jsme šli jen podél útesu který od 15m padá prudce dolu. V 15m jsme našli několik kavern s krápníky. cca 50m od vlezu na jih je řetěz padající dolu a plechový hrad. Viditelnost se snatelně zlepšuje od 20m. Podle místních je v 50m viditelnost až co zvládne baterka (neověřené). Tip na foukání: zeptali jsme v infocentru vesnice Colico, velice vstřícně nám zavolali místní asociaci a dohodli vše pro nás co neumíme italsky :) (něco do slovníčku: láhve se řeknou bombole) (Zapsal Holub Ondrej)
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Lago di Como - Colico Itálie Sladká - jezero 12 km / 38°