Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Grotta di Capo Meli

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Moře - jeskyně
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
22 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
15 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Výnikající
(hodnotilo 1 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
17°C - - - - - - - - - - -
Popis lokality

Jedna z parádních potápěčských lokalit v rámci Area Marina Protetta del Plemmirio (www.plemmirio.eu) jižně od Syrakus, nachází se v zóně B, čili je možné se zde potápět bez zvláštního povolení, alespoň pokud jsem dobře pochopil informace na průvodní ceduli. V rámci přírodního parku se jedná o stanoviště č. 26, autem lze dojet až téměř k vodě, poslední úsek je docela kamenitý, ale s trochou trpělivosti a šikovnosti to ani s normálním osobním autem není problém, popř. lze nechat auto na ulici rovnoběžné s pobřežím ca. 100 m od vstupu do vody (pozor, toto je info mimo sezónu, v létě to asi bude přelidněné maso a s parkováním v této rovnoběžné ulici to může být všelijaké). Vstup do vody je ok, celý záliv je relativně chráněný před větrem, pak stačí plavat ca. 100 metrů mírně doleva, dno se postupně mírně svažuje, je hustě porostlé posidoniemi, pak náhlý zlom do hloubky - no, a jste tady.

Jeskyně má dvě části, pravá (menší) není příliš komplikovaná a má charakter kaverny, určitě je potřeba světlo (na koukání po stěnách), ale tahat za sebou šňůru z jiných než výcvikových důvodů tu není třeba, průlez do koncové části je velký, i v případě ztráty baterky od vstupu stále prosvítá modravé světlo a podél pravé stěny je vyvedené vodící lano. Levá část je komplikovanější a hezčí, vedou do ní dva podstatně nižší a užší průlezy (na začátku označené vystražnými lebkami se zkříženými hnáty), už při mírném zakalení se světlo prosvítající od vstupu ztrácí a tady už začíná jeskynní potápění. I v této části jsou "vodící" lana, ale spíš pro orientaci (byť bez průběžných šipek), přidržovat se jich nelze a vedou všelijak po stropě/stěně. Oba průlezy končí malým klenutým dómem, viditelnost je perfektní a sediment na dně se příliš nekalí.

Vcelku je to pohodový a moc pěkný ponor, jeskyně je vyřízená za 20 minut a lze pokračovat po okolních stěnkách, všude hodně života (podmořská rezervace), čistá voda. Přesto si dokážu představit, že když někdo zazmatkuje, může být malér, jeskyně je v hloubce okolo 20 m, vzduch při hyperventilaci rychle ubývá... Jestli nemáte potřebný výcvik a zkušenosti, do levé části prostě nelezte (hezky vidět na druhém videu níže)!

Tu je odkaz na stránku s nákresem lokality: http://www.parks.it/riserva.marina.plemmirio/iti_dettaglio.php?id_iti=1428

Tu je odkaz na pěkné video se vstupem a ponorem v pravé části: https://www.youtube.com/watch?v=LBEsGEfhba4

Jiné pěkné video s ponorem v pravé části a okolo jeskyně: https://www.youtube.com/watch?v=pyyWA7R2kno

Vloženo 06.01.2016. Údaje naposledy změněny dne 06.01.2016
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
01.01.2016 14:39 24 17 17 20 15
0 nad posidoniemi na útesu nad jeskyní hejno půlmetrových barakud (Zapsal Vohník Martin)
Žádná blízká lokalita nebyla nalezena.