Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Borek

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Sladká - lom
Nadm. výška
404 m.n.m
Max. hloubka
34 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
5 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Velmi pěkná
(hodnotilo 377 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
3°C 2°C 3°C 4°C 4°C 5°C 5°C 5°C 6°C 6°C 5°C 4°C
Obrázky lokality
Panorama lomu - obrázek poslal Tůma Ondřej
Popis lokality

Z Golčova Jeníkova směr Chotěboř, před vesnicí Borek je odbočka vpravo. Dá se zajet až k vodě a složit materiál, parkování zde je.  Lom má rozlohu cca 2,5 ha.

"Vrchní plato" za zatopenou bránou je v hloubce asi 6 m, následuje stěna do přibližně 21 m kde je "spodní plato" a okolo celého lomu "ochoz" ve stejné hloubce. Pak opět stěna stěna na "dno" do asi 31 m. "Díra" v místě čerpadla je maximální hloubka asi 34,4 m (stav 3/2014). Voda v Borku stále stoupá, za dobu kdy, se zde běžně potápí, stoupla asi o 13 m. Potápění je možné pouze po podepsání formuláře denních ponorů nebo pernamentky a po zaplacení poplatku 100 Kč za ponor nebo 150 Kč za den.

K vidění jsou okouni, bělice, kapři, štiky různých velikostí až 1,2m, kapři, sumci, candáti, raci a sezóně pulci a medůzky. Atrakce jsou vhodné i pro nácvik vrakového potápění. Nejsou vybójkované a nejsou propojené šňůrou, aby to bylo zajímavější. Vlivem stoupající hladiny jsou zde zatopené velké stromy a keře s množstvím ryb a to i trofejních-krásné proplouvání v dobré viditelnosti. V roce 2010 se zde začali hojně vyskytovat raci.

NEBEZPEČNÉ MÍSTO - asi 50m za zatopenou bránou to začíná a končí asi 100m za bránou. Sesouvá se zde pomalu břeh, strhává stromy, ale jsou zde 3 obrovské kameny, které při samovolném sesuvu mohou ublížit. Nedoporučuji se zde potápět těsně nad dnem, ale spíš ne hat pod sebou prostor pro případný pád velkého kamene.

Kloubový autobus Ikarus, při pohledu od vstupu vlevo, v hloubce dna asi 31 m. Skla zůstala pouze některá, autobusem lze volně proplouvat. Autobus byl ponořen v roce 2003. Nelekněte se řidiče za volantem :-)

Člun Pálava - za autobusem asi 30m, cca 10m od stěny zde byl položen v roce 2007 samozřejmě ve vyfouknutém stavu :-)

Ponorka Stejskanik - lejta na splašky přebudovaná na fantastickou ponorku, dar Petra a Míši Stejskalových. Vypadá, jako by vypadla ze Zemanových Verneovek (Vynález zkázy), včetně ploutviček, majáku, klounu trčícího z přídě plavidla, hadic, periskopu a volantu, za který se dá pohodlně vlézt. Leží pod bývalou příjezdovou cestou v hloubce asi 18 m. Stejskanik byl ponořen v roce 2001.

Na "spodním platě" v 21 m je odstrojený Wartburg.Již značně poničen od cvičení složek HZS, ale od toho tu je.

V roce 2001 zde byl ponořen na "dno" (tehdy do hloubky 18 m) trup vrtulníku MI-2. V prosinci 2008 byl (z hloubky 27 m) vytažen a odvezen na lom Morkýšov-Březiny. Více viz video http://www.youdive.eu/video/191/BOREK--Konec-legendy-MI-2

"Červený kámen" - místo, kde se vyskytuje a rozpadá se zde skála na malé červené kameny, které prý ničily drtič kamene lomu.

"Yellow Stone" - v jednom místě svislé stěny se na stěně vyskytuje žlutá řasa, proto ten název

"Cesta" - po jižní straně jediné pozvolna sestupující místo nejprve na "ochoz" a pak dále na "dno".

"Díra" - nejhlubší místo, kde bylo umístěno čerpadlo a nad dírou nádherná stěna s negativními převisy.

"Les" - na jižní části zatopený les - stromy na stojato mezi kterými se dá proplouvat - ryby.

"Laguna" - východní část lomu - ryby

"Severní terasa" - hejna bělic, raci a někdy medůzky

"Východní terasa" - štiky a candát

"Jižní terasa" - štiky, bělice, okouni a při štěstí sumec 

"Psací stroj" - na severní části ochozu

"Candátí výběžek" - skalní výběžek, kde si udělal hnízdo zesnulý candát Ferda, který měl rád drbání na hřbetě

"Stříbro" - místo, kde se vyskytuje velké množství stříbrného kalu na který když sáhnete, tak se "stříbro" rozvíří okolo vás

"Kámen" - kousek na východ za autobusem najdete obrovský kámen s diskem a historickou značkou pocházející ještě z dob, kdy zde probíhala těžba

"Rýha" - asi bývalá odvodňovací rýha ve dně vedoucí od autobusu až k malému valu před dírou

"Holínka" - bílá holínka, značka ve špatné viditelnosti, že jsme poblíž "díry"

"Kaiten" - maketa ponorky v maskování proti nepřátelům

"Mina" - velká námořní mina vznášející se v prostoru v hloubce asi 5m nad cestou v JV části.

"NIX" aneb "Borecká vodní víla" - dárek k narozeninám z akátu a sochařská drahá práce, leží na rovném dně ve 30m, ale najít si jí musíte sami. Nechci aby byla lehce dostupná, je přece moje :-) Prosím neničte tuto krásnou práci a nevyřezávejte do ní nic.

 

Uvnitř autobusu je zápisník hry geocaching - jen tam někteří píší nevhodné vzkazy, jména a znaky masových vrahů :-)) atd.

 

Velikosti a počty ryb raději nechám utajeny.

 

Lom je zajímavý i geologicky, hojně se tu vyskytuje hadec se zarostlými granáty a je zde minimální radioaktivita.

 

Provozní doba : víkendy a svátky od 9 do cca 17 hodin. V týdnu oslovit níže uvedené kontakty a po provedení nutné legislativy bude zapůjčen klíč.

Změna provozovatele od 5. 4. 2016:   www.lomborek.cz - aktuální info, na facebooku Lom Borek - aktuální info,

http://www.potapy.cz   tel. 602 482 468, 569 442 432   radek.houfek@tiscali.cz

Lom již prodělal několik nemalých změn, rozšíření parkovacích míst, vložení převlékacích stolků, opravena převlékárna, již je opraven bufet a vložena nová budka - kancelář. Bylo zhotoveno WC pro dámy i pány a je lom vybaven výstražným označením a závorou. Klíče je možné zapůjčit kdykoli po splnění podmínek Provozního řádu. Je zde i možnost stanování, pořádání oslav, větších potápěčských akcí atd. Plnění a i půjčovna lahví, twinů i stage je možná. plnění je možné i EAN32, popř. i EAN50 i O2. NA FB JSOU K PROHLÉDNUTÍ I DETAILNÍ MAPY LOMU, KTERÉ MOHU POSLAT.

Je k dispozici kompresor se spalovacím motorem s výkonem 215 l/min  a 300bar. Možné dopravit na lokalitu při nahlášení (8,-Kč/l)

K dispozici je grill, PB vařič a v určité dny bude pivko, limo, párky, gulášek atd.

Je zde možné přespat ve vlastních stanech.

Na všechny slušné lidi se těšíme.

Vloženo 25.07.2001. Údaje naposledy změněny dne 17.07.2017
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
18.09.2018 12:00 30 28 16 6 1 3
0 Na první římse viditelnost max. 1m do varťase jsem narazil viditelnost 0.5m a na druhé římse a kolem autobusu max. 3m. (Zapsal )

18.08.2018 13:00 30 30 23 5 1 5
0 Pěkný hodinový ponůrek k autobusu. Hejno okounů, kapři, sladkovodní medůzky, štika. Bylo tam dost kurzantů, takže v mělčině viditelnost vcelku bídná, ale v hloubce možná i přes 5 metrů (mám špatný odhad). U autobusu dobrá, u warťasu tak 2-3 metry. dole 5 stupňů. Navlíkat se v tom parnu do tlustého podobleku nic moc, skoro jsem záviděla těm, co šli v mokrém. (Zapsal )

21.07.2018 16:08 19 28 22 7 4 6
0 u warťase bylo kolem 6 ti metrů a po celé JZ straně 0-10m hloubky viditelnost pěkná, kolem 4-5m, štiky překvapivě v lese hluboko- v 10ti metrech, jinak kapři, okouni, plotice a spousta raků (Zapsal Kočnar Lukáš)

21.06.2018 11:00 30 30 5 1 6
čím hlouběji tím lépe. První terasa na nic, druhá už něco šlo vidět, dole OK. Vůbec žádné podmínky na cvičení v malé hloubce. (Zapsal Pokorný Jiří Brno)

05.05.2018 10:00 29,9 25 14 4 3 6
0 Krásné dva ponory. První ponor přes Warťas dolu k autobusu, skrz něj a postupně nahoru a zpět. Dole 4 stupně a byla nám trochu zima. Druhý ponor mělčí, podél jižní stěny - warťas, ponorka, mina, converska ve stromě, viděli jsme pár okounů , štiku a sumce. (Zapsal )
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Nová Ves Česko Sladká - lom 18 km / 80°
Sečská přehrada Česko Sladká - přehrada 7 km / 43°