Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Aqaba

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Moře - pobřeží
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
200 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
20 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Absolutně špičková
(hodnotilo 1 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
23°C 22°C 22°C 22°C 23°C 24°C 25°C 19°C 22°C 25°C 24°C 23°C
Popis lokality Rudé moře - Aqabský záliv. Jordánsko má cca 27 km pobřeží. Západně sousedí s Izraelem - Eilat a na jihu ze Saudskou Arábií. Zhruba 2km pláží od Izraelské hranice jsou městské pláže. Dále k jihu je oblast zhruba 10 km, které zabírají přístavní doky a dále je okolo 15 km přírodní rezervace až k hranicím ze Saudskou Arábií. V této přírodní rezervaci je přes deset popsaných potápěčských lokalit. Od centra Aqaby je jižně ve vzdálenosti cca 17 km velice dobře vybavená potápěčská báze Royal Diving Center (RDC), fungující od roku 1986. Informace např. získáte na 
http://www.sbg.ac.at/ipk/avstudio/pierofun/aqaba/rdc.htm nebo 
http://www.aquatours.com/jordan/aqabadive.htm 
 
RDC zajišťuje denní transfery mezi hotely a RDC. Pokud se obáváte cizojazičné konverzace, s velice milou instruktorkou Evou Awwad může rozprávět česky! Jordánská víza, lety do Ammánu a dopravu do Aqaby včetně prohlídky Wádí Rum, Petry a jiných památek vám zajistí Alea Tours. Do Jordánska se dnes už lehce také můžete dostat přes Izrael, tedy do Aqaby přes Eilat. Izraelské razítko v pase pro Jordansko a Egypt není problém, ale nemůžete s ním do dalších arabských států. 
V RDC si můžete s platnou kvalifikací nechat naplnit láhev za poplatek 3 JD, což je asi 4 a půl dolaru. 
 
Povolení k potápění není vůbec těžké sehnat, pokud se budete potápět s nějakým diving centrem a prokážete kvalifikaci. Je pravda, že potápění je zde možné pouze v doprovodu instruktora či dive-mastera, ale to snad není problém, naopak plus, protoze ti znají velmi dobře každou lokalitu a tak muhou ukázat jen to nejlepší a nejzajímavější. A ovšem dávají pozor, aby nikdo neničil korálový reef.  
 
Veškeré ponory jsou ze břehu, viditelnost je vynikající, teplota vody příjemná. Byli jsme potěšeni přátelským prostředím, turistika a potápěči Aqabu teprve nyní objevují, takže lokality nejsou ~vypotápěny~. Velké ryby jsou k vidění málo, zato ostatní fauna a flora je v nepřeberném množství. Ponor na vraku lodi Cedar Pride či pozorování perutýnů u potopeného tanku je rovněž zajímavým zážitkem. 
 
Vzhledem k tomu, že je zajištěna asistence české instruktorky, je možno bez problémů domluvit i dokončení potápěčských kurzů - ponorů ve volné vodě. 
 
V roce 2001 tam byl r13@seznam.cz:  
Jordánské pobřeží rudého moře je velice krátké, ale o to zajímavější. Na severu leží město Aqaba, dále na sever nedaleko od něj na dohled je izraelský Eilat. Na jih od Aqaby je přístav a dále až k saudsko arabským hranicím jen pobřeží s plážemi a sem tam slunečníky. Najít ubytování v Aqabě by neměl být problém, je zde dostatek hotelů a hotýlků všech cenových kategorií. My jsme se v rámci šetření ubytovali v levném hotelu nízké kategorie. Dvoulůžkový pokoj se společnými sociály na chodbě za 5 jordánských dinárů na noc. (1JD=cca 50 Kč). 
 
Asi z pěti diving center v Aqabě jsem si vybral RDC. Je nejlevnější a nachází se na krásném místě asi 15 km jižně o Aqaby přímo na pláži s velkým množstvím korálů a všech možných ryb, kde se nechá skvěle šnorchlovat.. Každé ráno objíždí po domluvě hotely mikrobus z RDC a sváží potápěče do centra (zadarmo). Ten, kdo se v centru ten den potápí, neplatí ani vstup do centra (jinak 5 JD). V centru je mimo klasické základny nachází také velký bazén, bar, pláž se slunečníky a lehátky atd. 
 
Personál je velice přátelský. Tvoří ho většinou Jordánci, ale pracuje zde i česká instruktorka Eva, což mě velice překvapilo. Denně se provádějí dva ponory (pouze ze břehu). 1. v 10.30 hod a druhý ve 14.00 hod. 
 
Na pobřeží je celkem okolo 15 lokalit, nechybí ani vrak libanonské odchodní lodi dlouhé 80 m a ležící pod vodou 16 let. Mezi nejlepší lokality patří Gorgonia I a Gorgonia II. Na lokalitě New Canyon je jako atrakce potopený tank. 
 
Je zde velice bohatý podmořský život s obrovským množstvím korálů a ryb. Mnoho perutýnů, Ballon fishs, Stone fish, murén. U vraku jsme také viděli asi metrovou baracudu, která je zde prý k vidění pravidelně a jmenuje se Erwin II. 
 
1 ponor za den stojí 14.5 JD, 2 ponory denně 26 JD, zapůjčení kompletní výstroje stojí 8 JD na ponor. Potápění v Aqabě s RDC bylo nádherné a mohu ho jen doporučit.
Vloženo 25.07.2001. Údaje naposledy změněny dne 18.02.2002
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
19.09.2009 10:20 27 34 28 22 33 26
0 Ponor k vraku neznámej tureckej lodi na Coral Beach, cca 120 m od brehu. (Zapsal Chovan Ján)

28.08.2005 01:55 22 36 26 19 21 15
  Zapsal