Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Caesarea !! 3.239.76.25 - False !!

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Moře - zátoka
Nadm. výška
 m.n.m
Max. hloubka
9 m
Statistické údaje
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - - - - - - - - - -
Obrázky lokality
Diving centrum - obrázek poslal Malý Pavel
Popis lokality

Zřejmě největším lákadlem pro potápěče v Izraeli je podmořský národní park zahrnující potopený přístav z dob krále Heroda.

První zmínky o osídlení pochází z 6. stol. př. n. l. kdy zde féničané zbudovali malý přístav a vesnici. Toto celkem bezvýznamné místo si vybral r. 30. př. n. l. Herodes pro svůj projekt a během 12 let zde nechal vybudovat skvělý přístav. Ten se časem stal centrem římské vlády v Palestině a v 6. stol. n. l. největším opevněným městem v zemi. Po dobytí Araby r. 640 ztratil svou důležitost a upadl do zapomnění. V 12. stol. byla Caesarea obsazena křižáky a stala se jedním z jejich nejdůležitějších center v Palestině. R. 1265 byla dobyta Mameluky, zničena a zapomněna.

Až v pol. 20. stol. začaly archeologické vykopávky a přístav sám byl objeven až r. 1960. Podmořský park byl vyhlášen r. 1993.

Přístav se začal pomalu potápět těsně po svém dokončení, protože nedleko jsou tektonické zlomy. Dnes leží 5 -7m pod svou původní úrovní. Pro potápěče (a šnorchlaře) jsou připraveny 4 značené trasy okořeněné zbytky vraků potopených na ponořených vlnolamech a archeologickými nálezy, např. kotvami.

Potápěčské centrum se nachází v přístavu na vlnolamu. Objednejte se telefonicky předem (+972-4-6265898)a informujte se o aktuelním počasí. Ponor s pronájmem výstroje stojí 165 NIS, dva ponory za 240 NIS, pouze závaží a láhev 75 NIS. Privátní ponor je za 320 NIS.

Skupinové ponory jsou v 8:00, 10:00, 12:00 a 14:00, pouze při dostatečném množství zájemců. Pokud se chcete vyhnout placení vstupného do celého parku, na příjezdové cestě do města odbočte směrem na aquadukt, zaparkujte u něj a podél pobřeží dojděte do přístavu.

Vloženo 08.08.2011. Údaje naposledy změněny dne 29.09.2013
Stavy lokality Bohužel žádné hlášení stavu lokality nemáme k dispozici.