Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Weymouth - Aeolian Sky

Detail lokality

Parametry lokality
Oblast
Typ
Moře - vrak
Nadm. výška
 m.n.m
Max. hloubka
30 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
9 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Hezká
(hodnotilo 2 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - - - 14°C 16°C - - - - -
Obrázky lokality
Vrak v roce 2010 - obrázek poslal Malý Pavel
Popis lokality Aeolian Sky byla řecká nákladní loď, postavená r. 1978, dlouhá 148m s výtlakem přes 14 000 tun. V době svého potopení byla pouze rok stará a oceněná na 3 milióny liber. Byla na cestě z Hullu přes Roterdam do Tanzanie když 3. listopadu 1979 havarovala o půl páté ráno v mlze s německou lodí Anna Knueppell. Na rozdíl od ní ovšem začala rychle nabírat vodu do nákladového prostoru.Na pomoc přispěchal francouzký remorkér a pokoušel se ji odtáhnout do francouzkeho přístavu Cherbourg. Proud ovšem odnesl loď stranou, proto vrtulník RAF evakuoval většinu posádky a remorkér se pokoušel dostat loď do přístavu Portsmouth nebo Southampton. Obě přístavní správy se ale obávaly potopení lodě a zablokování rušných plavebních drah a proto nevydaly povolení k veplutí. Poslední možností byl přístav v Portlandu, ovšem v silném větru se loď potopila 12 mil před dosažením cíle.  
Jelikož její nejvyžší bod byl pouhých 9m pod hladinou byla za použití výbušnin "zmenšená" až na 18m od hladiny. Proběhly na ní také záchranné práce, které též zanechaly svou stopu. Byl vyzvednut lodní šroub a část nákladu. Sudy s chemikáliemi byly vyplaveny na blízké pobřeží. Stále je možno vidět potrubí, které tvořilo část nákladu a části vozů Land Rover. Na ošetřovně bylo v sejfech uschováno milión liber v Sejšelských rupiích, které údajně nebyly nikdy nalezeny.  
Vloženo 13.07.2010. Údaje naposledy změněny dne 16.07.2010
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
27.06.2012 10:00 31 15 15 14 3 4
0 Celkom fajn vrak, aj keď som tu bol prvý krát, zistil som, že som bol v prednej časti,ale aj tu sa dalo penetrovať. Našiel som aj kotvu,ktorá bola dosť veľká. Na prekvapenie, je to niečo ako Balt s tým rozdielom,že je tu teplejšia voda a strašne bohatý život. Našiel som aj tu dvoch obrovských úhorov (hlava asi 25 cm široká) boli aj prúdy. Fajn sem sa ešte určite niekedy vrátim a pozriem si zadnú časť,ktorá by mala byť zaujímavejšia. Deko s EAN50 22 min. (Zapsal Gódány František)

10.07.2010 10:44 30 25 17 16 20 15
0 Pěkný ponor, jen tak ještě vědět na které části vraku jsme byli, všechno je pokroucený chaos. (Zapsal Malý Pavel)