Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Přerov - přírodní koupaliště Laguna

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Sladká - rybník
Nadm. výška
 m.n.m
Max. hloubka
8 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
0 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Hrozná
(hodnotilo 1 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - - - - - - - - 3°C -
Obrázky lokality
Pohled na vodu - obrázek poslal Bergmann František
Popis lokality Jedná se o bývalou štěrkovnu. Kdy se zde začalo přesně těžit nevím, ale s jistotou ještě před válkou. Těžba byla ukončena začátkem 60-tých let a potom cca do druhé poloviny let 70-tých se přesunula na tzv. malou lagunu t.j u dnes bicrosové dráhy. Těžilo se tady ale pouze příležitostně, stejně tak i na řece Bečvě kousek nad loděnicí. V 60-tých letech (snad) vznikla v levé části, od vodní plochy ve směru pohledu od Přerova, střelnice, svazarmovská a střílelo se tady z ručních zbraní, vzduchovka, malorážka maximálně kulovnice nebo samopal (tohle už pamatuji jako kluci jsme sem chodili sbírat prázdné nábojnice). Tanky tady rozhodně nikdy nestřílely. Střelnice fungovala do začátku 80- tých let. V 70-tých létech byla celá laguna opravena mělo zde vzniknout velké oddechové centrum, byly postaveny budovy které zde dnes stojí. Přílišné pozornosti se však laguna jako koupaliště nikdy netěšila, ostatně do špinavé vody kterou nabízela se nikomu nechtělo. Budovy zvolna chátraly, jen hospoda přes letní sezonu měla otevřeno. Dalších oprav se dočkala laguna až po povodni v r. 1997, kdy také vznikl skate-park a získala podobu jakou má dnes. Ještě zajímavostí z potápění je že, v jedné z budov (dnes je tam tuším správce skate-parku), byla klubovna přerovských potápěčů Skorpen, která fungovala do povodně v r.1997, místnost kde byl klubový kompresor a chodilo se sem foukat. Někde na dně se nachází kolo z Avie, ale jinak nic. 
 
Laguna byla kdysi velice oblíbené místo všech přerovanů a lidí z blízkého i vzdálenějšího okolí. Byli zde plavčíci a vybíralo se vstupné tuším, že až 5 Kčs na den. Voda zde tehdy byla poměrně čistá a nezkažená hnilobou, postupným napadáváním listí a větví okolních stromů. Později zde tato oblast (zřejmě po revoluci) začala drasticky chátrat a lidé ji navštěvovali čím dál méně. Došlo ke zrušení plavčíků a horní hospoda na břehu zpustla a stala se královstvím vandalů a bezdomovců. To trvalo snad i možná 20 let, než se jí v roce 2008 opět povedlo novému majiteli opravit a znovu rozjet celoroční provoz. 
S hloubkou v tomto koupališti je to také sporné. Pamětníci hovoří, že na pravé straně (směrem ke schůdkům vedoucích do horní hospody), je největší hloubka 8 metrů, v které se mělo zkoušet výkonné čerpadlo firmy Sigma Hranice. To mělo ústit do nedaleké Bečvy. K pokusům však za minulého režimu nedošlo. Jinak potápěči tvrdí, že optimální hloubka je okolo 6 metrů, ale z toho je na dně zhruba metr bahna z tlejících zbytků větví, listí atd. 
Tohle místo je často obsazováno rybáři. Je zde snad všehochuť ryb, i velcí sumci. Nikdy jsem zde, ale nějaké velké ryby neviděl a když už, tak velmi málo. V roce 1997 po povodních nastalo obrovské znečištění a tak roku 2008 začala velká rekultivace Laguny a jejího okolí, která pokračuje dodnes a bude pokračovat i nadále. Na vodní plochu v říjnu 2008 vyjel sací bagr, místy odsál bahno a největší humus. Schválně píši místy, protože tento počin musel být na nějakou dobu zastaven, na vzdor ochránců přírody. Jednalo se o škeble živočicha Velevruba, který se zde vyskytuje. Proto se bahno odsálo jen někde. Upravily se i vstupy do vody v podobě několika vstupních plážiček s oblázky a pěknými dřevěnými bytelnými lavicemi. 
Čistota vody se o trošku zlepšila, zápach o něco ustoupil. Tuším, že za pár let to bude to samé, jako tomu bylo před čištěním. Kamenná hospoda poblíž břehu se, ale též dočkala rekonstrukce a započal v ní celoroční provoz. Uvnitř je to velice hezké a příjemné. V zimě se tam dá uhřát u krbu, protože hodně lidí kolem Laguny kromě plavání, běhu a procházek se psy i v zimě běžkuje, sáňkuje a na zamrzlé ploše bruslí. V horní hospodě je taktéž krb. V létě u ní bývají posezení venku na zahrádce. Grilované maso, ryby, kabanos a jiné dobroty se zde prodávají a podávají. 
 
Viditelnost ve vodě je v létě půl metru (plus mléčně zakalená voda), v zimě viditelnost tak metr. Teplota vody v létě až 26 stupňů. Bohužel pro potápění naprosto nevhodná lokalita... Lidé i přesto opět začínají v Laguně nacházet zalíbení, sprcha, která roky nefungovala, opět funguje a tak lidé, kteří se zde jdou smočit se poté mohou opláchnout vodou z vodovodu. U jednoho z vchodů na Lagunu je i slušný a oplocený skatepark a dětské atrakce v podobě průlezek, houpaček atd. Určitě tato lokalita stojí alespoň za návštěvu a posezení v příjemném prostředí v jedné z hezkých částí Přerova. 
 
Autor lokality a textu: Adolf Goebel ml. a František Koník, kterému velmi moc děkuji za objasnění vzniku této přerovské Laguny.
Vloženo 05.11.2009. Údaje naposledy změněny dne 02.12.2009
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
11.11.2009 10:00 3 8 4 3 1 0,3
0 Zapsal