Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Žraloci

a jiná děsivá mořská stvoření

autor: Lehmert Karel  (publikováno: 10.11.2004)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek
Titulní strana

Autor:
Miranda MacQuitty

Překlad:
Dana Čížková

Vydal:
Slovart, 2003

Rozsah:
96 str. 130×200 mm

ISBN:
80-7209-461-0


Anotace

Autorka seznamuje čtenáře lehkou formou se základními fakty o životě žraloků, rejnoků, medúz a dalších nebezpečných mořských živočichů. Kniha je doplněna řadou barevných fotografií, tabulek a internetových odkazů. V závěru nechybí ani slovníček použitých výrazů, rejstřík a ekologické ponaučení.

Komentář

Kniha je pravděpodobně určena senzacechtivému čtenáři, kterému nebude vadit řada nepravd a omylů zde uvedených. Cílem má asi být ohromit barevným tiskem a fotkami. Odborných omylů a chyb je řada. Bez porovnání s originálem není jasné, zda-li je na vině autorka či překladatelka, ale každopádně to celou publikaci degraduje na nejnižší úroveň.

Nejzásadnější vadou je asi používání jakési podivné taxonomie, kdy se kromě jiného mísí dohromady názvy druhů, čeledí a řádů, mnohdy do jednoho názvu. Bylo by asi vhodné používat vedle českých i latinské názvy všude, kde je to možné a ne jen náhodně. Pak toto náhodné použití vypadá zvláštně, navíc je-li uvedeno špatně - rejnoci čeledi Sqatinidae (str. 49) jsou ve skutečnosti čeledí Squatinidae (polorejnokovití). Navíc systematika paryb uvedená v závěru je přinejmenším zvláštní. Uvedení zdroje této podivnosti by asi mohlo situaci vyjasnit.

Další podivností je anatomie. Zde by bylo asi vhodné před napsáním podobného textu prostudovat alespoň základy anatomie, neboť pak by se autorka vyvarovala řady omylů, např. "trnuchy mají ocas opatřen žihadly - trny". Rozdíl mezi žihadlem a trnem je pravděpodobně nepodstatný. Podobných kuriozit je celá řada, rozmnožováním počínaje a existencí "kožních zoubků" (str. 8 - že by plakoidní šupiny?) u žraloků konče.

Pak už se není co divit, když se potápěč dozví, že chobotnice "ho dokonce může přátelsky obejmout, ale není pravděpodobné, že by mu udělala víc, než že by mu stáhla potápěčskou trubici". Několikametrové chobotnice např. z Puget Soundu v Britské Kolumbii se autorka čtenářům asi rozhodla cudně zamlčet.

Kniha zpočátku vypadá jako hezká obrázková knížka, vhodná jako podklad pro středoškolský referát. Po nahlédnutí a pročtení prvních pár vět je však nutné konstatovat, že je škoda práce všech lidí, kteří se na publikaci podíleli. Nedoporučuji ani jako dárek nepříteli.

autor: Lehmert Karel
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek