Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Mořské příšery

autor: Lehmert Karel  (publikováno: 02.10.2004)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek
Titulní strana

Autor
Richard Ellis

Překlad
Renáta Janů

Vydal
Volvox Globator, Praha 2000

Rozsah
340 stran A5

ISBN
80-7207-361-3


Anotace

Studie zpracovávající tématiku mořských příšer, ve které se autor pokouší rozlišit mezi skutečnými a smyšlenými tvory. Obsahem jsou vzájemně volně propojené kapitoly o žralocích, velrybách, chobotnicích, krakaticích a různých mořských hadech, např. lochnesské příšeře.

Text je doplněn třemi dodatky (dotazník Linnéovské společnosti, přehled pozorování a vyplavení krakatic obrovských a zpráva A.E. Verrilla o svatoaugustinské mořské příšeře), přehledem použité literatury a odborným rejstříkem.

Komentář

Kniha má ambice být odborným kryptozoologickým dílem. Bohužel již v úvodu se zvrhla v literární rešerši. I další kapitoly, již tématicky zaměřené na jednotlivé fenomény, jsou spíš kritikou vztažných literárních, filmových či uměleckých děl, než solidní kryptozoologickou statí. V některých okamžicích autor zabrousí do etologie či ekologie, jindy zase psychologicky rozebírá problematiku velrybářství.

V textu je řada chyb, které však pravděpodobně vznikly špatnou sazbou. Jednotlivé kapitoly nejsou tematicky homogenní, převážně je tvoří spojení nejrůznějších citací pomocí sugestivních statí á la "...musíme zachránit žraloky, ale i všechny další «příšery»"(str. 286).

Dle mého názoru se jedná o typicky "americký" text, jenž by se ve skutečnosti dal zkrátit na méně než polovinu, aby pak splnil roli nevážné publikace o vážných věcech. Ruku na srdce, Disneyovy filmy mám rád, ale malá mořská víla do kryptozoologie prostě nepatří.

autor: Lehmert Karel
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek