Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Symphodus tinca

pyskoun paví

Taxonomické zařazení
Říše
Animalia - Živočichové
Kmen
Chordata - Strunatci
Podkmen
Vertebrata - Obratlovci
Podtřída
Teleostei
Řád
Perciformes - Ostnoploutví
Čeleď
Labridae - Pyskounovití
Popsal
(Linnaeus, 1758)

Obrázky
Odpočinek ve skalní štěrbině. Chorvatsko, Makarská riviéra, Vrulja; září 2003 - poslal Adam Petrusek
Další názvy
Anglicky
Peacock wrasse
Arabsky
Scour
Česky
pyskoun paví
Francouzsky
Crénilabre paon
Italsky
Donzella
Německy
Pfauen - Lippfisch
Španělsky
Señorita, Peto
Popis
Běžná velikost
25 cm
Maximální velikost
44 cm
Žije v hloubkách
od 1 m do 50 m
Popis: Největší a asi nejpestřejší pyskoun Středozemního moře. Má klasický rybí tvar těla s výrazným rypcem. Na těle má obvykle tři podélné hnědavé pruhy a nápadnou černou tečku uprostřed ocasního násadce. Pohlaví se od sebe liší barevně i velikostí, samci bývají větší a obvykle pestřejší. V době páření mají samci velmi výrazné zbarvení: zelenavý nádech těla a modře lemované ploutve s červenými skvrnami.  
Jako u mnoha jiných ryb je zbarvení velmi závislé na prostředí - tito pyskouni jsou schopni částečně přizpůsobovat barvu okolnímu podkladu a také při napadení nebo vyrušení mohou rychle změnit barevný vzor. 
 
Biotop: Vyskytuje se při skalnatém středomořském pobřeží, ale proniká i do brakických vod. Často ho najdeme v blízkosti mořských luk (porosty Posidonia oceanica), ale též v pořežních lagunách. 
 
Biologie: Je to dravec, živící se bezobratlými dna - např. kraby, garnáty, měkkýši, ježovkami nebo hadicemi. Na drcení pevných schránek kořisti je dobře vybaven mocnými požerákovými zuby. 
V klidu pomalu plave vlněním zadní části hřbetní ploutve a směr ovlivňuje ploutvemi prsními. Při vyrušení prchá mocnými záběry ocasní ploutve i ploutví prsních. 
 
Jako mnozí jiní pyskouni mění během života pohlaví ze samce na samici (tzv. protogynní hermafrofitismus). Pohlavní dospělosti dosáhuje jako samice ve věku asi 2 -3 roky, v té době váží okolo třičtvrtě kilogramu. Samci pak rostou výrazně rychleji. Při velikosti nad 29 cm se již zpravidla jedná o samce. Mohou se dožít značného stáří - nejstarší byl zatím nalezen čtrnáctiletý samec. 
 
Samci si chrání teritorium, kde budují hnízda z řas. V teritoriu mívají větší množství samic. Jak to u některých tvorů bývá, budování bezpečného hnízdečka a lákání samic na to nejlepší teritorium ale není jedinou strategií samců. Známe i několik jiných způsobů, jak si samci piskouna pavího mohou přijít na své.  
První typ strategie tedu zvolili samci stavící hnízda z řas, která pečlivě hlídají. Druhou kategorii tvoří mladí, a tedy menší samci, snažící se oplodnit právě snesené jikry, aniž by stavěli hnízdo. Třetím typem jsou samečkové usilující o spáření se samičkami z harému hlavního samce a naposledy jsou tzv. piráti, kteří vyhánějí původního vlastníka hnízda, sežerou mu jikry a následně se třou s jednou (nebo několika) z jeho samic. Nepřipomíná vám to něco?

Vyskytuje se v těchto oblastech:

  • Středozemní moře - západní část 
  • Středozemní moře - východní část včetně Černého moře, v Bulharsku poměrně vzácný
  • Středozemní moře - Jadran 
  • Atlantik - východní - mírný pás od Španělska po Maroko
Další charakteristiky
Charakteristika Hodnota Poznámka
Tvar těla Dlouhá ryba bočně mírně zploštělá ryba s výrazným rypcem
Barva Hnědá světlá základ zbarvení bledý až nahnědlý
Barva Hnědá tmavá podélné pruhy na bocích, často i do červena
Barva Modrá samci ve svatebním jsou velmi pestří
Barva Zelená
Vloženo 16.05.2003. Údaje naposledy změněny dne 01.12.2003