Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Cyanea capillata

Detail záznamu

Cyanea capillata  (Linnaeus, 1758)
Anglicky:Lions mane jellyfish
Česky:talířovka
Holandsky:zeekwal, haarkwal
Latinsky (synonymum):Cyanea arctica
Říše:Animalia - Živočichové
Kmen:Cnidaria - Žahavci
Třída:Scyphozoa - Medúzovci
Řád:Semaeostomea - Talířovky
Čeleď:Cyaneidae
Charakteristika
Běžná velikost:30 cm
Maximální velikost:200 cm
Hloubka výskytu:0 - 0 m
Barva:Červená
 Hnědá světlá
 Oranžová
 Žlutá
Tvar těla:Chomáč
Výskyt:Atlantik - východní - mírný pás
Poznámky
Talířovka Cyanea capillata je největší medúza, se kterou se lze v chladných evropských mořích setkat. Ačkoli je velmi atraktivní, jedná se zároveň i o jednu z nejžahavějších medúz, proto je při setkání s tímto druhem nutná opatrnost.  
 
Snadno se rozezná podle plochého talířovitého zvonu žlutavé, červené či světle hnědé barvy s bočně vybíhajícími laloky a podle změti chapadel vyrůstajících ze spodního okraje zvonu. Chapadla jsou ve skutečnosti uspořádána v osmi skupinách po 65-150, ale tyto svazky při běžném pohledu splývají. Uprostřed spodní strany zvonu je na tzv. manubriu umístěn ústní otvor, obklopený příústními (orálními) rameny, která mají tvar zvlněné stuhy a jsou dlouhá asi jako průměr zvonu. 
 
Obvyklá velikost těchto medúz se pohybuje okolo 30 cm v průměru, ale největší známí jedinci měli zvon o průměru 2 m a chapadla přes 30 m dlouhá! (Tato obří forma je někdy označována jako samostatný druh Cyanea arctica.)  
 
Chapadla talířovky velmi intenzivně žahají, mohou způsobit puchýře, křeče a při intenzivním požahání i problémy s dýcháním nebo srdeční činností. (Smrt v následku požahání touto medúzou hrála hlavní roli v příběhu Sherlocka Holmese "Lví hříva".) Žahat může i dlouho po vyplavení vlnami na břeh. 
První pomocí je omytí mořskou vodou (nikdy sladkou!), a odstranění zbytků chapadel (např. pískem nebo látkou). Poté se doporučuje potřít postižené místo octem, případně citrónovou šťávou.

Údaje naposledy změněny dne 24.10.2005 16:23:09,0