Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Epinephelus marginatus

Detail záznamu

Epinephelus marginatus  (Lowe, 1834)
Anglicky:Dusky grouper
Česky:kanic guaza
Finsky:Tummameriahven
Francouzsky:Mérou noir
Latinsky (synonymum):Epinephelus guaza
Německy:Riesen-zackenbarsch
Portugalsky:Mero legitimo
Rumunsky:Epinefel gigant
Španělsky:Mero moreno
Říše:Animalia - Živočichové
Kmen:Chordata - Strunatci
Podkmen:Vertebrata - Obratlovci
Třída:Actinopterygii - Paprskoploutví
Podtřída:Teleostei
Řád:Perciformes - Ostnoploutví
Čeleď:Serranidae - Kanicovití
Charakteristika
Běžná velikost:70 cm
Maximální velikost:150 cm
Hloubka výskytu:5 - 300 m
Barva:Hnědá tmavá  (se světlejšími skvrnami)
Tvar těla:Bachratá ryba  (obvykle veliká ryba s majestátní tlamou)
Výskyt:Středozemní moře - západní část
 Středozemní moře - východní část
 Středozemní moře - Jadran
 Atlantik - západní - mírný pás  (pobřeží Uruguaye a Argentiny)
 Atlantik - západní - tropický pás  (Jižní Brazílie)
 Atlantik - východní - mírný pás  (zaznamenán až u Britských ostrovů)
 Atlantik - východní - tropický pás  (podél pobřeží Afriky až k Mysu Dobré naděje)
 Indický oceán - severní a západní pás  (východní pobřeží Afriky po Mosambik a Madagaskar)
Poznámky
Popis: Jedna z největších ryb, se kterou se mohou potápěči ve Středozemním moři běžněji setkat. Má oválné robustní tělo, drobné šupiny, masivní hlavu s širokou tlamou a mnoha drobnými zuby. Spodní čelist je výraznější. Zbarvení je variabilní, obvykle však převažuje hnědo-šedé se světlými skvrnami, celá břišní strana je nažloutlá. Sytě šedé zbarvení signalizuje náležitost k teritoriu. Výrazná hřbetní ploutev má okolo jedenácti tvrdých paprsků a 14-16 paprsků měkkých. 
 
Biotop: Obývá skalnatá dna poblíž pobřeží, obvykle s nějakým dostupným úkrytem. Díky své enormní velikosti (až 1,5 m) patří mezi nejpůsobivější pobřežní ryby Středozemního moře. Rád se zdržuje v blízkosti útesů a mořských luk (porosty Posidonia oceanica nebo Zostera marina). 
 
Biologie: Jedná se o vysoce teritoriálního živočicha, který většinu života tráví osaměle. Pouze mladé ryby mohou žít v menších hejnech. Časem se osamostaňují a ukrývají do děr, jejichž ochrana bývá častým důvodem k vzájemným konfliktům. Kvůli ochraně svého území bývá velmi agresivní, prudce vyráží proti vetřelci a často ho i napadá. Na mnoha místech si však kanici zvykli na potápěče, a nevyrážejí proti nim kvůli ochraně teritoria, ale proto, aby zjistili, jestli jim potápěč nenese něco k jídlu. 
Velcí kanici jsou dravci a Epinephelus marginatus není v tomto směru výjimkou. Živí se rybami, chobotnicemi a jinými hlavonožci, korýši a jinými živočichy.  
 
Jedná se o protogynního hermafrodita (během života změní pohlaví ze samice na samce). Ve věku okolo pěti let (velikost asi 40 cm a hmotnost 3 kg) se zpravidla jedná o samice, ve věku deseti let (80 cm a 9 kg) pak o samce. Staré ryby jsou pravidelně samci, v tomto pohlaví moho strávit většinu života (maximální udávané stáří je u tohoto druhu až 50 let!). 
 
Období tření, ke kterému dochází v hloubkách pod 10 m, je zhruba od října do května. Předchází mu alespoň tříměsíční odbdobí, kdy samicím zrají v těle vajíčka, což je odstartováno počátkem léta zvýšením okolní teploty vody (nad cca 20 °C). Jikry jsou vypouštěny volně do vody (jedná se o tzv. pelagické jikry), líhne se z nich planktonní larva, která se po dosažení velikosti 2-3 cm stěhuje k pobřeží.

Údaje naposledy změněny dne 01.12.2003 14:24:21,0