Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Ebalia deshayesi

Detail záznamu

Ebalia deshayesi  Lucas, 1846
Anglicky:Nut crab
Říše:Animalia - Živočichové
Kmen:Arthropoda - Členovci
Podkmen:Crustacea - Korýši
Třída:Malacostraca - Rakovci
Řád:Decapoda - Desetinožci
Čeleď:Leucosiidae
Charakteristika
Běžná velikost:0,5 cm
Maximální velikost:0,7 cm
Hloubka výskytu:5 - 50 m
Barva:Bílá  (za světla bílé nebo bledě žlutavé zbarvení)
 Červená  (za tmy červenavé až oranžové zbarvení)
 Oranžová
 Růžová
Tvar těla:Krab  (drobný krab s osmiúhelníkovým karapaxem)
Výskyt:Středozemní moře - západní část
 Středozemní moře - východní část
 Středozemní moře - Jadran
Poznámky
Popis: Rod Ebalia zahrnuje drobné kraby s výrazně osmiúhelníkovitým tvarem těla. Přední hrana je stejně dlouhá jako hrana zadní. Na hřbetní (dorzální) straně karapaxu jsou patrné hrboly. Nejvíce je výrazný hrbol v zadní části karapaxu a dva párové hrboly po stranách. V přední části lze u dospělých jedinců objevit také několik drobných hrbolků. Oči jsou drobné a posazené na přední hraně, nejvíce patrné jsou při pohledu na zvíře ze předu ze shora. Zadní okraj karapaxu je vykrojený do dvou laloků. Samice mají pouze 3 zadečkové (abdominální) segmenty, zatímco samci mají abdominální segmenty 4. Jediný pár pleopodů (drobné zadečkové nožky) je velmi jemný, bez trnů, hadovitý a nakonci zahnutý do špičky. Nejvýraznější články na končetině - meropodia - jsou robustní a dlouhé jako polovina karapaxu. Klepeta jsou v poměru k tělu také velmi robustní. 
 
Biotop: Písčitá dna, E. deshayesi i od malých hloubek. 
 
Biologie: Tento drobný krab je aktivní v noci. Ve své váhové kategorii se jedná o výkonného predátora. Živí se jiným drobnými korýši i dalšími bezobratlými živočichy.  
Za tmy má červenavé zbarvení, zatímco za světla se zabarví do nenápadné bledě žluté až bílé.  
Pro rod Ebalia je typický výrazný sexuální dimorfismus. Samci některých druhů (např. E. tuberosa) mají méně robustní klepeta, dále je rozdílný počet zadečkových článků (viz výše). Zástupci jednotlivých druhů jsou si na první i druhý pohled dosti podobní a jejich klasifikace je nesnadná.  
 
Ve Středozemním moři žije ještě dalších 6 druhů rodu: E. tuberosa, E. nux, E. cranchi, E. granulosa, E. edwardsi, E. tumefacta. Většina z nich se vyskytuje ve větších hloubkách.

Údaje naposledy změněny dne 13.10.2003 12:39:26,0