Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Gobius niger

Detail záznamu

Foto Adam Petrusek
Vysokoploutvá forma jozo v noci na písku. Chorvatsko, Brač, Sumartin, zátoka u kempu Manjana; září 2002 - autor Adam Petrusek
Gobius niger  Linnaeus, 1758
Anglicky:Black Goby
Česky:hlaváč černý
Francouzsky:Gobie noir
Německy:Schwarzgrundel
Španělsky:Chaparrudo
Říše:Animalia - Živočichové
Kmen:Chordata - Strunatci
Podkmen:Vertebrata - Obratlovci
Třída:Actinopterygii - Paprskoploutví
Podtřída:Teleostei
Řád:Perciformes - Ostnoploutví
Čeleď:Gobiidae - Hlaváčovití
Charakteristika
Běžná velikost:10 cm
Maximální velikost:15 cm
Hloubka výskytu:0,5 - 75 m
Barva:Černá
 Hnědá světlá
Tvar těla:Dlouhá ryba
Poznámky
Popis: Dlouhé téměř cylindrické tělo. Ocasní násadec je v poměru k násadci druhé hřbetní ploutvi kratší. U čichového otvoru je krátké tykadlo. Na dorsalní straně jsou dvě hřbetní ploutve. V první je 5 - 7 tvrdých paprsků v druhé je jeden tvrdý paprsek a 11 - 13 měkkých paprsků. Břišní ploutve srůstají v přísavku spojenou v přední části příčným záhybem. Zbarvení je žluto-hnědé, po straně se táhne řade drobných tmavých skvrn. Zvláště u mladých jedinců jsou skvrny uspořádány po trojicích. Samci jsou během tření téměř černí a jejich první hřbetní ploutev je srpovitě prodloužena. 
Biotop: Kamenité, štěrkovité nebo písčitém dno v blízkosti porostu řas, nejhojnější je v mělkých hloubkách (cca do 6-10 m). 
Biologie: Živí se drobnými korýši (buchanky, blešivci), štětinatými červy, plži a mlži, příležitostně řasami nebo drobnými rybkami. Je to ryba s denní aktivitou. Není příliš náročný na znečištění vody, nevadí mu ani voda brakická. Žije pod plochými kameny nebo pod jinými předměty. Umí vydávat chřestivé zvuky o frekvenci 190 - 320 Hz).

Údaje naposledy změněny dne 03.10.2003 21:32:00,0