Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Salvelinus fontinalis

Detail záznamu

Salvelinus fontinalis  (Mitchill, 1814)
Anglicky:Brook charr
Česky:Siven americký
Německy:Bachsaibling
Říše:Animalia - Živočichové
Kmen:Chordata - Strunatci
Podkmen:Vertebrata - Obratlovci
Třída:Actinopterygii - Paprskoploutví
Podtřída:Teleostei
Řád:Salmoniformes - Lososotvární
Čeleď:Salmonidae - Lososovití
Charakteristika
Běžná velikost:35 cm
Maximální velikost:86 cm
Výskyt:Sladká voda
Poznámky

Sladkovodní ryba, obývající chladné horské potoky, řeky i jezera. Je schopen žít i v kyselé vodě, kde se neudrží populace pstruhů. U nás byl vysazen například do šumavských jezer, krkonošských potoků nebo jizerskohorských nádrží. Díky kyselým deštům však české populace sivena v 50.-60. letech vymřely; až v 90. letech došlo znovu k úspěšné introdukci, a některé populace jsou schopny i přirozeného rozmnožování.

 
Způsobem života se podobá pstruhovi potočnímu, se kterým se občas kříží. Dorůstá do délky 20 – 35 centimetrů, výjimečně až půl metru. Velcí jedinci v našich vodách mohou vážit i přes dva kilogramy. Kapitální úlovek z československých revírů je z roku 1978. Měřil 50 cm a vážil 2,3 kg. 
 
Maximální hodnoty uváděné pro tento v literatuře jsou ale vyšší: velikost 86 cm, hmotnost 9,3 kg, věk 7 let. Kříženci sivenů a pstruhů (nazývají se tygrovité ryby) dosahují hmotnosti i přes devět kilogramů.  

Zbarvení je variabilní, základní je olivově zelené tělo s bílým mramorováním na hřbetě. Ploutve jsou načervenalé a lemované výrazným bílým rámováním.

 

Údaje naposledy změněny dne 15.11.2003 16:07:22,0