Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Georges Commeinhes: Amphibie

První nezávislý automatický dýchací přístroj

autor: Sládková Michaela  (publikováno: 01.11.2010)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

V roce 1935 přihlásil svůj patent Francouz René Commeinhes. Jeho patentem byl nezávislý dýchací přístroj pro použití v zamořených oblastech a dolech. Přístroje se začaly vyrábět a prodávat. Reného syn Georges provedl na otcově přístroji pár úprav a s přístrojem se dalo dýchat i pod vodou.

Amphibie

Přístroj si nechal patentovat a od roku 1942 ho začal prodávat pod označením GC 42 Amphibie. Přístroj zakoupila i francouzská policie pro své potřeby, testovalo ho i vojenské námořnictvo. Amphibie měla dvě 4 litrové láhve, nesené na zádech s ventily v dolní části. Láhve bylo pod vodou možné samostatně vyměňovat. Mezi lahvemi byl regulátor a jen jedna vrapová hadice do celoobličejové masky. Uvnitř masky byl seřiditelný výdechový ventil, aby nedocházelo k nežádoucímu úniku vzduchu při změnách poloh potápěče. Na hadici byl vodotěsný manometr, který ukazoval tlak v lahvích. Každá láhev byla naplněna na 150 barů.

Roku 1939 nabízí Georges Commeinhes svou dýchací sadu francouzskému námořnictvu, která byli jeho výtvorem nadšeni a ohromeni a schválili ho pro použití. Rozvíjení a pokračování v tomto nastartovaném obchodua spolupráci však končí začátkem 2. světové války. V červenci 1943 v oblasti Marseillea testoval Georges svůj přístroj v hloubce 58 metry během 2 minut, a tím vytvořil nový hloubkový rekord pro nezávislé přístroje.

Georges Commeinhes vynalezl a vyrobil ve 40. letech několik potápěčských přístrojů.

GC 42

Vzácný přístroj z výroby Georgese Commeinhese. To je první upravená verze RC přístroje, který může být použitý pod vodou. Tento typ přístroje byl užívaný a vyráběný a prodávaný ještě před Cousteaovým Aqualungem. (GC jsou iniciály George Commeinhese a 42 je rok uvední na trh, pozn. TS)

Georges Commeinhes - Amphibie GC 42 Georges Commeinhes s přístrojem Amphibie GC 42

GC 56

Tento dýchací přístroj, vyrobený společností nesoucí jméno George Commeinhese v roce 1956, může být použitý hasiči pro penetraci v nepřátelském prostředí, stejně jako pod vodou.

Georges Commeinhes - Amphibie - po renovaci Georges Commeinhes - Amphibie - vnitřek před renovací
Georges Commeinhes - Amphibie - spodní část před renovací
Buddy 10

MC 39

O tomto přístroji se nedochovalo příliš informací. Pokud někdo nějaké máte, napište nám.

RC 35

Opět zajímavý Georgesův přístroj ze 40. let, který byl v první řadě užívaný hasiči a horníky.

COMMEINHES spadá nyní pod francouzského výrobce BACOU-DALLOZ, vyrábějícího ochranné a záchranné pracovní prostředky a přístroje a dýchací zařízení a vybavení.


Georges Commeinhes - Amphibie RC 35Schema Amphibie RC 35

V roce 1944, 23. listopadu, zahynul Georges Commeinhes při osvobozování města Strasbourg v Alsasku. Jeho vynález už sám bez jeho pomoci nemůže bojovat s novým Cousteauovým vynálezem a jeho éra tak končí.

autor: Sládková Michaela
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek