Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Plánovací aplikace pro mobilní telefony 2017

Test několika mobilních aplikací

autor: Jiří Pokorný  (publikováno: 03.12.2017)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier

Podobně jako v předchozím článku o plánovacích stolních aplikacích i tentokráte jsem se zaměřil na složitější ponory. Opět jsem chtěl vycházet z předpokladu, že pro jednodušší ponory není třeba plánovací aplikaci nebo by se nemuseli ukázat výhody takovéto aplikace. Pro zadávání jsem chtěl použít ponor do 50m na 30 minut na vzduch s dekompresní směsí EAN50. Vzhledem k tomu, že většina aplikací používá k plánování pouze tabulky, změnil jsem zadání na 30m na 5 minut. A podobně jako u divelog programů testuji hlavně Android.

Výběr aplikací byl mnohem menší než u mobilních aplikací pro logbook, ale i tak je z čeho vybírat. Protože většina aplikací se jmenuje nevynalézavě „Dive planner“, uvedl jsem pro odlišení za název aplikace autora. Od aplikace jsem očekával, že bude schopna mi vypočítat klasické potapěčské plánovací úlohy, kolik plynu budu potřebovat, jaké zastávky mám udělat a jak dlouho můžu zůstat na dně. Vzhledem k rychlosti vývoje aplikací je třeba brát na zřetel, že tento článek je aktuální k listopadu 2017.

V-Planner

Jedná se o obdobu stolní verze. Zadání ponoru je rozděleno na dvě části, v prní se zadává směs a čas na dně, v druhé dekompresní směs. Výsledkem výpočtu je přehledná tabulka s pokyny pro ponor. Dokonce ani po klepnutí na tlačítko registrace se nedozvíte, jaké funkce navíc oproti vezri zdarma získáte. Plán ponoru lze nakopírovat do schránky nebo poslat emailem. Aplikace podporuje otevřené i uzavřené okruhy. Nadstandardně aplikace obsahuje kalkulačky MOD, best mix, EAD a další.

prehledmobilplan2017-vplanner.jpg

MultiDeco

Tato aplikace na první pohled vypadá jako výše zmíněný V-Planner ale na oficiálních stránkách není pozant rozdíl. V diskuzích je popsán jediný rozdíl v tom, že MultiDeco podporuje více výpočetních modelů. Takže pokud za stejnou cenu máte koupit totožnou aplikaci, pak je to multideco. Dokud nenarazíte na nějaká omezení vystačíte i s neplacenou verzí.

GAP Planner

Další z aplikací, které umožňují širokou škálu směsí. Ovládání prakticky shodné s MultiDeco i způsob prezentace výsledků. Rozdílem je, že tato aplikace není k nalezení Google Play, ale je pouze ke stažení ze stránek výrobce ve formě balíčku (http://www.gap-software.com/node/74).

prehledmobilplan2017-gapplanner.jpg

Dive Plan (Axis)

Velice jednoduchá aplikace, která prakticky obsahuje pouze dvě obrazovky. Výsledky se ihned po zadání zobrazí po stranách.

prehledmobilplan2017-axis.diveplan.lite.jpg

Dive Planner (Dive Profile)

Aplikace se ihned po startu přepne do režimu orientace obrazovky na šířku. Obsahuje pouze jednu obrazovku a neobsahuje možnost více než dvou ponorů.

prehledmobilplan2017-sturchinskiy.diveplanner.diveprofile.jpg

Dive Planner (od AppScore)

Opět aplikace, která obsahuje pouze jednu obrazovku, umožňuje naplánovat až 5 po sobě jdoucích ponorů. Pokud se pokusíte v nastaveních změnit hodnoty, tak vás aplikace může vyzvat k nákupu placené verze, která umí navíc Nitrox a imperiální jednotky.

prehledmobilplan2017-appscore.diveplanner.jpg

Dive Planner 2

Aplikace obshuje přes půl obrazovky zbytečný obrázek potapěče s čárou, která reprezentuje plánovanou hloubku. Lze přidávat vícero ponorů. V nastaveních je dokonce poznat, z jakých tabulek aplikace vychází (PADI a NAUI). Aplikace navíc umožňuje vybrat i Nitrox směs a nadstandardně obsahuje i zobrazení informací o CNS a ppO2 a kalkulačku pro best mix. Zajímavou vlastností je podbarvování celé obrazovky směrem do červené barvy, čím víc se blížíte bezdekompresnímu limitu.

prehledmobilplan2017-diveplanner2.jpg

Dive tables

Aplikace nejpre vyzve k nastavení formátu času, pak lze zadat až dvacet potapěčů. Pro plánování lze zvolit jednu ze čtyř variant tabulek, z toho dvě pro nitrox. Jakmile klepnete na tlačítko dalšího ponoru ztratí se informace použité pro výpočet a zůstane pouze zobrazena poslední skupina.

prehledmobilplan2017-divetables.jpg

SCUBA Diving Planner (od Derek Bekaan)

Lze zadat maximálně dva ponory. Tlačítkem spočítat se pouze dozvíte, že bezpečnostní zastávka je povinná. Ostatní informace jou vidět přímo vedle zadávaných hodnot. Aplikace dostatečně neodlišuje vstupní hodnoty od vypočítaných.

prehledmobilplan2017-derekbekaan.scubadivingplanner.jpg

scuba diving Dive Planner lite (od K. Joker)

Aplikace se sice ihned po spuštění prezentuje jako plánovací, ale obsahuje i možnost plány si uložit a vytvářet tak opakované ponory. Naopak jako jediná měla tak nepřehledné uživatelské rozhraní, že mi nejdéle trvalo se v ní zorientovat. K plánu ponoru lze i zadat data, jaký byl použit oblek, teplotu a podmínky ponoru, ale nepochopil jsem proč.

prehledmobilplan2017-joker.diveplanner.jpg

Scuba Diving Calculator

Tato aplikace opět patří mezi jednu z těch, které se prezentují jako plánovací, ale obsahuje i logbook. Výpočet ponoru je navíc obohacen o spotřebu, což činí tuto aplikaci originální. I když je postavená pouze na tabulkách, poskytuje nejdetailnější informace o vypočítaných hodnotách, jako rezerva a použitelné množství plynu. Škoda, že nepodporuje směsi.

prehledmobilplan2017-diving.calculator.jpg

Za zváženou ještě stojí DiveMax AIR Dive Planner, která stojí 102,- Kč, ale nelze ji vyzkoušet zdarma a DivePlanApp, která naopak obsahuje log book, ale plánování umožňuje pouze po registraci do online služby.

Aplikace Platformy Cena (Android) Metoda výpočtu Nitrox
V-Planner Android, iOS Zdarma (nebo 45$) VPM-B Ano
MultiDeco Android, iOS Zdarma (nebo 45$) VPM-B, ZHL-16 Ano
Gap planner Android 50€ RGBM, ZHL-16 Ano
Dive Plan (Axis) Android, iOS Zdarma (60,- Kč, iOS 175,- Kč) Tabulky Ne
Dive Planner (Dive Profile) Android Zdarma Tabulky Ne
Dive Planner (AppScore) Android Zdarma Tabulky Ne
Dive Planner Pro (AppScore) Android 31,- Kč Tabulky Ano
Dive Planner 2 Free Android Zdarma Tabulky (PADI, NAUI) Ne
Dive Planner 2 Android 33,- Kč Tabulky (PADI, NAUI) Ano
Dive tables Android Zdarma Tabulky (PADI, US NAVY) Pouze EAN32, EAN36
SCUBA Diving Planner (Derek Bekaan Android Zdarma Tabulky Ne
scuba diving Dive Planner (K. Joker) Android Zdarma (nebo 74,- Kč) Tabulky Ne
Scuba Diving Calculator Android Zdarma Tabulky (Padi, NAUI) Ne
Scuba Diving Calculator Pro Android 26,- Kč Tabulky (Padi, NAUI, SSI) Ne

Legenda:

Závěr

Ze zkoušení zmiňovaných aplikací nejsem schopen vybrat kandidáta, kterého bych mohl jednoznačně. Je možné si všimnout, že s výjimkou V-planner a MultiDeco, které jsou ze stejné dílny, všechny ostatní aplikace k výpočtu používají tabulky. Důvod je jasný, je to nejjednodušší na implementaci. Co mě však překvapilo je velké množství aplikací, které nepodporují nitrox směsi. Dalšího rozdílu, kterého si lze všimnout ze srovnávací tabulky, je malý počet aplikací pro vícero platforem. Toto srovnání proto nelze považovat za dostatečné pro jiné platformy než Android. Nesmím také opomenout, že žádná z testovaných aplikací, i když v sobě obsahovala možnost uložení ponorů není vhodná jako logbook.

Pro rekreační potápění v rámci bez dekompresních limitů bych volil placenou verzi Dive Planner od AppScore, díky svému jednoduchému a přehlednému rozhraní, přitom velkému množství funkcí. Dále bych doporučil Dive Planner 2, pokud vám nebude vadit barevně pestré rozhraní. Pokud vám postačuje plánování na vzduch, pak jednoznačně doporučuji Scuba Diving Calculator, díky největšímu množství vypočítaných informací. Všechny z těchto aplikací se pohybují do 100,- kč, takže placená verze rozhodně stojí za to.

Pokud ovšem potřebujete vícero směsí a plánovat dekompresní ponory, pak je situace mnohem jednodušší, protože aplikací na výběr moc není a prakticky jediným vhodným kandidátem je MultiDeco.

autor: Jiří Pokorný
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier