Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Pokus o světový rekord ve freedivingu

Kajmanské ostrovy, 21. -.27.března 2004

autor: Pavlína Procházková  (publikováno: 27.02.2004)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier

Praha, 20. února 2004.

Ve dnech 21. až 27. března 2004 se bude na Kajmanských ostrovech v Karibské moři konat šampionát ve freedivingu, na kterém se Čech, Martin Štěpánek, pokusí o překonání magické hloubky 100m v nejnáročnější královské disciplíně freedivingu: "konstantní váze". Připravuje se pod vedením trenéra Douglase Petersona a společně s kolegyní Mandy-Rae Cruickshankovou již více než pět měsíců.

Martin Štěpánek je momentálně držitelem jednoho světového rekordu ve volném potápění. V kategorii statická apnoe - zadržení dechu na 8 minut a 6 sekund z července 2001. V září téhož roku Martin vytvořil světový rekord také v disciplíně nazvané free immersion absolutní rekord 90 m. A do třetice: světové prvenství v konstantní zátěži - sestup do hloubky 93 m. Rekordy ve free immersion a v konstantní váze však byly již překonány.

Otaočka při konstantní zátěži

Freediving
je sportovně-výkonnostní forma šnorchlování, při které se potápí na jeden nádech a bez použití potápěčského vybavení nebo pouze se základním vybavením jako jsou maska a ploutve. Freediving má kořeny sahající do doby dva a půl tisíce let před přelomem letopočtu a u jeho zrodu stojí hledači perel v jižním Pacifiku. Nyní tento sport prožívá zásadní boom, který se zrodil v Itálii, Francii a přilehlých zemích. Vlna zájmu o tento sport nedávno dorazila do Rakouska, Německa, Švýcarska a díky rekordmanu Martinu Štěpánkovi také do naší republiky.
Statická apnoe
Odehrává se v bazénu a cílem je co nejdéle vydržet na jeden nádech. Nejobvyklejší je poloha na hladině s obličejem ve vodě. Apneista je oblečen do neoprenu a maximálně uvolněn se vznáší na vodě.
Konstatní váha (constatnt ballast)
Královská disciplína freedivingu spočívá ve využití síly nohou při ponoru do hloubky i výstupu na hladinu. Soutěžící může spoléhat pouze na ploutve na nohou, nesmí si pomáhat rukama ani ani přidržovat lana.
Free imersion
V tomto případě závodník ručkuje po laně do hloubky i nazpět na hladinu, bez použití ploutví.

autor: Pavlína Procházková
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier