Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

ScubaPro Galileo G2

08.07.2021

ScubaPro Galileo G2

Jedná se o rekreační náramkový počítač z cenové kategorie 20 000 – 25 000 korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox (kyslík 5–99 %), trimix, pro CCR, freediving i jako hloubkoměr. Podporuje až 8 směsí a nabízí také originální funkci monitorování tlukotu srdce. Funkce snímání tepu srdce však nebyla testována. Jeho předchůdcem byl populární Galileo Sol.

 

ScubaPro Galileo G2

 

Klíčové vlastnosti

Z obdélníku se zakulacenými rohy vystupují nahoře tři kovová tlačítka, za nimi je umístěn válec na baterii. K ruce se počítač připevňuje pomocí 3 cm širokým páskem, který je dostatečně dlouhý i pro suchý oblek. Po stranách od uchycení pásku se nachází otvory pro gumolano. Tlačítka patří mezi ty s tužším stiskem. Podobně jako u Mares Genius jsou lemovaná uchycením baterie, což trochu překáží, ale i tak jsou tlačítka dobře hmatatelná. Levé tlačítko slouží pro vstup do menu nebo pro navigaci dolů, prostřední tlačítko pro navigaci nahoru a pravé tlačítko stisknutím potvrzuje a dlouhým přidržením slouží pro opuštění menu. Pod vodou podržení prostředního tlačítka vyvolá přehledovou tabulku směsí, profil ponoru, případně dekompresní plán výstupu. Podržení pravého tlačítka zobrazí celoobrazovkový kompas.

Display na první pohled připomíná vzhledem Windows z roku 1990. Nadpisy jednotlivých veličin jsou příliš malým písmem na barevném pozadí. Hodnoty jsou rozmístěny do orámovaných boxů. Rámečky vytváří příliš mnoho čar, které ubírají přehlednosti. Po stranách se zobrazují grafy nasycení tkání, případně výstupové rychlosti a zbývajícího tlaku plynu. Grafy jsou vynesené příliš tenkými čarami a nejsou dobře čitelné.

Jsou k dispozici čtyři režimy rozmístění hodnot na obrazovce, z nichž „Grafický“ kromě 8 hodnot ukazuje i aktuální profil ponoru. Ostatní se liší pouze množstvím boxů s veličinami. V „Plném“ režimu je nejvíc čísel na obrazovce (15), čísla jsou tak malá, že je těžké se v nich zorientovat.

Položky v menu jsou pro lepší orientaci očíslované, pod displejem se zobrazuje textem rozsah hodnot a vpravo je posuvník, ze kterého lze určit, kolik přibližně dalších položek menu je ještě k dispozici. Bohužel číslování neodpovídá číslování v manuálu.

Výběr režimu ponoru (scuba, apnea apod.) vede k přizpůsobení menu, ale jako u jiných rekreačních přístrojů po přepnutí do režimu hloubkoměru dojde k zamknutí na 24 hodin. Adaptivní menu je dvousečná zbraň, protože sice menu velmi zjednodušuje, ale bohužel uživatel musí vědět, kde zapnout jednotlivé funkce. Například pro aktivaci trimixu musíte v menu najít „Feature Upgrade“ a pak ještě zapnout podporu vícero směsí (PMG).

Přepínání plynu probíhá podržením levého tlačítka, pak se zobrazí nejvhodnější plyn, jiný se dá vybrat středním tlačítkem a výběr se potvrdí opět levým tlačítkem. Při přepínání informace o nabízeném plynu zabírají spodní půlku obrazovky. Potvrzení, že ke změně došlo, zakryje na dvě sekundy úplně celou obrazovku. Ponor vždy začíná s prvním plynem a nelze změnit plyn na hladině. I plánování počítá pouze s prvním plynem pro ponor, ostatní se použijí pouze u výstupu.

Rekreační mód má pouze jeden plyn. Nastavení plynu má pouze jednu hodnotu ppO2, ale ve srovnání s Galileo HUD, umí ppO2 od 1,2-1,6. Pokud je zapnut režim vícero plynů, lze nastavit minimální (pro trimix) i maximální ppO2 pro každý plyn samostatně.

Zajímavostí je také speciální sidemount režim, ve kterém lze nastavit varování, po jakém úbytku plynu má dojít k přechodu na druhou láhev, pokud jsou obě láhve osazeny sondou. Hlavní obrazovka pak ukazuje v pravém dolním rohu tlak obou postranních láhví.

Přístroj implementuje ZHL-16 ADT MB PMG, což je adaptivní úprava Bühlmannova algoritmu vyvinutá firmou Uwatec (viz také Galileo HUD). Jiný algoritmus není podporován. Tento algoritmus může být ovlivňován doplňkovými informacemi o aktuální spotřebě ze sondy, případně snímačem tlukotu srdce. Počítač je tak schopen přizpůsobit dekompresní výstup ponoru ve stresu, při námaze nebo studené vodě, bohužel však nikde není uvedeno, jakým způsobem. Lze zvolit z 9 hodnot tolerance mikrobublin. Navíc lze aktivovat režim, ve kterém se algoritmus přepne na menší hodnotu konzervatismu, pokud uživatel nedodrží dekompresní zastávku.

Velmi zajímavě je zpracován plánovač ponoru. Ten se po spuštění nejprve zeptá na povrchový interval, poté zobrazí požadovanou hloubku a k ní bezdekompresní interval a OTU. Po potvrzení požadované hloubky je nabízena volba doby na dně. Pokud doba překročí maximální bezdekompresní čas, obrazovka se přepne do zobrazení dekompresního ponoru, kde ukazuje dobu a hloubku poslední zastávky i celkovou dobu výstupu. Nejsou zde tedy dva plánovače, jako u konkurence, ale pouze jeden. Bohužel pro dekompresní ponory nelze zobrazit tabulku výstupového plánu. Tu lze zobrazit pouze během ponoru.

Celoobrazovkový kompas je zpracován příjemně, reaguje plynule. Záložka azimutu je zobrazena bílým kolečkem. Pokud je kurz odchýlen od uloženého azimutu, zobrazí se v rozích směrové šipky.

V nastaveních najdeme kromě klasických věcí také možnost automaticky přepnout nastavení z nitroxu na vzduch po uplynutí požadovaného času od posledního nitrox ponoru.

Přístroj nabízí celou škálu různých alarmů, pro každý jde nastavit způsob upozornění vizuálně, zvukem nebo obojí. Dokonce je lze zcela vypnout. Upozornění barevně zvýrazní dotčenou hodnotu na displeji, varování však nelze zrušit a zůstane na obrazovce, dokud není vyřešeno. Text varování se zobrazí opět malým písmem barevným pruhem pod horní hranou obrazovky. Lze také nastavit jedno ze čtyř barevných schémat, dvaceti jazyků, vč. češtiny, obrázek při spuštění a nouzové informace o uživateli. Pro výpočet spotřeby je možné změnit i nastavení očekávané tepové frekvence, tělesné teploty a dechu. Pro Apnea režim můžete nastavit alarmy pro dvě hloubky při sestupu i výstupu.

Logbook nadstandardně ukazuje textovou formou seznam událostí, ke kterým došlo během ponoru. Tato výjimečná drobnost mě mile potěšila. Většina konkurenčních produktů zobrazuje pouze zkratku alarmu nebo nic neříkající vykřičník. V informacích o ponoru najdete také několik grafů, kromě hloubky i teplotu, tlak v láhvi a tlukot srdce. Po stranách grafu jsou popisky s hodnotami opět velmi malým písmem.

Manuál obsahuje nejen popis jednotlivých funkcí, ale také jak se chovají. Vysvětluje například chybu zobrazované hloubky, pokud je špatně nastavena salinita. Celkově se jedná o jeden z nejlépe zpracovaných manuálů, se kterým jsem se setkal.

 

Zařazení v modelové řadě

Jedná se o nejvybavenější náramkový model výrobce. O 20 % dražší náhlavní model Galileo HUD je také vybavený barevným displejem a podporou vícero směsí. Na rozdíl od HUD je však uživatelské rozhraní naprosto jiné včetně možností nastavení, jako by se jednalo o produkt jiného výrobce. Všechny ostatní modely nemají barevný displej a jsou mnohem levnější s odpovídajícím minimálním množství funkcí. Nejdražší hodinkový model A2 najdete v nabídce za poloviční cenu.

 

Rozšíření

Možnosti rozšíření jsou shodné s již testovaným modelem HUD. Kromě běžných sond je k dispozici snímač tepu srdce. Ke stolnímu počítači se lze připojit pomocí USB kabelu nebo bluetooth. Výrobce nabízí i aplikaci pro mobilní telefony, pomocí které lze nejen stáhnout ponory, ale také přístroj nastavit. Do paměti lze nahrát obrázky - mapy lokalit nebo živočichů.

 

Parametry

Displej TFT LCD
Velikost displej 2,2"  (37x49 mm)
Podsvícení Ano
Ovládání 3 tlačítka nahoře (nahoru, dolů, potvrdit)
Baterie LiOn integrovaná
Výdrž baterie 50 hodin
Kapacita paměti 1000 hodin
Maximální hloubka 120 metrů
Režimy Scuba (Vzduch, Nitrox, Trimix), Hloubkoměr, Freediving, CCR
Plyny max 8, 8-100% O2, 0-92% He
Algoritmus ZHL ADT MB
Konzervatismus 9 úrovní
Slaná voda Nelze nastavit (slaná)
Nadmořská výška Automaticky
Připojení k PC Bluetooth, USB kabel, USB disk
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky, maximální hloubka ponoru, maximální čas ponoru, zbývající doba plynu zbývající bezdekompresní doba
Další funkce logbook, kompas, stopky, měření tlukotu srdce, sondy
Orientační cena 22500,- Kč
Příslušenství Monitor tlukotu srdce 2400,-; Sonda 8000,-

 

Klady a zápory

+ Čeština

+ Snímač tlukotu srdce

+ Celoobrazovkový kompas

+ Alarmy v logu ponoru

+ Detajlní nastavení alarmů

+ Jednoduché plánování ponoru

+ Výborně zpracovaný manuál

+ Obrázky

- Kryt zavazí tlačítkům

- Nepřehledné uživatelské rozhraní

- Chybějící tabulka výstupu plánování dekompresních ponorů

- Příliš rozvětvené menu

 

 

Závěr

Tento model je vhodný pro středně zkušené rekreační i technické potápěče. Vyniká detailním nastavením uživatelského rozhraní a varováními během ponoru. Budoucímu uživateli ale doporučuji si ho předem vyzkoušet. Dle mého názoru má počítač na suchu i během ponoru velmi špatně zpracované uživatelské rozhraní. Obzvláště jej doporučuji uživatelům, kteří upřednostňují použití sond a snímače tepu srdce.

 

Odkazy

 

Děkujeme firmě Albe za zapůjčení přístroje k testování.

 

 

autor: Jiří Pokorný