Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

Aqualung i300c

20.10.2020

Aqualung i300c

 

Jedná se o rekreační počítač náramkového tvaru z cenové kategorie kolem šesti tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox, freediving i jako hloubkoměr. Je možné nastavit až tři plyny do 100 % kyslíku. Přístroj obsahuje bluetooth. Jde o nástupce přístroje Veo dříve prodávaného pod značkou Oceanic.

 

Aqualung i300c

 

Klíčové vlastnosti

Velikostí, tvarem i uspořádáním tlačítek a obrazovky je srovnatelný se Subgearem. Nemá ovšem adaptér na gumolano. Řemínek není příliš dlouhý, na suchý oblek skoro nestačil. Na ruce počítač působí velice lehkým dojmem. Z jinak plastového obalu vystupují dvě oválná kovová tlačítka se zdrsněným povrchem umístěná pod obrazovkou. Tlačítka mají relativně nízký stisk, ale díky zdrsněnému povrchu se dají dobře nahmatat, a to i přesto že je těsně nad nimi kryt displeje. Kryt nijak nepřekáží jako například u Suunto Zoop. Mezi tlačítky je umístěna červená led dioda, která slouží jako alarm.

Displej je kruhový, zapuštěný v pouzdře a je chráněn vyměnitelným ochranným sklem. Obrazovka je rozdělena na tři řádky. Na prvním řádku je aktuální hloubka, prostřední řádek obsahuje dekompresní informace. Na posledním řádku najdete maximální dosaženou hloubku a vpravo od ní dobu ponoru. Ve všech obrazovkách je písmo stejně velké na všech řádcích. Nepochopitelné jsou jen dvou nebo třípísmenné zkratky u některých textů v menu. Po stranách displeje jsou ještě znázorněny malé teploměry – pro nasycení tkání a výstupovou rychlost. Ta je zobrazována velice citlivě. Je to první přístroj, kde jsem si všiml i sebemenší změny rychlosti.

Přístroj se aktivuje stiskem libovolného tlačítka nebo zanořením. Aktivaci zanořením je možné vypnout, pak je ovšem nezbytně nutné počítač před začátkem ponoru ručně zapnout. Jsou podporovány režimy pro přístrojové a nádechové potápění a hloubkoměr. Nitrox režim nemá samostatnou volbu v menu, aktivuje se v menu pro změnu plynu. Levé tlačítko slouží pro posun v menu hlavní obrazovky nebo pro změnu hodnot. Pravé tlačítko slouží pro potvrzení voleb nebo aktivaci podsvícení. Pro rychlou změnu hodnot (např. změna procent kyslíku) stačí podržet levé tlačítko. Během ponoru lze cyklovat mezi čtyřmi obrazovkami. Kromě hlavní obrazovky jsou to změna plynu, teplota a informace o směsi. Menu se přizpůsobuje, takže když nejsou aktivované stopky, tak se ani nezobrazí na hlavní obrazovce a tlačítka v ten okamžik neslouží k zastavení a pouštění stopek.

Velice příjemné je, že tento model, přestože je z nejnižší cenové kategorie, podporuje 3 plyny do 100 % kyslíku. Nastavení plynu je v menu hned za plánováním a logem ponorů. Pouze dvě použitá tlačítka sice omezují změnu hodnot na klasické cyklování, ale přidržením lze toto nastavování velice zrychlit, což chybí i u dražších dvou-tlačítkových počítačů. Změna plynu během ponoru je velice příjemná. Hned první stisk levého tlačítka tuto volbu nabídne, potvrdíme pravým tlačítkem a levým tlačítkem následně zvolíme směs a opět potvrdíme pravým tlačítkem. Obsluha tak nevybočuje z jakýchkoliv jiných funkcí tlačítek na suchu nebo ve vodě.

Nastavení jsou velice jednoduchá a strukturovaná jen do dvouúrovňového menu. Nenajdete zde žádná obsáhlá nastavení profilu. Nadmořská výška je obsluhována automaticky. Salinita je schovaná nezvykle v menu utils. Potápěči tak stačí zvolit salinitu vody a plyny a přístroj je připraven k ponoru. Během ponoru není možné nastavení měnit. Jedinou funkcí, která se nenastavuje v menu, jsou stopky. Ty se aktivují pouze během ponoru podržením levého tlačítka na 2 sekundy.

Plánování ponoru probíhá změnou hodnoty pro hloubku, na prostředním řádku se zobrazí bezdekompresní čas a třetí řádek ukazuje aktuálně vybraný plyn. Víc možností plánování přístroj nenabízí. Konzervatismus je realizován jednoduchým přepínáním na přísnější hodnotu, která odpovídá ponoru v nadmořské výšce o 950 m vyšší. Zařízení totiž implementuje méně obvyklý Pelagic Z+ algoritmus založený na Bühlmannově ZHL-16C (viz články o algoritmech). Tento algoritmus je doposut nejkonzervativnější z doposud testovaných přístrojů.

Alarmy se zobrazují blikající hodnotou na obrazovce. K podpoře alarmu slouží červená led dioda. Ta zabliká a díky své barvě krásně upozorní uživatele, aby věnoval pozornost obrazovce. V kategorii nastavení alarmů lze nalézt i neobvyklá nastavení jako například varování při dosažení určitého procenta nasycení dusíkem.

Překvapivé je, že přestože jde o rekreační počítač, lze zvolit plyn i při překročení jeho maximální operační hloubky, stačí jen potvrdit varování. Toto neumožňují ani některé drahé přístroje.

 

Zařazení v modelové řadě

Tento model je nejprodávanějším modelem z nabídky. Oproti staršímu modelu i300 model i300c obsahuje navíc bluetooth připojení. V nabídce má výrobce za podobnou cenu ještě levnější model i100, který podporuje pouze dvě směsi a má jen jedno tlačítko. Naopak nepatrně dražší model i200 je hodinkového tvaru se čtyřmi tlačítky a podporuje opět pouze dvě směsi s Nitroxem. Pokud uživatel vyžaduje barevný displej, bude jej patrně zajímat i770r, který je třikrát dražší a podporuje také tři plyny. Výrobce nemá v nabídce žádný technický počítač.

 

Rozšíření

Balení sice neobsahuje kabel, ale jeho součástí je sada na výměnu baterie. K Windows lze počítač připojit pouze pomocí kabelu. Naopak k mobilním zařízením se lze připojit pomocí bluetooth. Ponory lze stáhnout aplikací Diverlog+. Touto aplikací lze i aktualizovat firmware. Přístroj je ale i podporován jinými běžnými aplikacemi jako je např. Subsurface.

 

Parametry

Displej Segmentový
Velikost displej 30x40 mm
Podsvícení Ano
Ovládání Dvě tlačítka pod displejem (Další, Ok)
Baterie Uživatelsky vyměnitelná CR2450
Výdrž baterie až 5 let nebo až 300 hodin
Kapacita paměti 25 ponorů
Maximální hloubka 100 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr, freediving
Plyny max 3, Kyslík 21 - 100%
Algoritmus Pelagic Z+ (založený na Bühlmannově ZHL-16C)
Konzervatismus Dvě úrovně
Slaná voda Ano/Ne
Nadmožská výška Automaticky 0-4270 mnm.
Připojení k PC Bluetooth, kabel
Alarmy

Zanoření, maximální čas ponoru, maximální hloubka ponoru, dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, nasycení dusíkem, porušení bezpečnostní zastávky

Další funkce Plánování, logbook, stopky, aktualizace firmware
Orientační cena 6000,-
Příslušenství Kabel 1600,-; Sada na výměnu baterie 250,-

 

Klady a zápory

+ Příjemně zdrsněný povrch tlačítek

+ Dobře čitelné znaky

+ Jednoduché nastavení a přepínání plynu

+ 3 plyny do 100 % kyslíku

+ Červená led dioda pro alarmy

+ Bluetooth

- Dvoupísmenné zkratky názvů hodnot na obrazovce

- Nemožnost připojení pomocí bluetooth ke stolnímu počítači

 

Závěr

Velmi jednoduché a jednoznačné nastavení činí počítač obzvláště vhodný pro začínající potápěče nebo do škol či půjčoven. Pokud začínající potápěč vyhlíží nejlevnější přístroj, bude později překvapen, že mu tento přístroj vydrží poměrně dlouho během jeho kariéry. 3 plyny do 100 % kyslíku a příjemné přepínání směsí postačí i pro těžší ponory. Přístroj však není určen pro technické potápěče, ani kdybyste hledali levný hloubkoměr.

Vzhledem k cenovým nabídkám v supermarketech se sportovním vybavením, nováček těžko koupí levnější přístroj s takovouto výbavou.

 

Odkazy

 

Děkuji Martinu Zemkovi za zapůjčení přístroje k testování.

 

autor: Jiří Pokorný