Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

Garmin Descent Mk3i

02.05.2024

Garmin Descent Mk3i

Po testování Garmin Decent G1 jsem se vyloženě těšil na jeho našlapanějšího brášku, model Mk3i. Ten přináší barevný displej a podporu sond. Zvládnete s ním ponory na nádech, CCR a potápění na otevřený okruh s až 12ti nitrox nebo trimix plyny a až 8mi sondami. Pyšní se samozřejmě velkou škálou outdoorových funkcí, ale já se budu opět věnovat pouze potápění. Nechybí ani GPS, kompas a synchronizace s mobilním zařízením. Za toto vše je třeba ovšem zaplatit a budeme se pohybovat v nejvyšší cenové kategorii nad 20 tisíc korun. Testována byla varianta v 51 mm provedení.

 

 

Klíčové funkce

Už balení dává najevo, že se jedná o prémiový produkt. V balíčku naleznete kovový řemínek, gumový řemínek i prodloužení na suchý oblek. Řemínek lze vyměnit posunovací pojistkou, tedy bez nutnosti nářadí. Při srovnání s jinými sportovními hodinkami Garmin bylo vidět, že tento model nevybočuje z řady. Kovové tělo je opravdu robustní. Při pádu na zem jsem uštípl roh betonové dlažby, ale hodinkám se nic nestalo. Displej bohužel není zapuštěný. U takto drahého modelu jsem se okamžitě začal bát poškrabání. Velmi se mi líbila kombinace černé barvy s modrým lemováním. Budí pocit luxusního sportovního auta. Kolem displeje je simulace prstence, který však není otočný, pouze dekorativní. dizajn i ovládání je u všech modelů velmi podobné. Opět zde najdeme 5 tlačítek, tři tlačítka jsou vlevo (zapnutí displeje/nahoru/dolu), dvě vpravo (start/zpět). Tlačítka jsou lemována zvrásněným kroužkem, stisk je dostatečný a lze je snadno nahmatat i v suchých rukavicích. Pod vodou lze použít pro ovládání i dotykový displej. Mezi tlačítkem start a zpět je kovové očko, které chrání tlakové čidlo. 
Menu jsou obohacena barevnými ikonami s dostatečně velkým písmem. Je zde velké množství sportů, seznam aktivit lze však upravit. Barevný displej není jen o barvě, ale i o stylu zobrazení. To jde vidět hlavně v logu a na hlavní obrazovce ponoru, všechno je pěkně rozpoznatelné i na slunci. Vzhledem k předchozímu testování jsem už věděl, jak se hodinky ovládají, takže ovládání bylo příjemné a nic nového jsem se učit nemusel. Během ponoru pak lze zvolit zobrazení s velkými písmeny nebo standardní. Ve standardním zobrazení je obrazovka rozdělena na tři hlavní řádky, kde prostřední zobrazuje aktuální hloubku, třetí obsahuje dekompresní informace. První řádek lze přepínat a zobrazit tak dodatečné veličiny jako je tlak ze sondy apod.
Ponor se spouští tlačítkem start, kde vybereme požadovanou aktivitu. Stejně jako u modelu G1 zde najdeme kromě běžných režimů i režim Apnea hunt pro lovení harpunou a režim pro potápění v bazénu. Uživatel má i u tohoto modelu možnost nastavit vícero obrazovek a funkcí tlačítek. Zkusil jsem si přiřadil rychlé stisky pro stopky a změnu plynu a naprosto se mi to zalíbilo.
Nastavení plynů bylo zřejmé a ani se změnou plynu jsem neměl problém. Pravým tlačítkem vybere menu, pak ještě jednou potvrdíte volbu změnu plynu, vybere plyn a opět potvrdíte tlačítkem start.
V nastaveních najdeme běžné volby. Samozřejmostí je možnost změny nastavení během ponoru. Z exotických nastavení jsem si už zvykl na možnost přidat libovolný počet varování na uplynulý čas nebo hloubku. Bohužel během ponoru se varování zobrazují na několik sekund přes celou obrazovku a jiné veličiny nelze vidět. V některých situacích, jako je zadání hesla do wifi nebo pojmenování plánu ponoru je nutné zadávání textu. Znaky můžete zadávat buď na dotykovém displeji nebo tlačítky. Je realizováno buď listováním v seznamu znaků nebo miniklávesnicí. Oba režimy mi přišly zajímavé a byl jsem schopen znaky zadat bez problémů. 
Garmin dle mého názoru obsahuje nejlepší funkce pro plánování ponoru na trhu. Nejen, že můžete zadat povrchový interval a změnit všechny parametry, můžete aplikovat plán na aktuálně zvolený režim, ale především si plánů můžete uložit několik, pojmenovat a použít kdykoliv později. V plánovači bez dekompresních časů, lze také plánovat opakovací ponory. Kromě toho je k dispozici plánovač nitrox směsí, který je přehledný a ani na ovládání nebyl třeba návod.
Je implementován nemodifikovaný Bühlmann ZHL-13C algoritmus s gradient faktory bez úprav a lze vybrat ze tří přednastavených hodnot nebo zvolit vlastní. Zamykání pro případ problémů lze vypnout.
V režimu Gauge mode je obrazovka s pěkně velkými čísly odpovídající ostatním režimům se zvětšenými čísly. Čas je vidět včetně sekund, které jsou však bohužel příliš malé, přestože minuty jsou velké. Sekundy lze přečíst jen stěží.
Mezi exotické funkce bych zařadil snad jen, že ponor se spouští sám v nejčastěji používaném režimu, pokud jej neaktivujete ručně před ponorem, nikoliv v posledním nebo nastaveném, jak je běžné. Podobně exotické jsou možnosti výpočtu “Doby nelétat”.
 

Rozšíření 

Doposud jsem popisoval řekněme běžné funkce, nyní však začneme zábavu z jiného soudku. Rozšiřující funkce se netýkají pouze ostatních sportů, ale je zde velké množství rozšiřujících vlastností pro potápění. Velký důraz je kladen na plánování ponoru. Kromě bohatých možností samotného plánu a plánu nitrox směsi je zde i mini aplikace Připravenosti na ponor. Pokud si necháte hodinky na ruce alespoň tři noci před ponorem během spánku, aplikace vám dá přehled o vaší kondici, kterou lze zohlednit pro následující ponor. Toto je krok k opravdovém zvětšení bezpečnosti potápění. Poprvé mám pocit, že měření tepu srdce, spánku a spalování kalorií před ponorem je k něčemu dobré i když během ponoru dekompresní algoritmus tato doporučení nezohledňuje. 
Když už víte, že jste v kondici na ponor, kam se půjdete potápět? GPS použijete nejen pro uložení začátku a konce ponoru, ale v navigaci vybere ze seznamu jednu z nejbližších potápěčských lokalit a najdete zde i české lokality. Můžete zobrazit jejich mapu, ale můžete se nechat na lokalitu i navigovat.
Pro plánování ponoru se vám může hodit také aplikace Předpověď počasí, Východ a západ slunce, které však můžete mít i v mobilním telefonu bez nutnosti mít je v hodinkách. Pro plánování např. nočního ponoru mohou být i tak velmi užitečné.
Naopak po ponoru lze použít miniaplikaci Povrchový interval, která zobrazí nejen čas nelétat a informace o posledním ponoru, ale aktuální stav nasycení tkání a aktuální zatížení CNS a OTU.
Další frajeřinku najdete u horního uchycení řemínku, tam jsou bílé a červené ledky. Ty můžete použít nejen na suchu, ale i pod vodou. Pod vodou je lze aktivovat poklepáním na tlačítko rozsvícení displeje a můžete použít i režim stroboskop.
Obrovskou inovací je ovšem použití Mk3i společně se sondou T2. Nejen, že můžete (po spárování sond ostatních členů buddy týmu) vidět zbývající plyn celého týmu, ale můžete jim i posílat přednastavené zprávy (pomocí technologie SonarWave) nebo si požádat o pomoc. Tuto funkci jsem bohužel nemohl otestovat, protože bych potřeboval alespoň dvě sondy a dvoje hodinky. Považuji to však za pokus o velikou inovaci v potápění. Uvidíme, jak se tato funkce uchytí na trhu. 
Spojení s mobilem není třeba nijak v hodinkách vynucovat. Prostě se vynoříte, klepnete na mobilu na synchronizovat a vidíte všechny nové ponory. Nevím, jak to dělají, ale logu ponoru vidím i srdeční tep, přestože jsem použil hodinky přes rukáv suchého obleku.  Po první synchronizaci s mobilem se dívám, že v logu už je pár ponorů. Jak to? To jsem pochopil až když jsem si je prohlédl a uviděl u nich značku, že zdrojem je G1, model, který jsem testoval před měsícem. U Garminu jste prostě vy středobodem všech vašich zařízení.
Některé funkce používají pro komunikaci mobilní telefon, který musí být připojen k internetu. První aktualizace firmware trvala dlouho, ale další už proběhla neznatelně. Ponory lze kromě aplikace Garmin Dive také stáhnout do jiných aplikací.
Jako u předchozího testování i zde jsem byl ohromen výdrží baterie. Po několika ponorech ve studené vodě, ubyla za každý ponor 4% baterie. Na suchu pak ukazoval přístroj při 74% baterie zbývající odhadovanou výdrž ještě 19 dní! Teprve pak jsem našel v manuálu, že životnost baterie lze prodloužit vypnutím měření srdečního tepu, kterou jsem měl celou dobu zapnutou. Ano vážená konkurence, opravdu to jde i s barevným displejem. Pro nabíjení použijete kleště s usb C, drží v pohodě, stejně jako u modelu G1.
 

Zařazení v modelové řadě

Levnější variantou je model Descent G1, který postrádá sondy a barevný displej, jeho cena je však poloviční. Předchůdcem modelu Mk3 je model Mk2, která má podporu Subwave technologie pro přenos hloubky, vzdálenosti a tlaku v láhvi, jen neumí posílání zpráv mezi potápěči. Pro tuto technologii je třeba mít model “i”, který podporuje sondy T2. Model si můžete vybrat z 45 a 51 mm verze. Větší verze má větší baterku, a má navíc ledkové světlo. Lze vybírat z několika designů, jejichž cena se liší. Pokud budete chtít Mk3 srovnat s něčím od konkurence, tak asi budete mít problém. Ve stejné cenové kategorii budete buď dobíjet skoro každý den nebo budete bez outdoorových funkcí. Pokud nepotřebujete outdoorové funkce uvažoval bych snad jen o Shearwater Teric.

 

Parametry

Display AMOLED
Velikost display Úhlopříčka 1,4" (36 mm)
Podsvícení Ano
Ovládání 5 tlačítek (3 na levé straně, 2 pravo)
Baterie Lion integrovaná
Výdrž baterie 30 hodin
Kapacita paměti 32 GB
Maximální hloubka 200 metrů
Režimy Jedna směs, vícero směsí, Hloubkoměr, Bazén, Apnea, Apnea hunt, CCR
Plyny max 12, Nitrox 5-100%, Helium
Algoritmus Bühlmann ZHL-16c
Konzervatismus 3 úrovně nebo vlastní gradienty
Slaná voda slaná, sladká, EN13319
Nadmořská výška Automaticky
Připojení k PC Bluetooth
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, nasycení CNS, OTU, Porušení bezpečnostní zastávky, maximální hloubka, maximální doba, nízký/vysoký parciální tlak (MOD), chyba čidla okolního tlaku, vybitá baterie
Další funkce Plánování, logbook, kompas, GPS, vibrace, snímání tepu srdce, kalkulčka nitrox směsi, LED svítilna
Orientační cena 24000 - 45000 Kč
Příslušenství  řemínek 1500 Kč; adaptér na gumolano 600 Kč, Sonda T2 12000 Kč

 

Klady a zápory

+ Řemínky přímo v balení
+ Velké možnosti zobrazení a nastavení funkcí tlačítek
+ Mini aplikace Připravenost na ponor
+ Plánovač nitrox směsi
+ Plánování opakovacích ponorů
+ Mini aplikace Povrchový interval
+ Uložení několika plánů ponoru
+ GPS Navigace na lokalitu
+ Nastavení několika varování na hloubku a čas
+ Komunikace mezi potápěči pomocí SonarWave
+ Pojmenování sond členů týmu
+ Červené a bílé ledkové světlo 

- Malé čísla sekund
- Varování přes celou obrazovku 

 

Závěr

Jestliže jsem psal, že Apeks DSX neumí pouze vystřelovat rakety do vesmíru, nevím, co bych měl napsat teď. Nepamatuju si, že by nějaká moje recenze měla tak dlouhou kapitolu Rozšíření. Tyto hodinky jsou vhodné pro všechny úrovně potápění a všechny druhy ponorů. Především milovníci sportovních aktivit podporovaných elektronikou najdou v tomto přístroji velmi odolného a neskutečně vybaveného pomocníka. Překvapivá výdrž baterie a nejbohatší možnosti plánování ponoru na trhu z něj dělají vhodný doplněk, i kdybyste jej nevzali pod vodu. Technický potápěč je může použít i jako bottom timer. Nečekal bych, že to napíšu, ale za tu cenu to opravdu stojí.

Nově si také můžete prohlédnout moji video recenzi.

 

Odkazy

 

Děkuji firmě Garmin CZ za poskytnutí přístroje k testování, Lucii Drliczkové za redakční korekturu a Julii Lencové za skvělou spolupráci v zastoupování společnosti Garmin.

autor: Jiří Pokorný