Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Žralok ochutnal nohu potápěče

10.1.2005, Jardines de la Reina, Kuba

autor: Chlápek Miloslav  (publikováno: 20.02.2005)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier

Dne 10.1.05 došlo na lokalitě Pipin (Jardines de la Reina, Kuba) ke kousnutí potápěče žralokem. Stalo se to při výstupu z vody na loď, kdy už potápěč klečel na platformě, sundal si ploutve a ve vodě měl pouze chodidlo.

Kolem lodi plavalo přibližně 20 žraloků hedvábných ve velikosti od 70 cm do asi 2,3 m. Malý žralok (přibližně 1,5 m) se domníval, že mu někdo z lodě nabízí rybu a tak ochutnal.

Byl to pouze degustační akt a když zjistil, že se nejedná o rybu, ale o nechutné lidské maso, tak zase pustil. Nicméně došlo k překousnutí dvou šlach.

Postižený byl nejprve ošetřen lékařkou (členkou výpravy) na místě, rána a okolí rány bylo vyčištěno a vydesinfikováno, sterilně překryto, poté byl dopraven do místní nemocnice v Ciego de Avilla (5 hodin lodí + půl hodiny autem). Po revizi rány byl dopraven autem (pět hodin) do nemocnice pro turisty v Havaně, kde byl operován (cena 5.000 USD).

Vše je v pohodě, bez následků, od našich kubánských partnerů dostal jako odškodné dovolenou dle vlastního výběru zdarma (včetně potápění), takže by se dalo říct, že vlastně o nic nejde.

Proč to píšu - kvůli poučení, neboť takováto nehoda se může stát kdekoli - např. i v Egyptě. Tentokrát se ucho utrhlo. Kdo se potápí se žraloky kdekoli na světě (nap. i v Egyptě), tak mi dá za pravdu, že často se okolo toho dělá různá krmicí show, kdy si posádka lodi se žralokem(ky) hraje tak, že jim např. přiváže kus ryby na provaz a snaží se na ní žraloka nalákat, pak s návnadou různé cuká atd. Často už se pak i vytrácí ze zřetele, že jsme tváří tvář skutečnému predátorovi a mnohým často chybí i přirozený respekt a úcta k těmto tvorům a potápěči se často chovají jako puberťáci (viděl jsem různé chytání žraloka za ploutve, za ocas - asi jako důkaz vlastní statečnosti...).

Žraloci sice v 99,9% člověka vědomě nikdy nenápadnou, ale může se stát, že si spletou část těla nebo výstroje s (často nabízenou) rybou. Tak tomu bylo i v našem případě, kdy světlá část chodidla čouhající z neoprenu vypadala jako ryba, navíc visící z lodě, odkud jsou ryby žralokům běžné házeny.

Proto doporučují všem dodržovat při kontaktu se žraloky vždy pravidla "žraločího" potápění: ruce při těle (žádné máchání), žádné dotyky (nikdy nevíte, jak žralok zareaguje) a pokud máte snorchlovaci ploutve (bez tmavé ponožky nebo botičky), tak nenechávat volně ve vodě. A nepodceňovat ani malé žraloky - tenhle byl oproti ostatním, které jsme tam běžné potkávali, úplné tintítko a přesto mohla nehoda skončit daleko hůř než skončila (např. při překousnutí tepny). O tom, že úcta a respekt jsou v těchto případech na místě, nemluvím, neb to povazuju za samozřejmě.

Jednalo se o prvního klienta kousnutého žralokem za celou dobu fungování základny, rovněž tak v DAN Europe mi paní říkala, že za těch 10 let, co je v téhle práci, ještě kousnutí žralokem neměli. Pravděpodobnost takovéto příhody je tedy sice malá, ale stát se to (jak vidno) může.

Tak si dávejme při setkání se žraloky pozor a vezměme si z této příhody ponaučení.

autor: Chlápek Miloslav
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier