Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Vrstvení při parciálním plnění

Otrava kyslíkem

autor: Stanislav Hejhal, Sládek Tomáš  (publikováno: 17.01.2010)

V důsledku vzniku vrstev s různým obsahem kyslíku došlo k naplnění chybné směsi a následné otravě kyslíkem.

Na sobotu jsme naplánovali ponor ve Svobodných Heřmanicích. V pátek jsem udělal plán ponoru a začal připravovat vybavení na ponor. Jako dýchací plyn do dvojčete 2×12 l jsem zvolil EAN 33, neboť vzduch pro přípravu nitroxu prochází přes několik filtrů a tak je mimo jiné i sušší. Tím by se mělo minimalizovat riziko zamrznutí automatiky.

Do stage S 80, kde jsem měl cca 100 bar kyslíku, jsem dopustil vzduch a při analyzování jsem zjistil, že mám EAN 38.

Stage - ilustrační foto

Vše bylo nachystané, láhve řádně popsané a tak jsem po cca 2 hod provedl druhé analyzování všech směsí. Všechno bylo tak, jako při prvním měření.

Druhý den ráno jsme v časných hodinách naložili auto a s Petrem vyrazili na lom Šífr.

Cesta probíhala dobře a na lom jsme dorazili v odpoledních hodinách. Připravili jsme se na ponor a probrali jsme plán ponoru. Lom byl z větší části zamrzlý a tak se jednalo o regulérní ponor pod ledem.

Cesta od plata ke studni probíhala bez problémů. Petr byl absolutně v pohodě, stejně jako na většině předchozích ponorů. Na zpáteční cestě měl Petr ve dvojčeti 140 bar. U semaforu (v hloubce 28 m) mi Petr signalizoval, že by chtěl přejít na EAN 38. Kontroloval jsem průběh výměny směsí. Když vše proběhlo v pořádku, rozbalil jsem i svoji stage.

Petr mi zaklepal na rameno a signalizoval zamrznutí svojí automatiky. Okamžitě přešel zpět na dvojče a zavřel stage. Po zhruba 1 minutě mi signalizoval, že něco není v pořádku. Podal jsem mu automatiku od mojí druhé stage s EAN 28 a táhnul ho po šňůře zpět k díře v ledu. Po cestě mi ještě párkrát signalizoval, že se něco děje, což jsem poznal i z jeho chování.

Na deko zastávce jsem dostal signál, že už je vše OK a tak jsme řádně dodrželi deko. "Nemohl jsem vůbec hýbat nohama a také mi nešlo dýchat, měl jsem pocit, že odcházím na onen svět," napsal mi Petr na tabulku krátce před koncem dekomprese.

Po této zprávě mne začali napadat myšlenky, že šlo o otravu kyslíkem. Jak je možné, že se dostavili až po té, co opět dýchal EAN 33? Petr neměl stage s EAN 38 ani 2 min. Parciální tlak nebyl tak vysoký! MOD směsi byl 32 m, tak kde se stala chyba?

Po cestě domů jsme rozebírali celou situaci znova a znova.

Když jsem dorazil domů, tak jsem zanalyzoval všechny směsi a vše bylo stejné, až na onu stage S 80. Místo 38 % jsem naměřil 58 % kyslíku. Uvědomil jsem si, co vše se mohlo stát. Byla to otrava kyslíkem!!!

Znova a znova jsem rozebíral postup plnění a uvědomil jsem si, že po dopuštění vzduchu měl vzniknout EAN 70. Tak se ovšem nestalo! A tak jsem zkusil doplnit další stage s kyslíkem, analýza mi ukázala zase menší hodnotu, než měla vzniknout podle výpočtu na PC. Vzal jsem láhev a prudce jsem s ní zatřepal, poté jsem jí i poválel po zemi a znova provedl měření. Hodnota kyslíku se zvýšila o 18 %. Zjistil jsem, že při parciálním plnění dochází k vrstvení kyslíku.

Obrátil jsem se na několik dalších instruktorů od různých výcvikových systémů, zda se někdy s tímto jevem již nesetkali. Jejich odpověď byla negativní, až Silva Pěkník mi tuto problematiku potvrdil, ale prý se s tím setkal převážně u velkých láhví (50 l).

Já už vím, že vždy budu láhve analyzovat těsně před ponorem a to s nimi ještě řádně zatřesu!!! Ani při plnění 200 l/min se v láhvi nemusí vytvořit takový vír, aby došlo k úplnému promíchání kyslíku s dusíkem. Dále jsem se poučil, že ne vždy začíná otrava tak, jak se popisuje v učebnicích. Někdy to může přijít bez varování a zrovna tak jak bychom to vůbec nečekali. V takovém případě vám může pomoci jen váš buddy.


Rozbor chyb

Tomáš Sládek

Stačilo by dodržet alespoň jedno z uvedených pravidel a k nehodě nemuselo dojít.

autor: Stanislav Hejhal, Sládek Tomáš