Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Shaw - vyšetřovatelé mají k dispozici videozáznam nehody

13.1.2005, Boesmansgat, Jihoafrická republika

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 14.01.2005)

Dawe Shaw zaznamenával svůj poslední ponor na kameru upevněnou na přilbě.

"Na záznamu je vše, co se dělo před Davem, včetně toho, co dělal rukama," popisuje Gordon Hiles, kameraman, potápěč a konstruktér kamery, pro lokální deník Cape Argus.

Film začíná zanořením do jeskyně 8.1.2005 v 6.14 ráno místního času. "Zanořil se až na dno a ihned plaval k tělu Deona Dreyera. Vyndal transportní vak a pokusil se ho dát okolo těla. Potom na chvíli rozhled blokuje zvířený kal. Následně je vidět, jak otáčí tělem a láhve Deona Dreyera už nejsou zabořeny do měkkého dna, uvolnily se. Pokusil se transportní vak dát přes lahve."

"Dave ukončuje činnost a vrací se ke svislému lanu, aby zahájil výstup. Dýchá stále obtížněji. Následuje ticho. Přesně ve 26. minutě ponoru přestává dýchat."

"Na první pohled není patrný žádný problém," říká Hiles. "Ale záznam teď bude prozkoumán odborníky".


V tento okamžik můžeme opět pouze spekulovat. Je možná technická porucha rebreatheru, je možné, že příliš intenzivní práce v hloubce 270 m sama stačila vyvolat fatální problém. Podle Petera Herbsta, potápěče, který se podílel na vyprošťování těl a záznam také viděl, to vypadá, že Dawe Shaw překročil plánovaný čas na dně. Když se pokusil zahájit výstup, zjistil, že je zamotaný do šňůry. Nepodařilo se mu rozmotat ani šňůru přeříznout. Dýchal rychleji a rychleji...


Související odkazy:

autor: Sládek Tomáš