Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Slapská přehrada - Moráň

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Sladká - přehrada
Nadm. výška
270 m.n.m
Max. hloubka
45 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
2 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Velmi pěkná
(hodnotilo 19 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
4°C 3°C - 5°C - 10°C 7°C 11°C 14°C 14°C 11°C 8°C
Obrázky lokality
Hrdlička - nad Povalilkou - pohled na vodu - obrázek poslal Medek Martin
Popis lokality

Moráň

Moráň je zatopená osada, která se vlekla v poměrně dlouhém pásu podél levého břehu Vltavy. Sestávala z několika stavení, z nichž jsou dnes všechna zaplavena. Začínala zhruba na stém říčním kilometru (1. stavení asi 99,3km) a končila samotou Povalilka (přibližně 97,8. říční km).

Dobrý přístup k vodě je například z osady Hrdlička. Dno písčité s jemnými usazeninami, které se pozvolna svažuje do koryta (cca -45m). Okouni, cejni, candáti, spatřeny i pěkné štiky a kapři. V zátoce vpravo a v jejím okolí spousta utopených malých plavidel - pramic a kanoí - a dalších produktů civilizace. Bohužel cestou značka zákaz vjezdu a občas agresivní domorodí chataři resp. chatařky.

Další možnost je z kempu u hotelu Laguna nedaleko Živohošti, vlevo od mostu na Neveklov, nebo člunem ze základny Aquasportu na Živohošti...

První chalupy

Moráň začínala zhruba na 99,3 říčním km dvěma staveními ve stráni jihovýchodně pod dodnes stojícím statkem Malčany. Dnes jsou oba objekty zaplaveny zhruba v hloubkách mezi -10 až -15m. Pozůstatky staveb jsou na Slapské poměry poměrně rozsáhlé. Nacházejí se ve svahu asi 50 metrů od břehu. Prvnímu dominuje asi 1,5 metru vysoká zeď s korytem u paty, ale jsou zde i další menší zítky kaskádovitě se rozprostírající v terénu. 

Pozůstatky druhé budovy jsou jen pár metrů po vrstevnici severně (po proudu) od té první a jsou rovněž neméně rozsáhlé. Jednoznačně nejzajímavějím místem druhé budovy je rozměrný zaplavený sklep s velkým vstupním portálem a komínkem. POZOR jeho strop tvoří kameny a suť nejasné pevnosti s patřičnými riziky zhroucení do bublin!!! Rovněž byly v rozvalinách nalezeny dobové, silně zrezlé a rozpadající se panty od vrat (ponechány k prohlédnutí jako "muzeální exponát" v serovýchodní části obydlí, při doteku artefaktu hrozí definitivní rozpadnutí).

Příjezd autem je vzhledem k soukromým pozemkům a chatám a nemalému místu v oblasti třeba zvážit a ject dolů od statku Malčany maximálně jedním. V případě setkání s lokály jistě neuškodí slušné chování a velká míra diplomacie. Po celou dobu se budeme pohybovat na soukromých pozemcích mezi moly a podobně! (http://luckydivers.cz/lokality/Slapy_MalcanyMoranPrvniChalupy.htm)

Moráň

na 97.5 říčním km se v hloubce kolem 35 m nacházejí zbytky zdí zatopených domků vesnice Moráň.

Povalilka

Na stránkách pana Vojtěcha Pavelčíka Stará Vltava je u lokality Moráň zmínka i o samotě Povalilka. Byla to poslední chalupa osady po proudu. Končila tu také levobřežní navigace a přívozem přecházela na pravý břeh. Dnes se nad lokalitou rozkládá osada Hrdlička. Překvapivě je tu k vodě perfektní přístup (po schodech) a autem se dá dojet až kam je třeba (pohybujeme se však v chatové osadě, tak je dobré nezavdat příčinu ke sváru a být diplomat ať se brány pro potápěče neuzavřou, lokálové pak působí v pohodě).

Na Hrdličce je třeba dojet autem až na samotný konec silnice k hnízdu již několik let rozestavěných hranatých nóbl chat, které zároveň poslouží jako orientační bod. Když se vydáme od předposlední z nich (je u ní zakotvená lodička u kovových schůdků) a vezmeme azimut přesně směr východ 90° - což je pro kontrolu zárovň směr konce zelené půlkulaté střechy objektu na protějším břehu na Měříně - musíme po 70 metrech plavání narazit v hloubce asi - 35 metrů do pozůstatků Povalilky. Z objektu bohužel nezbylo mnoho a vlastně zajímavý je jen malý téměř zasypaný sklípek. Vše je pohřbeno v nánosech pod nečekaně velkou vrstvou bahna. Je dobré nenechat se svést šikmou stěnou kopce, která uhýbá pod mírně jiným úhlem, je opravdu potřeba tvrdošijně držet kurz po celou dobu a za cestou a křovím se pak dají nalézt skromné hromádky cihel...

Pravý břeh: Samota Kocanda (Šeradovské chaloupky) nebo též hostinec na Kocandě

Pravobřežní objekt o kterém je rovněž zmínka na stránkách pana Vojtěcha Pavelčíka o Vltavě se patrně nazýval Samota na Kocandě. Je tu rovněž řeč o hostinci na Kocandě a s druhou chalupou se tomu místu říkalo také Šeradosvské chaloupky. Dostupnost pro potápěče je perfektní! Autem se dá doject v podstatě až k vodě přímo u hotelu Laguna. Pod hotelem jsou u břehu celkem tři mola: nejprve veliký ježek pro trvalé kotvení jachet, pak o kus dál dlouhá nudle a nakonec stání pro velký houseboat. (https://mapy.cz/letecka?x=14.4143484&y=49.7802088&z=18). Nás bude zajímat ta prostřední "dlouhá nudle". Přímo pod ní s přesným azimutem 270° (kolmo na řeku - přímo na západ) v hloubce 39 metrů stojí rozvaliny mohutné zdi coby základů samoty.

Cesta dolů pod molem je podél hodně kolmé skály a pak prudkým svahem. Když se přehlédnou zbytky zdiva (což cestou odshora není tak těžké a jsou tam hromady kalivých naplavenin) pokračuje svah až do hloubky bezmála 46 metrů do koryta bývalé řeky - je to pustina odnikudnikam tak KOMPAS pro bezpečný návrat a úspěšný odlov lokality je podmínkou!

 

Vloženo 25.07.2001. Údaje naposledy změněny dne 13.12.2021
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
12.12.2021 12:00 12 9 9 4 2
0 První chalupy: Jsa varován včera Willym, že pod deset to stojí na Slapech za hovno, vydal jsem se po delší době na parádní a přitom školní lokalitu, ke dvěma stavením pod statkem Malčany. A nelituji. Hladina je asi o 3 metry dole, takže rozvaliny leží mezi vrstevnicemi 8-12 metrů. Času nekonečně, viditelnost perfektní. Začíná se zhoršovat až pod asi 12 metry...Liduprázdno, příjezdová cesta naštěstí úplně bez sněhu... (Zapsal Strnad Pavel)

19.02.2020 20:00 46 5 4 3 3
0 Pravý břeh - samota Kocanda (viz nově vytvořený popis). Viditelnost stále relativně dobrá kolem 2-3 metrů. V lokalitě pár pěkných okounů a démonické pozůstatky dřevin. Při hledání objektu nejprve naplaváno do dna řeky a až při návratu zpět nález zdiva v hloubce 39 metrů při plném stavu hladiny (na stranách povodí uvedeno 270 m.n.m. ). (Zapsal Strnad Pavel)

28.08.2018 20:45 15 20 11 2 5
0 Malčany, První chalupy - lokálové v místě, po domluvě a při slušném chování nebyl problém... Vstup hned od mola pod karavanem, azimuty: asi 150 k prvnímu baráku, asi 120 na planinu doprostřed mezi obě stavení. Petr s ReBreatherem prosmejčil sklípek, na hlavu mu nic nespadlo, ale je tam kamenná klenba, délka sklepa asi 5 metrů, a jinak nic, prostor silně kalící, takže nestojí za riskantní návštěvu. Obří candát měl tentokrát poraněný bok. Velkých okounů s naježenou ploutví je v místě také několik... (Zapsal Strnad Pavel)

22.08.2018 20:30 15 24 11 2 4
0 První ponor na První chalupy Moráně (viz popis). Tohle místo bylo velkým překvapením na Slapské poměry. Netřeba honit hloubky vše je na vrstevnicích mezi zhruba -10 až -14 metry. Bonus 2x půlmetrový candáti, okoun jak lopata a po letech zahlédnutý úhoř. Viditelnost solidní... (Zapsal Strnad Pavel)

11.07.2018 19:30 40 19 7 2 4
0 Hladina je celkem vysoko. Viditelnost těsně pod hladinou kalná na 1-2 metry, ale hned po pár metrech (asi -5m) termoklima a křišťál(!) - nejlepší je kolem -20m. U dna se to mírně zatahuje, ale pořád pecka. Druhý a asi závěrečný průzkum samoty Povalilka - kromě vraku člunu, sklípku, pár cihel a zbytečku kamenné zítky u křoví v -35m nic zvláštního nenalezeno. Vše je pohřbeno pod bezmála metrovou vrstvou totálního bahna a ani sklípek už není téměř patrný... (Zapsal Strnad Pavel)
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Davle - Vltava ostrov na Kiliánu Česko Sladká - řeka 11 km / 351°
Hříměždice Česko Sladká - lom 14 km / 223°
Chýnice - lom Mramorka Česko Sladká - lom 27 km / 337°
Kosova hora Česko Sladká - lom 14 km / 161°
Miličín Česko Sladká - lom 29 km / 143°
Mořina - Malá Amerika Česko Sladká - lom 26 km / 318°
Mořina - Velká Amerika Česko Sladká - lom 25 km / 322°
Nečín - Besídka Česko Sladká - lom 15 km / 236°
Nečín - Jiraska nebo Muničák Česko Sladká - lom 16 km / 235°
Nečín - Pod jeřábem Česko Sladká - lom 15 km / 236°
Nečín - Špic Česko Sladká - lom 15 km / 235°
Nečín - Vančátovka Česko Sladká - lom 15 km / 235°
Orlická přehrada - Bor Česko Sladká - přehrada 28 km / 218°
Orlická přehrada - hájovna Spálenka Česko Sladká - přehrada 27 km / 220°
Orlická přehrada - Charvátská stráň Česko Sladká - přehrada 33 km / 213°
Orlická přehrada - kemp Popelíky Česko Sladká - přehrada 26 km / 219°
Orlická přehrada - Klučenice - Hotel u jezera Česko Sladká - přehrada 31 km / 214°
Orlická přehrada - Klučenice - pod vrchem Žíkov Česko Sladká - přehrada 32 km / 212°
Orlická přehrada - Trhovky Česko Sladká - přehrada 28 km / 217°
Přehrada Štěchovice Česko Sladká - přehrada 7 km / 6°