Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Tajemství oceánu

Deep blue

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 28.12.2007)
Titulní strana

Scénář a režie:
Andy Byatt, Alastair Fothergill

Kamera:
D. Allen, M. deGruy, S. King, R. Rosen

Hudba:
George Fenton, nahrála Berlínská Filharmonie

Výroba:
BBC Worldwide, Greenlight Media

Rok výroby/distribuce v ČR:
2003/2007

Délka filmu:
83 min

Web:
www.deepbluethemovie.com

Cena DVD:
99 Kč (původně až 450 Kč)


Anotace

Film využívající materiál natočený pro cyklus BBC Modrá planeta se více než na strohá fakta se zaměřuje na zobrazení bohatosti přírody a především na emociální působivost strhujících záběrů. Natáčení trvalo pět let, od mrazivých polárních oblastí Arktidy a Antarktidy až k tropickým mořím, od pobřeží po abysál. Lidé se ve filmu nevyskytují.

Recenze

Některé záběry jsou bez nadsázky unikátní. Například scéna, kdy skupina mečounů loví sardinky, přidají se tuňáci, z oblohy jsou sardinky decimovány albatrosi. Na těchto záběrech prý pracoval samostatný štáb téměř 200 dní a plejtvák, který vším tím rejem propluje s otevřenou tlamou, byl nečekaným překvapením i pro filmaře.

"Museli jsme dokumentaristy přesvědčit, že není třeba u každého záběru vysvětlovat co na něm je, co to žere a kde byl záběr pořízen," řekl Nikolaus Weil, producent. Vystihl tím nejsilnější a zároveň i nejslabší stránku filmu. Potápěči se zájmem o biologii mají výhodu, že alespoň tuší, na co se to vlastně koukají. Ostatním zbývá pouze se kochat. Ideálním řešením pro DVD by podle mne byly speciální "informační" titulky, ale těmi film není vybaven ani v anglickém originále. Ještě lepší by bylo mít po ruce DVD se seriálem Modrá planeta.

Film není ani přehnaně umělecký - je srozumitelný, ani čistě vzdělávací - nenudí a není ani ekologistickou agitkou - není naivně pitomý. Člověk si jen opakovaně říká: "tak tohle bych rád někdy viděl na vlastní oči."

autor: Sládek Tomáš