Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Přístrojové potápění

autor: Zdeněk Šraier  (publikováno: 12.10.2013)
Autor
Jan Jahns
Arnošt Růžička
Vladimír Vrbovský
Nakladatel
Svaz potápěčů České republiky, 2013
Rozsah
196 stran formátu A5
ISBN
neuvedeno
Cena
neprodejné

Anotace

Kniha je primárně určena jako učebnice pro teoretickou přípravu účastníků kurzů CMAS P**, ale neomezuje se obsahem tohoto kurzu a v některých kapitolách jde nad rámec požadavků standardů a může tak částečně posloužit i zkušenějším potápěčům pro přípravu na kvalifikaci CMAS P***.

Kniha navazuje na učebnici Potápění s přístrojem, která byla určena pro první kvalifikaci CMAS - P*.

Kniha obsahuje 10 kapitol:

  1. Fyzika (Jahns)
  2. Anatomie a fyziologie (Růžička)
  3. Dýchací přístroj na stlačený vzduch (Jahns)
  4. Potápěčská výstroj (Jahns, Vrbovský)
  5. Potápěčské nehody a nemoci (Růžička)
  6. Úrazy způsobené živočichy (Vrbovský, Růžička)
  7. První pomoc (Růžička)
  8. Dekompresní tabulky a postupy (Vrbovský)
  9. Bezpečná potápěčská praxe (Vrbovský)
  10. Hloubkové potápění (Jahns)

Komentář

Tato učebnice byla dlouhá léta instruktory SPČR požadována a netrpělivě očekávána, vždyť od vydání učebnice pro P* uplynulo 16 let. Zřejmě i finální vydání bylo pozdrženo, neboť tiráž uvádí rok vydání 2012. Po dlouhých odkladech se učebnice nyní bez velké reklamy objevuje, bohužel však není ke koupi v běžných knihkupectvích, nebo alespoň u prodejců potápěčské výstroje, jak tomu bylo v případě učebnice pro P*. Zatím je distribuována svazem po dvou kusech na potápěčský klub a instruktora.

Obsahově kniha odpovídá rozsahu znalostí druhého potápěčského stupně, avizovaných informací "nad rámec standardů" zde ale mnoho nenajdete. Kapitoly jsou sice zpracovány jednotlivými autory samostatně, ale je znát snaha o pokud možno jednotný grafický styl, terminologii a kvalitativní vyváženost obsahu. Z tohoto konceptu uhýbá kapitola "Bezpečná potápěčská praxe" a polovina kapitoly "Hloubkové potápění", kde jsou jako jednotky tlaku používány bary, na místo všude jinde užitých jednotek SI (Pa, kPa, MPa).

Další výjimkou je kapitola "Fyzika", která na rozdíl od ostatních kapitol ve svém úvodu provádí jakési "opakování z minulého výcviku" a pak hned navazuje stavovou rovnicí. Z hlediska přehlednosti to je na škodu, nutí to čtenáře hledat i v jiných učebnicích.

Chybí ale i další informace, aby se tato kniha dala použít jako jediná učebnice pro svoji cílovou skupinu (účastníky výcviku CMAS P**). V knize nenajdete potápěčské signály, potápění pod ledem a ve vracích, základy použití vodící šňůry, zmínku o barokomorách, problematiku plánování složitějších ponorů pomocí software či metodiku opakovaných ponorů. Hodila by se také podrobnější metodika řešení standardních situací: sdílení dýchacího média, společný výstup, vyvažování, typy kopů, ...

Tento chybějící obsah je podle mne podstatnější výtkou, než mnohými zmiňovaná fotografie potápěče na titulní stránce, kde lze vidět ne zrovna doporučované vedení hadic. Přes uvedené nedostatky považuji tuto knihu za přínosnou a je škoda, že se nedá normálně koupit.

autor: Zdeněk Šraier