Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Ponorky vyplouvají...

autor: Lehmert Karel  (publikováno: 18.11.2004)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek
Titulní strana

Autor:
Zdeněk Dobřichovský

Vydal:
Práce, Praha 1985

Rozsah:
343 str. včetně příloh 120×195 mm

ISBN:
24-097-85


Anotace

Kniha pojednává o vzniku, vývoji a operativním nasazení ponorných prostředků od konce 18. století po současnost. Autor čtenáře v pěti kapitolách provede přes nesmělé počátky ponorkové války na přelomu 18. a 19. století, nahlédne do historie carského námořnictva a přes obě světové války se dostane až do atomového věku. V závěru ještě odsoudí Spojené státy za vojenské využití cvičených delfínů.

Komentář

Kniha je zřetelně poplatná době svého vzniku, jak napovídá samostatná kapitola "Že by Rusko stavělo ponorky? Nemožné!". To by samo o sobě ale nevadilo. Hlavní vadou celé publikace je doslovný opis jiných knih. Celé pasáže (zvláště v kapitole 1) jsou doslova nebo jen s malými vsuvkami opsány z Duganova "Tajemství mořských hlubin". Nepochybuji, že při podrobnějším zkoumání by se našla zarážející podobnost i s jinými knihami uvedenými v seznamu použité literatury.

O potápění je zde pouze několik zmínek v souvislosti s bojovými plavci Royal Navy a Kriegsmarine. Okrajově se pak ještě potápěči vyskytnou v kapitole o záchraně potopených ponorek.

Knihu bych doporučil snad jen jako podklad pro referát na základní škole. Komukoliv staršímu už musí připadnout jako plýtvání papírem.

autor: Lehmert Karel
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek