Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Mastering Rebreathers

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 11.08.2004)
Titulní strana

Autor:
Jeffrey E. Bozanic

Vydal:
Best Publishing Company, 2002

Rozsah:
548 stran (150×226 mm), křídový papír

ISBN:
0-941332-96-9


Anotace

Souhrnná učebnice potápění s přístroji s (polo)uzavřeným okruhem, rebreathery. Začíná stručnou historií, fyzikou a fyziologii, rozebírá konstrukční principy rebreatherů, podrobně vysvětluje přípravu ponoru, techniky potápění, údržbu a nevynechává ani nouzové procedury. V příloze jsou výňatky z návodů ke konkrétním přístrojům, dekompresní tabulky pro konstantní PO2 a firemní materiály.

Komentář

Kniha je učebnicí a co systematičnosti týká, nelze jí nic vytknout. Osobně bych ale místo opakování věcí známých, které mají vztah obecně k potápění a ne speciálně k rebreatherům, dal přednost větší hloubce. Čtenář zvyklý číst hutné texty nepotřebuje spousty "vtipných" obrázků a ilustračních fotografií pro odlehčení. Obejde se i bez testů na konci každé kapitoly, protože sám umí posoudit, zda pochopil, co četl. Nějak mi ten americký styl nesedí.

Z druhé strany tato kniha patrně nemá konkurenci. Nevím o tom, že by na téma rebreatherů byla vydána jiná publikace s takovým záběrem.

Kdo má - na rozdíl ode mne - to štěstí, že ke svému přístroji obdržel podrobný manuál a že absolvoval důkladný kurs vedený zkušeným instruktorem, ten se možná bez této učebnice obejde. I když... Co když právě zde najde takovou praktickou radu, která bohatě vyváží cenu knihy? Co když mu teprve při čtení této knihy "doklapne" něco, co mu pomůže později, při řešení krizové situace?

Mastering Rebreathers by si měl rozhodně pořídit každý, kdo rebreather má, nebo s ním vážně koketuje. A můžeme doufat, že autor udělá druhý díl o "masteringu" a tento označí "Rebreather Basics".

autor: Sládek Tomáš