Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Logo proti harpunám 2

Vyhlášení příprav na kampaň

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 18.08.1999)
Hodlám vyhlásit kampaň proti lovu ryb harpunou. Potápěči, kteří neloví ryby harpunou a odsuzují tento způsob (vesměs nelegální) zábavy, budou moci své sympatie k tomuto projektu presentovat tak, že viditelně použijí samolepku s logem akce (nalepí ji na logbook, auto, bednu s vybavením…) a/nebo budou nosit tričko s logem. Podobně obchody, neprodávající harpuny. Akce to bude veskrze mírumilovná, nehodláme nikomu nic zakazovat či přikazovat, vše založeno na dobrém příkladu. Kampaň bude presentována ve všech potápěči a rybáři sledovaných médiích, s těžištěm na Internet.

Podívejte se na další podrobnosti.      Podívejte se na zákonné úpravy

Soutěž o nejlepší protiharpunářské logo

Soutěž byla vyhlášena 18.8.1999 a měla svoje propozice.

Soutěžní návrhy:

A  
Logo A - malý formát

 
Logo A - velký formát
Technické klady a zápory:
  + obdélníkový formát je "skladný"
  - český text neumožnuje mezinárodní použití
  - potápěč je v malém rozměru nečitelný
  - velká barevnost neumožňuje levnou výrobu samolepek a potisků
Nápad, vypovídací hodnotu a estetickou úroveň hodnotíte vy...

B  
Logo B - malý formát

 
Logo B - velký formát
Technické klady a zápory:
  + pouze 2 barvy na bílém podkladě
  + pravoúhlý tvar umožňuje levné dělení samolepek
  - harpuna i ryba je v malém rozměru špatně rozpoznatelná
Nápad, vypovídací hodnotu a estetickou úroveň hodnotíte vy...

C  
Logo B - malý formát

 
Logo B - velký formát
Technické klady a zápory:
  + pouze 3 barvy na bílém podkladě
  + dobře rozpoznatelné i v malém rozměru
  - nepravidelný tvar
Nápad, vypovídací hodnotu a estetickou úroveň hodnotíte vy...

Podívejte se na výsledky.

Podrobnosti projektu "Proti harpunám"

Kdo projekt vyhlašuje

Vyhlašuji ho já, Tomáš Sládek. Jedna fyzická osoba proto, aby bylo jednoduché rozhodování a věci měly spád. Na projektu se samozřejmě bude podílet řada dalších lidí.

Jak bude projekt presentován

Hlavní presentace bude zde, na Stranách potápěčských. Je velice pravděpodobné, že projekt bude mít svoji vlastní Internetovou doménu. Budou k dispozici letáčky a propagační předměty (samolepky, trička). Pro píšící novináře budou k dispozici tiskové materiály, budeme se snažit proniknout do novin a časopisů (zejména specializovaných na potápění a rybářství).

Projevy sympatie s projektem - strategie a taktika

Potápěči

Potápěči, kteří neloví ryby harpunou a odsuzují tento způsob (vesměs nelegální) zábavy, budou moci své sympatie k tomuto projektu presentovat tak, že viditelně použijí samolepku s logem akce (nalepí ji na logbook, auto, bednu s vybavením…), nebo budou nosit tričko s logem. Tím dají zřetelně okolí najevo svůj postoj. Upozornění na nelegálnost lovu harpunou budou umístěna i do terénu - na lokality, kde se harpunáři nejčastěji vyskytují. Samozřejmě nepředpokládám, že to nějak výrazně ovlivní harpunáře, spíš to bude návod pro rybáře a přihlížející, sloužící zároveň jako připomínka, že ne všichni potápěči jsou prasata.

Dále navrhuji, aby každý sympatizující potápěč zvážil, než se rozhodne cokoli koupit v obchodě s potápěčskou technikou prodávajícím harpuny, zda obdobné zboží neobdrží také v jiném obchodě, který harpuny neprodává.

Obchody

Nebojuji za žádný zákaz prodeje harpun či bojkot harpuny prodávajících obchodů, pouze za to, aby se neprodávání harpun stalo běžnou součástí obchodní etiky. Uvítám, když sympatizující obchod vyvěsí logo a bude prodávat trička a samolepky. Účelem není to, aby stávající harpunáři neměli kde nakupovat, ale to, aby noví potápěči při svých prvních nákupech výstroje neměli pořád na očích harpuny, ale naopak, aby se jim vrylo do mysli, že zabíjet ryby harpunou není normální. Tím pádem neodsuzuji ani to, aby jeden obchodník, mající více provozoven, v jedné harpuny prodával a v druhé ne - snad tak sám časem pozná, že prodávání harpun celkový zisk snižuje. Po přechodné období do vyprodání zásob harpunářského zboží se lze připojit alespoň tak, že každá vystavená harpuna bude opatřena jasně vyditelným a čitelným štítkem "používání harpun je v ČR zakázáno".

Na Stranách potápěčských, které jsou v současnosti patrně nejčtenějším potápěčským médiem, budou sympatizující prodejci potápěčské techniky, kteří akci podpoří, označeni ikonou - logem projektu. Obchodníci prodávající harpuny budou znevýhodněni mj. tím, že bude omezena možnost jejich bezplatné presentace.

autor: Sládek Tomáš