Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

Mares Icon HD

07.08.2020

Mares Icon HD

Jedná se o rekreační počítač náramkového tvaru z cenové kategorie do dvaceti tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox i jako hloubkoměr. Umí pracovat až se třemi plyny. Jeho hlavním zaměřením je zobrazování informací ze sondy, obsahuje i digitální kompas. Umožnuje nahrát mapu lokality do paměti a zobrazit ji během ponoru. Přístroj již není v prodeji, jeho rovnocenným nástupcem je Mares Genius.

 

Mares Icon HD

 

Klíčové vlastnosti

Přístroj patří mezi těžší počítače s jedním z největších displejů. Na dolní straně jsou v řadě čtyři kovová tlačítka. Přístroj je dodáván pouze s řemínkem. Bohužel není k dispozici příprava na gumolano.

Displej je barevný, obsahuje příjemně velká písmena. Obdélník obrazovky je rozdělen na tři sloupce. Vlevo je formou teploměru zobrazen zbývající bezdekompresní čas. V pravém sloupci je nesmyslně velký symbol láhve, který ukazuje zbývající množství plynu. Střední část je věnována číselným údajům o ponoru. Nad tlačítky se ukazují symboly, co tlačítko znamená, včetně funkce pro podržení tlačítka. Displej má tmavá čísla na bílém pozadí, které příliš září ve špatné viditelnosti. V nastavení lze ale zvolit noční režim, který vypne většinu barev a bílé pozadí nahradí za černé. V zobrazení grafu profilu ponoru je zábavný symbol potápěče. Autoři se patrně snažili o využití grafiky, aby přístroj udělali atraktivnější, ve většině případů však nevhodnou formou. Pokud například není připojena sonda, pravou část obrazovky stále zabírají zbytečné informace o zbývajícím plynu, které nejsou dostupné. I přesto je velká plocha displeje využita lépe než u přístroje Ratio Deco.

Počítač lze zapnout libovolným tlačítkem, při zanoření se zapne sám. Nevýhoda je, že se nedá vypnout, což zkracuje už tak dost slabou výdrž baterie. Na suchu se po určité době nečinnosti (dle nastavení) obrazovka vypne. Nejde změnit orientace obrazovky, takže tlačítka jsou vždy dole. Levé tlačítko slouží jako storno, druhé zleva je funkce nahoru, pak následuje tlačítko dolů a poslední vpravo je OK. Tlačítka jsou malá, kulatá kovová, dobře rozpoznatelná i v suchých rukavicích. Stisk je nízký, ale dostačující. U spodní strany tlačítek vystupuje k tlačítkům hrana krytu, která mírně překáží.

Základní menu má osm ikon, funkce ikony je zobrazena textem uprostřed nahoře. Další menu již ikony nemají a položky menu už jsou zobrazeny pouze textovým seznamem. Některé obrazovky jsou modrobílé, jiné černobílé, jiné zase barevné. Ovládání tak působí velmi nejednoznačným dojmem. Noční režim změní barvy pouze a jenom v hlavní obrazovce během ponoru, ostatní obrazovky nezmění. Tlačítkem storno se vždy vracíte v menu o jednu úroveň zpět a nelze se tak rychle vrátit do výchozí obrazovky.

Přístroj sice umožňuje vícero plynů, ale tato funkce je v menu šikovně schovaná. Je to první přístroj, u kterého jsem opakovaně hledal, jak změnit nastavení směsí. Pro nastavení vícero směsí je třeba jít do volby módu ponoru a zvolit Nitrox, poté se zobrazí obrazovka pro výběr směsí. Během ponoru se pak plyny mění podržením druhého tlačítka zprava, druhým zleva se vybere směs, a nakonec se potvrdí opět druhým tlačítkem zprava. Přístroj cílí na integraci sond, ta umožňuje několik dalších alarmů. Vlastnosti přístroje využijete na maximální možnou úroveň, právě v případě, kdy používáte sondu a nastavíte velikost láhve a hodnotu pro minimum plynu. Pokud však sonda není k dispozici, na obrazovce se zobrazuje varování o nedostupnosti hodnoty tlaku, třetina obrazovky tak zůstává nevyužitá.

Bezdekompresní ponor umí počítač plánovat formou tabulky bez dekompresních časů pro jednotlivé hloubky. Plánování dekompresního ponoru zobrazuje navíc poslední dekompresní zastávku a čas do vynoření. Nelze nastavit povrchový interval pro plánování opakovaných ponorů. Podobné je to i s některými dalšími alarmy. Například varování o překročení stanovené hloubky opět zabírá třetinu obrazovky a zmizí až když se potápěč vrátí do nižší hloubky.

V nastavení lze nalézt čtyři volby pro nadmořskou výšku, nejnižší je A0 0-700 m, která pokryje běžné potápění v Čechách. Nepříliš běžným nastavením jsou detailní informace o uživateli. Neobvyklou možností je vypnutí varování o překročení výstupové rychlosti, které jinak vede k zamknutí přístroje na 24 hodin, podobně jako porušení povinné dekompresní zastávky. Zajímavou inovací je možnost nahrát do přístroje obrázky a mapy lokalit. Přímo na stránkách výrobce jsou k dispozici desítky map lokalit, které lze stáhnout. Bohužel mapa nejde přibližovat/oddalovat, takže na displej se vleze pouze její silueta, na malém displeji tedy pomůže k orientaci pod vodou jen stěží.

Manuál má nezvykle jen 20 stránek, navíc většina z toho jsou obrázky obrazovek.

 

Zařazení v modelové řadě

Jde o nejdražší model náramkového tvaru. Méně vybaveným přístrojem je Mares Quad, který nabízí pouze monochromatický displej. Jinak si musí uživatel vybírat u tohoto výrobce z hodinkových přístrojů, které jsou také pouze v nejnižší cenové kategorii. Mares nemá žádný model ve střední cenové kategorii deset až patnáct tisíc korun. Nástupce tohoto modelu Mares Genius podporuje oproti tomuto přístroji pět směsí včetně trimixu, přidává zajímavé funkce a odstraňuje některé jeho nedostatky.

 

Rozšíření

Přístroj sází na podporu sond. To je nejen patrné z uživatelského prostředí, ale také z voleb a alarmů pro sondy. Ke stolnímu počítači se připojuje USB kabelem s kleštěmi, které bylo třeba chvíli přemlouvat, aby došlo ke spojení. Piny nejdou vidět, a tak jedinou možností rozpoznat připojení je signalizace dobíjení baterie. K připojení lze použít vlastní Mares aplikaci, pomocí níž lze nejen stáhnout ponory, ale i nahrát obrázek/mapu lokality nebo aktualizovat firmware.

 

Parametry

Displej Barevný TFT LCD
Velikost displej 2,7" (45x57mm, rozlišení  320x240)
Podsvícení Ano
Ovládání Čtyři tlačítka na dolní straně (Storno, nahoru, dolu, Ok)
Baterie Integrovaná dobíjecí lithium-ion
Výdrž baterie 5 hodin
Kapacita paměti 100 hodin (vzorkování každých 5 sekund)
Maximální hloubka 150 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr
Plyny max 3, Kyslík 21 - 99%
Algoritmus Mares RGBM
Konzervatismus Tři úrovně
Slaná voda Slaná/Sladká
Nadmořská výška Ručně, čtyři úrovně 0-3700 mnm.
Připojení k PC USB kabel
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky, maximální hloubka ponoru, maximální čas ponoru, množství plynu, Deep stop
Další funkce Plánování, logbook, kompas, stopky, noční režim, mapa lokality, obrázky, Reset nasycení tkání, informace o uživateli
Orientační cena Jiiž není v prodeji (původně 18000,- Kč)
Příslušenství Kabel 800,-Kč, sonda 5000,- Kč

 

Klady a zápory

+ Informace o uživateli

+ Detailní zobrazení informací sondy

+ Mapky lokalit

+ Informace o budoucí dekompresi

- Nevhodné využití grafických symbolů

- Změna plynů schovaná v menu

- Nelze změnit orientaci obrazovky

- Výdrž baterie, nelze ručně vypnout

- Nemá adaptér na gumolano

- Opustit menu je třeba pomocí hodně stisků tlačítek

- Nemožnost zrušit zobrazení některých varování

 

Závěr

Přístroj lze doporučit rekreačním potápěčům, kteří chtějí mít neustále k dispozici informace o stavu plynu ze sondy. Technický potápěč přístroj využije pouze v případě, že se spokojí s nemožností detailnějších nastavení profilu ponoru a pokud mu nebude vadit grafické uspořádání obrazovky.

 

Odkazy

 

Děkuji Martinu Unčovskému ve spolupráci s DirectOcean za zapůjčení počítače k testování.

 

 

autor: Jiří Pokorný