Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Výstroj pro rekreační technické vrakové a ...

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jan Špalek

Jednotlivé kapitoly z knihy Výstroj pro rekreační technické vrakové a jeskynní potápění (Doing It DIR)

Skruže

12.09.2022

 

Obr. Skruže V4tec o šířce 76 mm určené pro láhve o průměru 203 mm.

 

Obr. Závitová tyč spojující skruže a nálepka o kyslíkové čistotě.

 

Obr. Orientační nákres kvalitní skruže.

 

Obr. Zabroušená motýlková matka vedle běžné.

 

Obr. Možnosti spojení skruže. Na první pohled je patrná celkově nižší kvalita dolní skruže.

 

Primárním úkolem skruží (angl. tank bands), je udržet láhve dvojčete ve stabilní poloze, a tak zamezit poškození můstku a úniku plynu. Dále umožňují spolehlivé připojení kompenzátoru vztlaku a backplatu s postrojem. Je nutno podotknout, že hovoříme o pevných skružích z nerez oceli, ne o nylonových nebo podobných popruzích. Dále je zapotřebí se vyhnout nekvalitním skružím z tenkého či měkkého plechu se špatným, nebo dokonce žádným svarem. Existují i nevhodné systémy propojených dvojčat bez skruží. Pohromadě jsou láhve drženy pevnými vysokými botkami a obyčejným můstkem nebo ochranným košem ventilů. Některým „odborníkům“ stačí svázání láhví stahovacím popruhem.

Teoreticky platí, že širší skruž může držet láhve lépe než užší. A skruž, která je svírána dvěma závitovými tyčemi, je stabilnější než ta, která používá pouze tyč jednu. Z toho vyplývá, že jednošroubá 5cm skruž nebude asi držet láhve tak pevně jako 8centimetrová. Pokud bude mít však 5cm skruž dvě spojení, bude to možná pevnější upevnění než u 8centimetrové. Potápěči dávají často přednost skružím širokým (7 až 8 cm). Tloušťka plechu se pohybuje kolem 1,5 mm. Přesto ani nejsilnější a dobře přidělané skruže nemusejí při pádu „na zadek“ a tvrdý podklad láhve udržet na místě a zabránit ohnutí mosazného můstku. Poškození je jen otázkou toho, jaká síla a v jakém úhlu bude na můstek působit.

Kvalitní skruže patří přímo na holé láhve. Nemají ostré hrany, které by se mohly zarýt do barvy, poškodit ji a tak přispět ke korozi. Nepotřebují gumovou či jakoukoli jinou mezivrstvu, která by mohla láhve destabilizovat. Pokud jsou však hliníkové a nenalakované, může být zejména pro potápění ve slané vodě vhodné pod skruž umístit izolační vrstvu, aby nedocházelo ke korozi kontaktem dvou rozdílných kovů. Jedna vrstva duct tapu by měla být dostačující.

Skruže jsou zcela čisté bez navařených d-kroužků, bez dočasně či trvale připevněných ochran ventilů nebo podobně zbytečných doplňků.

Skruže se prodávají v různých velikostech podle průměru láhví. V Evropě je to zejména 140, 171, 185 a 205 mm. Avšak ne všechny typy skruží jsou zcela ideální pro všechny typy můstků. Pokud se v oboru dobře nevyznáme, dáme raději přednost výrobkům převládajícím na trhu před „raritami“. Problém pevného držení láhví nemusí být pouze ve skružích. Někteří výrobci potápěčských láhví nedbají na přesnost a jsou schopni vyrobit dvě láhve „stejného“ průměru, který však stejný není.

Co se týče vzdálenosti mezi pravou a levou láhví dvojčete danou pevnou konstrukcí skruže, měla by být co nejmenší, ale ne tak malá, aby byl problém připojit křídlo a backplate s postrojem nebo vložit v-zátěž.

Vrchní skruž se umísťuje do maximální výšky, na hranici zúžení tzv. koruny. Vzdálenost spodní skruže nebo spíše její závitové tyče je určena vzdáleností nosných otvorů v backplatu. Jedná se o standardizovanou rozteč.

Za účelem připevnění backplatu k láhvím se většinou používají motýlkové matky. Jakákoli jiná spolehlivá metoda je však v pořádku. Motýlkovou matku lze jemně zabrousit, aby měla nižší profil, a tak např. při použití dečky na backplate a v ní umístěném zvedacím vaku méně překážela. Někteří potápěči používají pod matku ještě podložku. Ta je ale zbytečná a navíc se někdy ztrácí. Tedy možná s výjimkou hliníkových backplatů, kdy může matka pomalu hloubit dírku do měkčího materiálu.

 

Požadavky na skruže

 - kvalitní nerez ocel a konstrukce schopná pevného sevření

 - závitová tyč standardního průměru na každé skruži jen minimálně přesahující skruž na straně od těla potápěče

 - závitová tyč delší, než je zapotřebí, aby bylo možné ji zkrátit podle potřeby

 - kvalitní svar a zesílení míst v okolí závitových tyčí

 - přesná velikost vzhledem k průměru láhví

 - vhodná rozteč vzhledem k použitému můstku

 - profesionální instalace

 

Příště: Láhve nekompatibilní s konfigurací DIR

 

Obr. Skútrující potápěčka Gabriela Grézlová zastavila, aby si prohlédla loďku. © Andrea Kiss, www.akito-diving.com

autor: Jan Špalek