Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Výstroj pro rekreační technické vrakové a ...

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jan Špalek

Jednotlivé kapitoly z knihy Výstroj pro rekreační technické vrakové a jeskynní potápění (Doing It DIR)

Tlakové láhve

24.02.2022

Materiál láhve

Vhodné tlakové láhve jsou vyrobeny z oceli či slitin hliníku (říkejme jim hliníkové). Kompozitové láhve nepoužíváme. Nemají vhodné vztlakové vlastnosti. Jsou příliš pozitivní.

Málokterou ocelovou láhev lze použít jako tzv. stejdž láhev. DIR potápěč k tomuto účelu užívá láhve hliníkové. To ale neznamená, že všechny láhve vyrobené z hliníku jsou vhodné.

Používáme výhradně láhve (angl. tanks, cylinders) vyrobené za účelem přístrojového potápění. Láhve vyrobené k jiným účelům nemusejí splňovat tak vysoké kvalitativní parametry a mohou být nebezpečné.

 

Tvar láhve

Láhve ocelové i hliníkové (vč. stejdž/deko láhví) mohou mít různou délku, šířku, tvar dna i hrdla. Je však nutno mít na paměti, že ne všechny láhve jsou vhodné pro ten který účel. Proto jsou určité láhve, někdy dokonce konkrétní výrobci, potápěči doporučovány a preferovány. Například krátká široká láhev / dvojče mnoha potápěčům vyhovovat nebude vzhledem ke špatnému rozložení zátěže na těle potápěče. Navíc jsou nejen z hlediska hydrodynamiky, ale i pro jeskynní potápění ve stísněnějších prostorách vždy lepší láhve menšího průměru.

 

Objem láhve

Do 12litrové láhve se vejde 12 litrů vody, do 15litrové patnáct. „Objemem“ je tedy myšlen vodní objem láhve. Každý, kdo ponory plánuje, si je vědom toho, kolik plynu bude potřebovat. Zná plánovaný čas na dně a profil ponoru i rezervu nutnou pro nouzový výstup s partnerem bez plynu. Mohl by tedy pokaždé zvolit láhve ideálního objemu. Z finančních i praktických důvodů je však většina potápěčů nucena dělat jisté kompromisy. V Evropě to pro průměrného muže v praxi znamená 12 nebo 15litrovou monoláhev nebo dvojče 2x 12 litru. Ženy, které většinou spotřebují plynu méně, si běžně  pořizují láhev nižšího objemu. Zálohy plynu pro partnery s vyšší spotřebou mají však přednost. A tak je, zjednodušeně řečeno, vždy nutno ponor přizpůsobit potápěčům s nejmenším množstvím plynu (objem láhví, tlak) a s největší spotřebou.

V ideálním případě mají všichni členové týmu láhve stejného objemu. Představit si ženu s dvojčetem 2x 12 se může zdát jako absolutně přehnané, má to však své opodstatnění. Bez znalosti plánování použití plynů (angl. gas management), které nelze krátce popsat, to lze jen stěží pochopit. Výrazně to usnadňuje plánování ponorů (množství plynů, rezerv, plnění) a umožňuje zaměnitelnost v týmu. Z láhví lze tak vytěžit maximum. Pokud má někdo z členů týmu méně plynu (menší láhev nebo láhev plněnou na nižší tlak), je vždy nutno se potápět tak, jako by všichni v týmu měli k dispozici pouze tolik plynu jako on.

Ženy jsou od přírody slabší než muži. Proto může stejná výstroj na souši ženám způsobovat potíže. V tom případě přichází na řadu podpora týmu. Ale nerozmazlujte je.

 

Obr. Dvojčata tvořená ocelovými láhvemi různých objemů a průměrů. Zleva doprava: 2x 7 litrů (140 mm), 2x 10 a 2x 12 (obě 171 mm), 2x 15 a 2x 18 litrů (obě 203 mm).

 

Hmotnost láhve

Láhve bychom si měli pořizovat s ohledem na jejich hmotnost a s ní související vztlakové vlastnosti. Dobrá volba je spíše individuální a souvisí s tělesnou stavbou. K lehčím láhvím můžeme přidávat na vhodná místa další zátěž. U těžších bychom se přidáváním mohli přetížit. Problematika je podrobněji probrána v kapitolách Správné množství zátěže a Správné rozmístění zátěže.

Většina lidí neznalých fyziky se může domnívat, že ocel je těžká, a ocelové láhve tedy nemohou být jiné než negativní. Ve skutečnosti záleží nejen na materiálu, ale také na objemu láhve a její váze (tj. síle stěn). Jak lze vztlakové vlastnosti spočítat se dozvíte v příloze na str. 325 knihy, ze které pochází úryvek, který zrovna čtete.

 

Příště si povíme o ventilech.

 

autor: Jan Špalek