Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Flash news

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Zdeněk Šraier

Aktuality, drobnosti, upozornění

Czech Aquanaut: One week

01.07.2019

PRAHA/SLOVĚNICE  - Skupina českých potápěčů se pokusí strávit non-stop pod vodou celý týden, tedy 7 dní. Dosavadní český rekord je lehce přes 102 hodin ze září 2015 a drží ho Mgr. David Vondrášek, instruktor a lektor potápění na FTVS UK.

Ten je iniciátorem a vedoucím i celého letošního projektu Czech Aquanaut: OneWeek. Tohoto vědeckého projektu se dále zúčastní jeho bývalý studenta nyní již kolega na stejné škole Václav Gabriel. Jim budou nad vodou i pod ní pomáhat další studenti FTVS a též i další zkušení potápěči. Kromě pokoření rekordu je dalším cílem vědecko-sportovního experimentu pokusit se současně i o co největší soběstačnost podvodního obydlí, ve kterém se týdenní mise uskuteční.

Pokus bude probíhat od středy 3. 7. 2018 v zatopeném lomu Slověnický mlýn u Lišova (u Českých Budějovic), kde je v hloubce 10 m umístěna speciální podvodní kabina (keson).  Potápěči budou mít s sebou jídlo, spací sítě (hamaky) a spacáky, aby měli ve svém podvodním obydlí dostatečný komfort. A též vědecké vybavení, neboť celou dobu budou plnit technické a vědecké úkoly.

Časový plán: zanoření pod vodu  - ve středu 3. 7. v pravé poledne. A pak - pokud vše půjde dobře – za týden ve středu 10. 7 2018 nastane v odpoledních hodinách výstup nad hladinu. Stráví tak pod vodou minimálně 7 dní, tj. 168 hodin. Půjde o nový český rekord. Konkrétní přesný počet hodin a minut strávených pod vodou pak bude záviset na délce tzv. dekomprese při vynořování, tj, kdy konkrétně vyplavou nad hladinu. Po vynoření z vody pak budou oba „aquanauti“, po prohlídce lékařem, k dispozici novinářům.


Keson zvenku v létě 2010

Keson zvenku (bez vody) v létě 2010

Projekt, jehož hlavními partnery jsou: sdružení Czech Aquanaut, lom Slověnický mlýn, firma Divesoft, uznávaný obchod s vybavením a službami pro potápěče Divers Direct, třeboňský pivovar Bohemia Regent a firma Adventure Menu,  má mimo jiné i velmi specifické vědecké zaměření.  Jedná se o projekt s více cíli -  jednotlivé závěrečné práce zúčastněných studentů, zdravotnický experiment (budou se měřit různá data) a v neposlední řadě technický experiment.  Půjde o získávání dalších zkušeností a ověření technických i technologických postupů při dlouhodobých pobytech v uzavřeném prostředí bez možnosti okamžitého výstupu. Vliv hyperbarického prostředí na člověka i na růst rostlin, pokusný 3D tisk pod vodou, zkoumání efektivity pohybu pod hladinou atd.  Poznatků bude využito pro další hlavní cíl akce - experiment s maximálně soběstačnou stanicí pod hladinou.

Jak dopadne pití piva pod vodou - ??
Jednou z činností prováděných během týdenního ponoru bude i experiment s pitím točeného (!!) piva pod vodou. Půjde o premiérový pokus, doposud předtím to nikdy nikdo nezkusil.
Pivo dodá třeboňský pivovar Bohemia Regent, na teamu potápěčů pak bude vyřešit problém s dopravou sudu a celého výčepního zařízení pod vodu a i s čepováním pěnivého moku v podvodním kesonu. 
Celá „akce Regent“ bude zároveň součástí lékařských experimentů pod vodou - na jemnou motoriku, paměť, ovlivnění chuti, spánkové rytmy...

Další informace

Podrobnosti k potápění
Hlavní postavou celého experimentu je David „DvD“ Vondrášek (ročník 1974), dlouholetý a zkušený certifikovaný potápěč, instruktor.  Od roku 2001 působí na FTVS UK na Katedře technických a úpolových sportů jako vedoucí oddělení potápění.  Též je autorem knih „Potápěčské lokality na Slapech“ a „Vltava - po dně staré řeky“. V září 2015 posunul tuzemský rekord v délce pobytu pod vodou, když strávil v „habitatu“ na dně lomu Slověnický mlýn v hloubce 10 m pět dní, celkem více jak 102 hodin.
Tentokráte ho v kesonu doplní jeho nedávný svěřenec na FTVS Václav Gabriel (ročník 1992).
Zbytek teamu tvoří posluchači FTVS a další zkušení potápěči.  Budou oba hlavní aquanauty průběžně doplňovat nezbytnými zásobami, navštěvovat a trávit s nimi v podvodním „obydlí“ různé časové úseky a též zabezpečovat vše z hladiny.

Celá akce je maximálně profesionálně připravena. Riziko minimalizováno. Navíc David Vondrášek má s pobytem pod vodou bohaté zkušenosti - a je držitelem současného rekordu. Další bezpečnostní zárukou je, že letošní pokus připravuje podobný tým jako před několika lety - a tehdy dopadlo vše naprosto v pořádku.

Podvodní kabina, habitat, je v současné době největší "keson", který kdy byl u nás postaven a dán do provozu. Její výška je přes 6 m, průměr přes 2 m, výtlak pak zhruba 29 tun. Jeho hlavní tělo je tvořeno nádobou o výšce 6 m - rozdělené do tří sekcí. Vejde se do ní naráz až osm potápěčů. Zařízení disponuje dvěma ložnicemi, do nichž se vstupuje ve střední části, trvalou výměnou vzduchu, přívodem elektrické energie, vnitřním a vnějším osvětlení, komunikačními a nouzovými prostředky.

Vstup do kabiny je jen pod hladinou - „suchou nohou“ se do ní tedy nedá dostat.  Potápěči budou mít na sobě pro přesun do podvodního habitatu suché obleky, které si pak v kabině sundají a budou celou dobu v suchém oděvu (tepláky, mikina) a v teple (bunda, spacák). Obdobně – veškerý materiál bude do kabiny transportován mokrým i suchým způsobem  - speciálně vyrobeným plastovým boxem, přepravními kanystry, připravenými tak, aby odolaly vysokému tlaku apod.

ložnice v mezipatře

Ložnice v mezipatře kesonu

Podrobnosti k lokalitě
Lom Slověnický mlýn (dříve také někdy nazývaný Vápeníkův - to podle jména provozovatele, za jehož vedení prošel největším hospodářským rozvojem), je bývalým žulovým lomem, kde těžba byla ukončena v druhé polovině padesátých let. Plochou sice nepatří mezi díla rozsáhlá, o to atraktivnější je jeho vodní hloubka (27m) a charakter terénu pod vodní hladinou.

Až do roku 2000 byl lom soustavně pustošen vyvážením komunálního odpadu a jeho okolí zatěžovalo množství divokých skládek. Od uvedeného roku je však partou nadšenců měněn do nové podoby sportovního a společenského centra, potápěčské základny a arboreta s lesoparkem a soustavou rybníků. Celý lom byl v průběhu tří let vyčerpán, vyčištěn a zbaven veškerého odpadu. V roce 2014 byl v hloubce 10,5 metru instalován potápěčský zvon - KESON - svými parametry a vybavením u nás naprosto unikátní.

Lom dále vyniká výbornou viditelností pod vodou (která se díky péči majitelů stále zlepšuje) a pestrou populací ryb – z nichž nejfotogeničtější jsou asi zlatí jeseteři.

Autorem myšlenky revitalizace celého prostoru, architektonických, technických i zahradnických řešení je Ing. Michal Doktor, vlastníkem celé lokality je pak OS Horizont 3000.
Díky jejich laskavosti je možno celý projekt uskutečnit.


Kudy do lomu
Z Prahy (ze severu):
Přes Benešov a Tábor (po nové dálnici lze město bez problémů minout) směrem na České Budějovice. Cca 6 km před ČB sjet z výpadovky (odbočka na Hlubokou) a pokračovat do Lišova. Odtud na Slověnice. Těsně před nimi značená odbočka Slověnický mlýn. Pokračovat po zpevněné polní cestě až na konec, kde je velké parkoviště.
Pozn: nemusí se dojet až do Lišova, Slověnice jsou postupně značeny přímo už cestou na Lišovu – ušetří se ca 4 km.

Z Českých Budějovic (z jihu):
Směrem na Třeboň dojet Lišova. Odtud na Slověnice. Těsně před nimi značená odbočka Slověnický mlýn. Pokračovat po zpevněné polní cestě až na konec, kde je velké parkoviště.

Z historie dlouhodobých pobytů pod vodou
S pokusy pobytu člověka pod hladinou začal v šedesátých letech světoznámý francouzský oceánograf Jacques-Yves Cousteau.   V roce 1963 strávil v rámci legendárního projektu Conshelf Two  celkem 30 dnů v podvodním habitatu v Rudém moři v hloubce zhruba 9 m.

A rekordy se posunují dál. Vnuk „starého pána“ Fabien Cousteau se se rozhodl v roce 2014 navázat na svého dědu a v podmořské laboratoři Aquarius jižně od Floridy (v hloubce zhruba 18 m), strávil 31 dnů a překonal tak rekord svého slavného děda. Od té doby v Aquariusu probíhají další pokusy a vědecky kontrolované pobyty pod vodou. Více informací:  https://aquarius.fiu.edu.

Současný rekord je z roku 2014. Kdy u ostrova KeyLargo vydrželi dvaaquanauti pod hladinou 73 dnů, dvě hodiny a 34 minut.

V bývalém Československu se uskutečnil podobný experiment s dlouhodobým pobytem člověka pod hladinou v roce 1967. V tu chvíli šlo o teprve třetí zemi na světě, kde se tyto pokusy konaly.  Projekt s názvem Permon probíhal v zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích (Moravskoslezský kraj).  Při Permonu III., který probíhal na jaře toho roku, dva hlavní aktéři - Vilém Kocián a Vladimír Geist  - strávili v kabině v hloubce 10 m pod vodou celkem 80 hodin.  V rámci podzimního Permonu IV. pak oba dva aquanauti strávili pod hladinou v hloubce 25 m celkem již 102 hodin.

V září 2015 posunul tuzemský rekord v délce pobytu pod vodou Mgr. David Vondrášek, který strávil v „habitatu“ na dně lomu Slověnický mlýn v hloubce 10 m pět dní, celkem více jak 102 hodin.

autor: Zdeněk Šraier