Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Jaworzno - lom Gródek

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Sladká - lom
Nadm. výška
270 m.n.m
Max. hloubka
18 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
7 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Velmi pěkná
(hodnotilo 188 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
3°C 3°C 4°C 6°C 8°C 10°C 14°C 15°C 16°C 13°C 8°C 5°C
Obrázky lokality
Panorama lomu 2014 - obrázek poslal Halíř R.
Popis lokality

Jedná se o lom Gródek za obcí Jaworzno u Katovic.

Cestě na lokalitu

Cesta přes Ostravu po D1 směr Bohumín, dále směr Katowice,  pak podle návěstí na Kraków asi 20 km. Na křižovatce Myslowice odbočíme na rychlostní silnici S1 a jedeme asi 2 km severně, kde z ní odbočíme na rychlostní čtyřproudovou silnici č. 79 a pokračujeme východně na Jaworzno. Tady máme dvě možnosti:

 • Buď A) projedeme kolem obchodního střediska, nějakého průmyslu, projedeme les a po pravé straně vidíme v dálce velký objekt elektrárny. Ujeli jsme cca 6 km a přijíždíme ke křižovatce (projeli jsme lesem, vlevo za křižovatkou stojí paneláky, začíná město Jaworzno), tam odbočíme vlevo a jedeme na čvtrť  Szczakowa.
 • Nebo B) jedeme pořád po čtyřproudovce 79 až nás směrovky navedou na centrum Jaworzna. Tam se potřebujeme dostat na severní výpadovku, která vychází od nepřehlédnutelného kostela. K němu se dostaneme buď jednosměrkami od kruháče nebo jsme odbočili zavčas a přijeli ke kostelu přímo. Spojovací ulice od kostela ke kruháči je jednosměrná. Od kostela vyjíždíme z Jaworzna severně na čtvrť Szczakowa.

Ve Szczakowa se obě varianty sejdou na trojúhelníku silnic v obci. Vyjíždíme severovýchodně, směr na Olkusz. Asi za kilometr a půl přijíždíme na křižovatku tvaru V před charakteristickým červeným kostelem v parčíku. Směr doleva na Olkusz opouštíme a odbočíme vpravo. Pokud se nám to nepovedlo a všimli jsme si kostela pozdě, lze kostel objet po ulici zleva a vrátit se na hlavní silnici. Po ní pokračujeme východním směrem a asi po kilometru míjíme vpravo hřbitov, projíždíme zalesněné údolíčko a pár metrů za ním míjíme vpravo kamenictví a vlevo nějakou starou cementárnu. Vpravo, hned za kamenictvím se otevírá louka, za kterou jsou vidět zalesněné srázy bývalého kamenolomu. Mezi ně, tedy doprava ze silnice, odbočuje nijak neoznačená úzká asfaltka, kterou po necelém kilometru přijedeme k závoře, vpravo začíná kamenná zídka ohraničující jezero a vjíždíme přímo k lomu.

Dopravní značení v Polsku je dost odlišné od našich zvyklostí. Názvy obcí se ne vždy uvádějí, často je tam jenom značka začátek obce (budovy). Místní názvy jsou dost klamavé, protože projíždíme obrovským průmyslovým areálem a netušíme odkud – kam se to nějak jmenuje. Nejlíp se lze orientovat podle čísel silnic.

Při zpáteční cestě po výjezdu z Jaworzna nejdřív na Katowice a tam už jsou všechny směrové tabule označeny OSTRAVA/CZ.

Při vjezdu k potápěčskému centru byla dříve cedule s potápěčem, teď tam není nic. Ale to kamenictví a ty skalní srázy se nedají přehlédnout. V okolí proběhly v nedávnu rozsáhlé rekultivace, louky před lomem jsou krásně urovnané a zatravněné, jsou tu vybudovány exkluzivní cyklostezky vybavené tabulemi s mapami a informacemi.

Pár poznámek pro motoristy:

 • Benzím v PL je stejně drahý jako u nás
 • Polská policie měří rychlost ručními radary, kterými je vybaven snad každý jejich vůz. Polští řidiči kamionů si s tím nicméně nedělají hlavu (asi se o policejních aktivitách informují vysílačkami), kamion předjíždějící v obci rychlostí 100 km za hodinu není výjimkou.

V lokalitě se platí vstupné (viz ceník dole).

V areálu je kompresor - provizorně (červen 2014) v dopravním kontejneru.

Parkoviště je přes cestu, tedy asi 12 m od altánků.

Vodní plocha má asi 150 x 70 m a ploché dno s hrubým pískem v hloubce 16 až 19 m. Dohlednost pod vodou je dobrá, lepší než 10m. Zvednuté kaly jsou těžké a rychle sedají. A co je možné dole vidět? Ledascos - viz plánek. Vše je poměrně zachovalé. Mezi atrakcemi jsou natažena orientační vodící lanka. Ve vodě je i dost ryb, hlavně okouni (někteří i docela odrostlí), občas je poblíž bagrů spatřena i štika, na dně bydlí raci. Letadlo bylo vytaženo (červen 2014) a odvezeno do lomu do Krakówa.

Většina atrakcí je označena bójemi, jejichž kotvicí lana můžete použít pro sestup a hlavně pro výstup. Myslím, že procházka vnitřkem bagru je slušný nácvik na vraky, lze zde díky plochému dnu celkem slušně nacvičovat navigaci (přesouvat se mimo lanka), můžete si vyzkoušet, jak působí pod vodou uzavřený prostor (sklady, bagry, trafačka), nebo nacvičovat výstupy na volné vodě, nebo podle lanka, práci s dekobójí, nebo se jen tak podívat a zablbnout si v rámci bezpečného potápění.

Historie lomu:

V roce 1997 po dlouholeté přestávce v placení elektřiny se elektrárna rozhodla odstřihnout lom od el. energie. Za noc byl pod vodou celý lom i se vším vybavením včetně bagrů v hodnotě 1.000.000 Zł.

Díky krátké době kdy je lom pod vodou zde nejsou žádné řasy. V lomu je zákaz koupání a rybaření. Zakázáno je také používat své kompresory.

Od června 2014 je všechno jinak! Je tu nový správce lomu - ten starý ODVEZL ÚPLNĚ VŠECHNO. Nejsou tu žádné budovy, nejsou mola pro vstup do vody, není letadlo (je v Krakově), pod vodou co šlo zničit je zlikvidované! (trafačka rozbitá, keson vyvrácený...) Bagry naštěstí zůstali na místě.

Aktuální ceník (červen 2014)

 • auto zdarma
 • stan zdarma
 • osoba (potápěč i nepotápěč) 40 zł nebo 7 €ur (40 zł - akt. 11. 5. 2014, preferují platbu v PLN)
 • Na lomu lze platit platební kartou!!!

Plnění:

 • manipulační poplatek se zvedl ze 3 zł na 5 zł
 • cena za plnění (za litr objemu lahve) zústala 1,5 zł
 • láhev 12 l - 17 zł (nebo 4,25 €UR)
 • láhev 15 l - 20 zł (nebo 5 €UR)
 • láhev 18 l - 23 zł (nebo 5,75 €UR) 

Kontakt na provozovatele (od 2014):

Majitelem je K.I.G (Konsorcjum Inwestycji Gospodarczych) Katowice
telefon na správce +48 530 900 925

Kurz je 1 zl (PLN) = 6,3 CZK, zloté je nejlepší si vyměnit ve směnárnách ("kantorech") u hranic. Po dohodě lze platit i v EUR - počítají 15 PLN = 4 EUR 

Otevřeno denně

 • Letní sezóna od 1 dubna do 31 října: 08:00 - 22:00 h
 • Zimní sezóna od 1 listopadu do 31 března 08:00 do 18:00 h
Vloženo 25.07.2001. Údaje naposledy změněny dne 22.04.2019
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
06.07.2019 13:19 16 32 19 14 15 8
0 šňůry mezi atrakcemi jen někde, zmizeli velcí okouni (Zapsal Šraier Zdeněk)

26.05.2019 14:10 18 27 12 10 12 7
0 V neděli bylo už hodně lidi, hlavně poláci. Už to bylo rozkopané, ale i tak nádherná viditelnost. (Zapsal Vystrčil Vladimír)

25.05.2019 14:10 18 27 12 10 12 9
0 Nádherná viditelnost, obeplavali jsme všechny atrakce :-) Hezké a čisté zazemi, keramické wc, teplé sprchy, před areálem stánek se zmrzlinou, ..... (Zapsal Vystrčil Vladimír)

13.04.2019 16:00 18,4 7 7 7 15 10
0 Mezi ponory jsme dali slušnou grilovačku :) Druhý ponor jsme dali opět rouru - tentokrát jsme si ji prolezli všichni, pak bagr, čerpací stanici (zde proběhla soutěž o nejhlubší pípnutí PC max. 18.4m - příště vezmu lopatku). Pak druhý bagr, loď Wilhelm (zde si někteří z nás servisovali suchý oblek - výměna vypouštěcího ventilu :) )Potápění super - krásná lokalita - doporučuji k návštěvě, vhodná i pro začátečníky. Fotky z akce hodím klasika na náš webík www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

13.04.2019 11:20 18,3 2 7 7 15 10
0 Dnes na lomu počasí nic moc, zataženo, zima slušná a foukal vítr. Díky tomu dnes na lomu nebyli hejna potápěčů, ale jen skalní příznivci. Pod vodou viditelnost klasicky slušná. Prošli jsme postupně všechny atrakce (roura na prolezení, bagr, čerpací stanice, druhý bagr, loď Wilhelm, budka střelmistra, plata). Fotky hodím na náš webík www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)
Žádná blízká lokalita nebyla nalezena.