Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Cyanea capillata

talířovka

Taxonomické zařazení
Říše
Animalia - Živočichové
Kmen
Cnidaria - Žahavci
Podkmen
(Cnidaria - Žahavci)
Podtřída
(Scyphozoa - Medúzovci)
Řád
Semaeostomea - Talířovky
Čeleď
Cyaneidae
Popsal
(Linnaeus, 1758)

Další názvy
Anglicky
Lions mane jellyfish
Česky
talířovka
Holandsky
zeekwal, haarkwal
Latinsky (synonymum)
Cyanea arctica
Popis
Běžná velikost
30 cm
Maximální velikost
200 cm
Žije v hloubkách
od 0 m do 0 m
Talířovka Cyanea capillata je největší medúza, se kterou se lze v chladných evropských mořích setkat. Ačkoli je velmi atraktivní, jedná se zároveň i o jednu z nejžahavějších medúz, proto je při setkání s tímto druhem nutná opatrnost.  
 
Snadno se rozezná podle plochého talířovitého zvonu žlutavé, červené či světle hnědé barvy s bočně vybíhajícími laloky a podle změti chapadel vyrůstajících ze spodního okraje zvonu. Chapadla jsou ve skutečnosti uspořádána v osmi skupinách po 65-150, ale tyto svazky při běžném pohledu splývají. Uprostřed spodní strany zvonu je na tzv. manubriu umístěn ústní otvor, obklopený příústními (orálními) rameny, která mají tvar zvlněné stuhy a jsou dlouhá asi jako průměr zvonu. 
 
Obvyklá velikost těchto medúz se pohybuje okolo 30 cm v průměru, ale největší známí jedinci měli zvon o průměru 2 m a chapadla přes 30 m dlouhá! (Tato obří forma je někdy označována jako samostatný druh Cyanea arctica.)  
 
Chapadla talířovky velmi intenzivně žahají, mohou způsobit puchýře, křeče a při intenzivním požahání i problémy s dýcháním nebo srdeční činností. (Smrt v následku požahání touto medúzou hrála hlavní roli v příběhu Sherlocka Holmese "Lví hříva".) Žahat může i dlouho po vyplavení vlnami na břeh. 
První pomocí je omytí mořskou vodou (nikdy sladkou!), a odstranění zbytků chapadel (např. pískem nebo látkou). Poté se doporučuje potřít postižené místo octem, případně citrónovou šťávou.

Vyskytuje se v těchto oblastech:

  • Atlantik - východní - mírný pás 
Další charakteristiky
Charakteristika Hodnota Poznámka
Tvar těla Chomáč
Barva Červená
Barva Hnědá světlá
Barva Oranžová
Barva Žlutá
Vloženo 24.10.2005. Údaje naposledy změněny dne 24.10.2005