Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Bonnelia viridis

Detail záznamu

Foto Adam Petrusek
Celá samice v akváriu. Chorvatsko, Brač; září 2003 - autor Adam Petrusek
Toto je obvykle ze samice vidět. Chorvatsko, Brač, Sumartin, zátoka u kempu Manjana; září 2003Rozvětvený konec chobotu. Chorvatsko, Pag; červenec 2003
Bonnelia viridis 
Anglicky:green echiuran
Česky:rypohlavec zelený
Italsky:coda di vipera
Německy:Grüner Igelwurm
Říše:Animalia - Živočichové
Kmen:Echiura - Rypohlavci
Čeleď:Bonelliidae
Charakteristika
Běžná velikost:80 cm
Maximální velikost:160 cm
Barva:Zelená
Tvar těla:Vlákno  (kulovité tělo skryté, tenký chobot rozeklaný)
Poznámky
Popis: Samice je temně zelená, její trup má vejčitý tvar. Dlouhý chobot je na konci rozeklaný, takže vypadá jako "kotvička". Všichni jedinci, které je možno spatřit pouhým okem, jsou samice. Sameček je bledý, velikosti max. 3 mm, má červovitý tvar a žije uvnitř samice. 
Biotop: Žije ve skalních prohlubních a mezi kameny na dně. 
Biologie: Je aktivní hlavně v noci - natahuje svůj chobot do dálky a "luxuje" s ním dno. Využívá při tom pohybu jemných brv na chobotu. Nalezené částice obalí slizem a střední rýhou v chobotu je posílá k ústnímu otvoru.  
 
U tohoto rodu není předem určené pohlaví jednotlivce. Larvy žijí krátký čas planktonním způsobem života a pak klesají ke dnu. Když se do té doby setkají se samičkou, přichytí se na jejím chobotu , změní se v trpasličího samce a skončí pak v pohlavních vývodech samice, kde je jejich hlavní úkol oplodňovat vajíčka. Ostatní orgány mu vesměs zakrní. V jedné samici může být i více samečků. Pokud se larva se žádnou samicí nepotká, usedá na dno a mění se v samici. 

Údaje naposledy změněny dne 04.10.2003 08:42:34,0