Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Antedon mediterranea

Detail záznamu

Foto Pavel Šimák
Chorvatsko, Pag; červenec 2003 - autor Pavel Šimák
Na rohovitce <i>Eunicella cavolini</i>. Chorvatsko, Pag; červenec 2003Elba, Scoglia della Triglia
Antedon mediterranea  (Lamarck, 1816)
Anglicky:Mediterraen feather-star
Česky:lilijice středomořská
Chorvatsky:morsky ljiljan
Italsky:Giglio di mare
Německy:Mittelmeer-Haarstern
Španělsky:Comátula mediterránea
Říše:Animalia - Živočichové
Kmen:Echinodermata - Ostnokožci
Třída:Crinoidea - Lilijice
Řád:Comatulida
Čeleď:Antedonidae
Charakteristika
Běžná velikost:15 cm
Maximální velikost:20 cm
Barva:Červená  (často různobarevné kombinace)
 Hnědá tmavá
 Oranžová
 Žlutá
Tvar těla:Štětka  (střapatý živočich s deseti zpeřenými rameny)
Výskyt:Středozemní moře - západní část  (nejhojnější lilijice ve Středozemním moři)
 Středozemní moře - východní část
 Středozemní moře - Jadran
Poznámky
Popis: Lilijice jsou skupinou ostnokožců, která se přizpůsobila k lovu planktonu. Proto mají ramena pozměněná ve filtrační aparát, funkčně podobný například vějířům sournatců, a ústní otvor mají natočený směrem do volně proudící vody, nikoliv k podkladu, na kterém jsou přichyceny - to je odlišuje od ježovek a hvězdic. Hlubokomořské formy (a také vymřelé druhy, známé z českých zkamenělin a Burianových obrazů) mají obvykle tělo tvaru kalicha na dlouhé stopce upevněné v podkladu. Druhy, které lze potkat v malých hloubkách tuto stopku nemají a jsou volně pohyblivé. 
Antedon mediterranea má velice malý tělní terč s asi 30 cirry (vlákénka, kterými se lilijice přidržuje substrátu, může se pomocí nich i pohybovat). Cirry jsou složeny z 20 až 23 článků. Zpeřených tamen je 10, jsou velice křehká a každé nese po stranách asi 60 výběžků. 
Tento druh je velmi pestrý - existují jak jednobarevní jedinci, kteří mohou mít barvu od žluté přes oranžovou a červenou až po hnědou, tak i vícebarevní jedinci s pruhovanými rameny. 
 
Biotop: Vyskytuje se v nejrůznějších prostředích - přidržuje se kamenů, skal, najdeme ji i v porostech "mořské trávy" Posidonia oceanica nebo na přisedlých živočiších (např. houbách). Preferuje podklady, které ční do volné vody, zvláště v oblastech s mírným prouděním. To ulehčuje filtraci drobných částic z vody. 
 
Biologie: Většinu času sedí lilijice na místě a filtruje vodu. Potrava se zachycuje na jejich ramenou a rýhou uprostřed každého ramene je posouvána směrem k ústům. Lilijice umí také plavat vlnivým pohybem ramen nebo pomalů lézt po podkladu pomocí svých příchytných vláken (cirů). Má velikou schopnost regenerace, pokud přijde o rameno, rychle ji doroste. 
Jako většina ostatních ostnokožců mají lilijice planktonní larvy zcela nepodobné dospělcům. 
 
Na ramenech nebo u tělního terče lilijic můžeme někdy najít pozoruhodné drobné parazity z kmene Myzostomida (lilijovci). 

Údaje naposledy změněny dne 22.11.2003 20:15:45,0