Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Halcampoides mediterranea

Detail záznamu

Halcampoides mediterranea  Carlgren, 1921
Říše:Animalia - Živočichové
Kmen:Cnidaria - Žahavci
Třída:Anthozoa - Korálnatci
Řád:Actiniaria - Sasanky
Čeleď:Halcampidae
Charakteristika
Běžná velikost:8 cm
Barva:Čirá  (obvykle zcela průhledná s nádechem do růžova)
 Růžová
 Fialová
Tvar těla:Štětka  (štíhlá sasanka s dlouhými chapadly)
Výskyt:Středozemní moře - západní část
 Středozemní moře - Jadran
 Atlantik - východní - mírný pás  (potvrzen z Madeiry)
Poznámky
Popis: Téměř průhledná sasanka s noční aktivitou. Tenké, do 10 cm dlouhé sloupcovité tělo vyčnívá nad povrch písku a něho vlaje 12 poměrně dlouhých chapadel. Barva přechází od téměř neviditelné přes hnědavou po purpurovou. 
 
Biotop: písčité dno od hloubek, které již nejsou ovlivněny vlnami (nalézali jsme jí od cca 7 m). 
 
Biologie: Ve dne je sasanka zatažena do písku a není po ní ani stopy. Pod rouškou tmy se rozbalí, a na svá chapadla pravděpodobně loví plankton. 
 
Tento druh je velmi málo znám mimo jiné proto, že je velmi obtížné jej najít - při nočním ponoru můžete proplavat půl metru od čtvrtmetrové sasanky a vůbec si jí nevšimnout. Nám se nejvíce osvědčilo vyhledávat jí podle stínu - pokud baterka svítí téměř rovnoběžně se dnem, i průhledný Halcampoides vrhá poměrně zřetelný dlouhý stín... a tam kde stín začíná, je sasanka. 
Na první pohled se dá zaměnit za drobného zástupce druhu Alicia mirabilis, který je ale bývá podstatně větší, má více chapadel a typické "karfióly" s žahavými buňkami na těle i bázi chapadel. 
 
Prosíme všechny, kdo viděli při svých nočních ponorech tuto sasanku, aby zapsali své pozorování a kontaktovali e-mailem Adama Petruska! 
 
Taxonomie tohoto druhu (?) je zcela nevyjasněná. Dlouhou dobu byl řazen jako varieta druhu Halcampoides purpurea, který byl ale popsán z Kerguelen a považován za natolik variabilní, že pod něj bylo řazeno téměř všechno. Je tudíž pravděpodobné, že žádný evropský zástupce rodu pod druh H. purpurea nepatří. Navíc je morfologie této středomořské formy velmi odlišná od jiných zástupců rodu. Je ale možné, že platné jméno taxonu se ještě změní...

Údaje naposledy změněny dne 22.11.2003 20:25:50,0